Термодинаміка здоров’я

Усім відомо, що із зниженням температури збільшується ймовірність застудитись. Але, як правило, ми не надто замислюємось над тим, чому так відбувається.

Температура впливає на перебіг хімічних реакцій і фізичних явищ, а організм людини з погляду фізики – це відкрита саморегулююча термодинамічна система, в якій проходить безліч хімічних і фізичних процесів. Отже, температура навколишнього середовища безсумнівно впливає на всі процеси нашого організму.

Оскільки температура на Землі коливається у доволі великому діапазоні, людина є теплокровною, тобто температура її тіла є сталою. У такому разі всі процеси організму проходять у стабільних термодинамічних умовах, відбувається нормальне функціонування органів. Якщо ж температура тіла опуститься нижче 25°C, чи підніметься вище 43°C, життя людини буде під загрозою. Щоб підтримувати в тілі необхідну температуру, працює складна система терморегуляції, яка збалансовує процеси теплоутворення і тепловіддачі.

Найкомфортнішою температурою повітря для здоров’я людини є 18-22°C. Саме за такої температури кількість виробленого організмом тепла дорівнює відданому, а витрати енергії на терморегуляцію є мінімальними. У нормальному стані організм людини за 1 годину продукує стільки тепла, що може довести до кипіння 1 літр крижаної води.

Якщо ж температура навколишнього середовища суттєво знижується, то в організмі, завдяки збільшенню кількості теплогенеруючих біо-хімічних реакцій, запускаються додаткові механізми теплоутворення, які потребують більше речовин, тобто додаткового харчування. З іншого боку, коли ми збільшуємо кількість їжі, зростають і шкідливі речовини, які виникають після перетравлення харчів. Щоб їх вивести, організм потребує додаткових сил.

За нормальних температурних умов людина використовує певний відсоток життєвих сил на імунний захист від бактерій і вірусів. Зі зниженням температури ця життєва енергія витрачається ще й на очищення організму від додаткових шкідливих речовин, тому імунітет частково знижується, а віруси і бактерії починають швидко розмножуватись і викликають захворювання.

Отже, щоб уберегти себе від захворювань у холодну пору року, потрібно якісніше харчуватись і загартовуватись. Необхідні збалансовані, екологічно чисті та калорійні продукти. Додатково очистити організм можна і через потовиділення. Саме так діють наші прості, але ефективні методи лікування чаєм з малини, цвіту липи чи бузини.

Майже всі рослини мають певні антипоживні речовини – глютен, інгібітори, алергени тощо, які захищають рослину від повного знищення тваринами. Для виведення таких речовин організм також витрачає додаткову енергію. На щастя, в Україні є новітні технології обробки зерна і бобів, які видаляють ці антипоживні речовини, роблячи продукти значно кориснішими.

Ефективним методом зміцнення імунітету є і загартовування. Поступове звикання тіла до холоду тренує організм ефективніше перетравлювати їжу і виводити шкідливі речовини з мінімальним витратами життєвої енергії.

У спекотну пору року організм віддає залишки тепла значно простіше – починає виділяти піт, який випаровується і охолоджує тіло. Крім того, влітку організм потребує значно менше їжі і більше води, що прискорює очищення від шкідливих речовин. Тоді імунна система працює відмінно і значно краще захищає організм.

Отже, на термодинамічному рівні життя на Землі створене з такою ефективною і складною системою саморегуляції, що його випадкове зародження видається малоймовірним.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.