Ілюстративне фото

Штучний інтелект і робототехніка на службі поліції

Впровадження технологічних досягнень наукового прогресу в діяльність правоохоронних органів підвищує ефективність їхньої роботи і безпеку населення.

США. Штучний інтелект допомагає ловити злочинців

Нині  у США немає офіційної статистики серійних вбивць. За приблизними підрахунками, в Америці може бути від 25 до 340 активних маніяків, які вбивають не менше 150 осіб на рік. До того ж поліцейські часом не можуть належним чином класифікувати злочин, вважаючи жертву серійного вбивці нещасним випадком чи вбивством на побутовому ґрунті, тому статистика може бути ще кривавішою.

Штучний інтелект може допомогти правоохоронцям з пошуком злочинців, однак для цього машину потрібно навчити за матеріалами вже розкритих справ. Зараз таке навчання проводять з алгоритмом CARMEL, який розшифровує криптограми убивці на прізвисько Зодіак. Злочинець убивав людей на півночі Каліфорнії й у Сан-Франциско наприкінці 1960-х років. Особа злочинця досі невідома. Убивця використовував псевдонім Зодіак підписуючи листи, які відправляв у редакції місцевих газет. У конвертах також були чотири криптограми, в яких убивця зашифрував відомості про себе. Людям удалося розшифрувати лише одну. CARMEL з величезною швидкістю підбирає трильйони різних ключів до дешифровки, водночас читаючи мільярди текстів, опублікованих в англомовному Інтернеті. Після чого він порівнює їх з 340-символьними криптограмами Зодіаку, сподіваючись виявити правильний порядок букв і послідовність слів у реченнях.

У CARMEL і його творця Кевіна Найта вже є успішний досвід дешифровки документів, які ніхто раніше не міг прочитати. Їм вдалося зламати один з найважчих шифрів: Copiale Cipher – рукописний 105-сторінковий манускрипт кінця XVIII століття. Проте невідомо, чи допоможе розкриття злочинів півстолітньої давності ефективніше розслідувати сучасні справи. Тому Томас Хенгроув створив алгоритм для “Проекту боротьби з вбивствами”. На його думку, 5000 злочинців щороку уникають покарання. Тому алгоритм працює над створенням “карти нерозкритих вбивств”, виявляючи райони, де найчастіше скоюються злочини, винуватців яких так і не вдалося упіймати.

Поліція Чикаго тестує комбінацію з найновіших технологій і підходів, щоб приборкати злочинність. Шість районів контролює система, що працює на основі потокового відео, Big Date і машинного навчання. Вона передбачає злочини, допомагає поліції встановлювати особу порушників і може автоматично вислати опергрупу. Алгоритм Хенгроува сканує всі дані, які ФБР публікує за результатами розслідувань. Він виділяє випадки, в яких збігаються конкретні деталі, характерні для злочинів, ймовірно здійснених однією і тією ж людиною. Після чого наносить їх на карту. Статистика ведеться не лише у Чикаго, але і по всій країні. На сайті проекту можна переглянути статистику вбивств, здійснених в конкретних містах. Це допомагає слідчим швидко знаходити схожі за почерком злочини, що полегшує розшук серійних вбивць.

Поліцейські дрони розганяють агресивний натовп

У 2015 році поліція Північної Дакоти запропонувала оснастити дрони сльозогінним газом. Правоохоронці пояснили свою ініціативу тим, що використання дронів зменшує потребу в наземному регулюванні агресивної поведінки натовпу і знижує ризик травмування поліцейських. Безлади простіше відстежувати і контролювати з повітря, до того ж дрони можуть звітувати про ситуацію в режимі реального часу. Цю заяву жорстко критикували правозахисні організації США.

Aero Surveillance 150

Упродовж декількох років безпілотники використовуються в правоохоронних органах різних країн. Наприклад, французький вертоліт Aero Surveillance 150 з денною й нічною камерами, двома сховищами на дев’ять гранат із сльозогінним димом або газом. А от правоохоронні органи Китаю використовують як невеликі апарати з відеокамерами, так і шестигвинтовий Tong Fei II, що може переносити будь-яке устаткування, наприклад, декілька бомб або сльозогінний газ.

Tong Fei II

Інший китайський гвинтокрил компанії Hubei Handan Mechatronics Ltd презентували на виставці Asia Pacific China Police в 2014 році. Він оснащений не лише сльозогінним газом, але й підстовбурним гранатометом.

Поліції індійського міста Лакхнау в штаті Уттар-Прадеш придбала п’ять безпілотників, які можуть піднімати до 2 кг ваги. Вони можуть скидати перцевий порошок на мітингувальників у разі потреби. На виставці Milipol в 2015 році була також представлена система Cyclone для контролю за натовпом. Cyclone можна встановити на різних літальних апаратах. Він оснащений 12 гранатами.

Hubei Handen

У США використання дронів для потреб поліції регулюється на законодавчому рівні окремо у кожному штаті. Основними контраргументами противників є дорожнеча (окрім закупівлі самого апарату, потрібно буде провести курс навчання особового складу з його управління), а також можливість втручання в приватне життя. Але майже в усіх штатах дозволено використовувати дрони під час пошуку зниклих дітей або літніх людей. Для цього, окрім ордера, правоохоронцям необхідно отримати дозвіл від Федерального управління авіації.

У Великобританії дронів активно використовують під час завдань Міністерства оборони, а поліція нещодавно почала використовувати їх в аеропортах. Британці схвалюють використання безпілотників для контролю безпеки, і це дозволяє уряду розширювати подібні програми.

Cyclone

У Індонезії в 2015 році в рамках експерименту адміністрація міста Джакарта вирішила застосувати дрони для спостереження за порядком під час свята Ураза-байрам. У місцях масового скупчення людей цей метод виявився ефективним і безпечним, тому тепер дрони використовуються для контролю ситуації в густонаселених районах столиці Індонезії, а також для моніторингу автомобільних доріг.

Китай. Робот-поліцейський в Пекіні

У Пекіні дорожній патруль протестував першого робота, який стежить за порушеннями водіїв на дорогах. Це маленька поліцейська машина, що їздить зі швидкістю 5 км/год. Випробування пройшли на автостраді до аеропорту Шоуду. Завдання робота-копа – їздити розділовою смугою і робити фото або відео порушень. Також робот відправляє водіям повідомлення про погану погоду, ремонти шляхопроводів або ДТП. При виникненні аварії робот швидко приїжджає на місце, знімає всі необхідні матеріали і відправляє їх у поліцію.

Shadowhawk – безпілотний гвинтокрил виробництва Vanguard Defense Industries. Його використовують військові США

Пекінські правоохоронці планують встановити таких роботів й на інших шляхах для посилення контролю дорожньої ситуації в місті. Транспортна поліція Чженчжоу бере участь в експерименті, який може допомогти підвищити ефективність системи виявлення злочинців. Згідно із статистикою, в країні одна з найбільших систем відеоспостереження в світі, в китайських містах встановлено 170 млн. камер відеоспостереження, кожна з яких підключена до єдиної системи розпізнавання облич.

Роботизований поліцейський з’явився на залізничному вокзалі Чженчжоу в провінції Хенань. Окрім контролю, він може спілкуватися з пасажирами. Схожі роботи-копи з’явилися в місті ще раніше, в жовтні 2017 року біля Будинку народних зібрань, де проходив XIX з’їзд Комуністичної партії Китаю. Там вони функціонували понад півроку.

На залізничному вокзалі Чженчжоу також працюють патрульні поліцейські, які використовують смарт-окуляри. Ґаджет має функцію розпізнавання облич і допомагає офіцерам впіймати злочинців. Розумні окуляри – це розробка пекінської компанії Llvision Technology. Девайс підключається до невеликого пристрою по дротяному зв’язку. Після сканування обличчя перехожого комп’ютер підключається до єдиної бази даних і за допомогою системи розпізнавання облич починає пошук збігів. Усе це дозволяє виявити злочинця набагато швидше, ніж це зробили б камери.

Україна

Перший заступник голови Нацполіції України В’ячеслав Аброськін розповів, що в Департаменті патрульної поліції створено підрозділ аеророзвідки, оснащений останніми зразками дронів. Роботи допомагають не тільки виявляти факти злочинів, наприклад, місця незаконного видобутку бурштину та вугілля, але й затримувати зловмисників. Поліцейські з підрозділу з боротьби з наркозлочинністю за допомогою безпілотників знайшли в Дніпропетровській області 36 ділянок, засіяних коноплями. Також роботи зможуть виявляти браконьєрів, незаконний видобуток корисних копалин, незаконні рубки лісу, осередки лісових пожеж, допоможуть шукати заблукалих в лісі чи горах. Дрони також моніторять дорожню ситуацію на трасах Дніпропетровської та Київської областях і шукають викрадений транспорт. Нацполіція планує створити спецгруп аеророзвідки в кожному регіоні України.

Позитивний досвід використання безпілотників має Держприкордонслужба України. За допомогою дронів харківські прикордонники відслідковують ситуацію в прикордонних з Росією районах. Їхні колеги в Закарпатській області використовують безпілотників для розвідки ситуації в важкодоступних місцях, зокрема для виявлення контрабандистів і нелегальних мігрантів.

Отже, технічні досягнення, зокрема штучний інтелект, роботи та дрони, вже тепер допомагають правоохоронцям в усьому світі. Окрім того, що вони спрощують роботу поліцейських, вони також захищають правоохоронців від нещасних випадків чи надмірної агресії. До того ж штучний інтелект працює над алгоритмами пошуку серійних убивць та кривдників, щоб зробити людське життя безпечнішим.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.