Ілюстративне фото

ІV Універсал і Україна в системі сучасних геостратегічних орієнтацій

Цьогоріч IV Універсалу УЦР виповнилось сто років. Документ проголошував УНР незалежною, вільною, суверенною державою українського народу, що підтримує мир з усіма сусідніми країнами та функціонує на засадах народовладдя. Чому ж цей “маніфест про наміри” не втілився у життя навіть за століття?

Четвертий Універсал Центральної Ради був прийнятий 9 січня 1918 року у Києві. Документ зазначав, що УЦР жорстко критикує політику більшовиків, що вела до громадянської війни, та зобов’язується вести боротьбу проти прибічників більшовиків в Україні. Також УЦР планувала негайно почати мирні переговори з Німеччиною, провести земельну реформу в інтересах селян та встановити контроль над торгівлею й банками. Однак все це – лише “протокол про наміри”.

У ІV Універсалі настільки зашкалює нічим не підкріплена соціалістична демагогія і риторика, що місця для держави і державного управління в системі тодішніх геополітичних (післявоєнних) умов у документі не залишилось. До того ж цей документ не скасовував попередніх універсалів. Як відомо, в 1917-му році у IІ Універсалі В. Винниченко проголосив Україну вільною державою в межах Російської Федерації. Й такі правові ідеї щодо розбудови “вільної української держави” викладали не прості солдати чи козаки, а інтелектуали – “цвіт нації”. Чи ж можна було боротися з більшовицькими московськими зграями без організованого регулярного війська лише силами так званої народної міліції?

Долю деяких суміжних з Росією областей і губерній УЦР планувала вирішити в майбутньому. І ось це “майбутнє” настало для нас. Однак й у ХХ, й у ХХІ столітті українці не мають відповідей та не знають шляху розвитку країни.

 

 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.