Джерело: racurs.ua

Енергетична безпека Європи. А Європа – це хто?

США погрожують накласти санкції на енергокомпанії Німеччини та інших європейських країн, що долучилися до будівництва “Північного потоку-2”. Натомість міністр закордонних справ Німеччини, лідер соціал-демократів Гайко Маас відкинув критику Вашингтона, заявивши 10 січня 2019 року в Берліні, що питання європейської енергетичної політики повинні вирішуватися в Європі, а не в США. На його думку, накладати односторонні обмеження на “Північний потік-2”є “неправильним шляхом”[1].

Позицію Вашингтона розкритикував і глава Східного комітету німецької економіки Вольфганг Бюхель. За його словами, мова йде про “самоповагу й суверенітет”Німеччини. В. Бюхель вважає, що “Північний потік-2”буде сприяти стабільності цін на газ у Європі. Канцлерка ФРН Ангела Меркель також підтримує будівництво газопроводу, стверджуючи, воно не загрожує енергетичній безпеці Європи й не передбачає припинення транзиту газу територією України. А федеральний міністр економіки й енергетики Німеччини Петер Альтмайєр заявив, що ФРН не відмовиться від “Північного потоку-2”навіть попри агресію РФ в Азовському морі.

Та що таке європейська енергетична політика й чому її питання мають вирішуватися в Європі? Де-юре вона означає сукупність синхронізованих дій усіх членів співтовариства для забезпечення конкурентоспроможності енергетичного сектору, сталого розвитку й безпеки енергопостачання. 

Насправді ж енергетичну політику ЄС здебільшого визначають дві країни – Німеччина та Франція. Європа на 50% залежна від постачальників енергоресурсів. Найбільше ЄС імпортує сирої нафти – 80%, трохи менше природного газу – 54% та вугілля – 38%. Усі держави-члени, окрім Данії, є чистими імпортерами енергоресурсів. Найбільший рівень енергетичної залежності мають Німеччина (61,1%), Франція (54,5% ), Італія (86,8%) та Іспанія (85,1%). Якщо енергоспоживання й далі ростиме такими темпами, то у 2030 році залежність від зовнішніх поставок енергоносіїв може сягнути 70%, а нафти – 94%. Це ставить під загрозу економічний розвиток та стабільність усієї євроспільноти.

Іншою проблемою, що походить від попередньої, є недостатній рівень географічної диверсифікації імпорту енергоносіїв. Нафта-сирець надходить до ЄС із Росії (20%), Норвегії (20%) та Саудівської Аравії (11%), а газ – з Росії, Норвегії та Алжиру. Саме тому ЄС шляхом будівництва “Турецького потоку”та “Північного потоку-2”намагається реалізувати свою енергетичну політику.

Зі зведенням “Північного потоку-2”пов’язаний і закон США “Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій”від 2 серпня 2017 року. У документі вказано, що обмеження накладаються на всі компанії, які ведуть бізнес з опонентами США. Окремий розділ закону стосується газопроводів.

Д. Трамп неодноразово критикував будівництво “Північного потоку-2”. Під час виступу в штаті Монтана в липні 2018 року президент США дорікнув активним членам ЄС, насамперед Німеччині та Франції, що “вони хочуть бути захищеними від Росії, а тим часом вони платять Росії мільярди доларів. А ми є тими ідіотами, які все це оплачують”[2]. На саміті НАТО поряд із “Північним потоком-2”Трамп критикував і низький рівень оборонних витрат європейських союзників Америки[3].

Посол США в Німеччині Річард Гренелл закликав офіційний Берлін припинити підтримку “Північного потоку-2”, адже, на думку Америки та країн ЄС, цей проект є спробою Росії посилити вплив на Європу та профінансувати дестабілізацію, зокрема України. Р. Гренелл наголосив, що “Північний потік-2”є намаганням російського уряду посилити тиск на європейських союзників і партнерів у галузі енергопостачання. Дипломат також додав, що наразі Кремль “продовжує свою кампанію з підриву суверенітету й територіальної цілісності України”.

Р. Гренелл вважає, що Росія витрачає мільярди євро від енергетичних проектів на “дестабілізуючу зовнішню політику й підтримку на східному фланзі НАТО своєї поведінки”. На думку дипломата, відкриття “Північного потоку-2”і “Турецького потоку”унеможливить транспортування газу територією України. Як наслідок, Київ втратить вагу в політичній та безпековій сфері, а це лише збільшить ризик російського втручання[4].

Частина європейських політиків також не приховує свого занепокоєння ситуацією. Так, екс-прем’єр-міністр Італії Романо Проді на ІІІ Форумі в Монако у 2018 році висловив стурбованість щодо майбутнього постачання газу через “Північний потік-2”Європою, зокрема щодо цін на пальне та ймовірних умов контрактів[5].

А от Голова Європейської Ради Дональд Туск вважає, що проект створення газопроводу суперечить законодавству Євросоюзу, яке спрямоване на скорочення енергозалежності й диверсифікацію постачань енергоносіїв. Туск підкреслив, що всі нові проекти мають відповідати вимогам “третього енергетичного пакета”, а також зазначив, що будівництво “Північного потоку-2”дозволить російському газу (80%) піти єдиним маршрутом, а “Газпрому”– отримати контроль над 60% німецького газового ринку[6].

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в інтерв’ю американському каналу CNBC заявив, що “Північний потік-2”є антиєвропейським інструментом для шантажу України й Польщі[7].

Низка країн ЄС (Болгарія, Чехія, Естонія, Греція, Угорщина, Латвія, Литва, Польща та Румунія) назвали створення “Північного потоку-2”загрозою для всього Євросоюзу. Вони вважають, що збереження транзиту газу через Україну важливе не лише з погляду енергетичної безпеки, а і для того, щоби забезпечити стабільність у східноєвропейському регіоні.

Отже, проблематичною є не лише енергетична політика Європи, але і стратегія її реалізації, за якою стоїть геополітична нестабільність континенту й небезпека розколу ЄС.

[1]DW: Глава МИД ФРГ отверг критику США в адрес “Северного потока-2

[2]CNN:Chris Cillizza. The 11 most dangerous things Donald Trump said in his Montana speech

[3]Укрінформ: Дональд Трамп гостро критикував Європу, але саміт НАТО цим не зіпсував

[4]DW:Посол США у ФРН пригрозив німецьким фірмам санкціями через “Північний потік-2

[5]5 канал: Створення енергетичного ринку в Європі: що обговорювали на форумі “Енергетична безпека майбутнього”у Монако

[6]BBC: Туск вважає, що “Північний потік-2”суперечить законам ЄС

[7]Дзеркало тижня: Моравецкі назвав Північний потік 2 проектом Росії для шантажу України та Польщі

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.