Ярослав Пеленський. Етапи життєвого і наукового шляху

(до 90-річчя вченого)

Ярослав Пеленський – відомий в Україні та за її межами історик, професор, дійсний іноземний член НАН України й директор Східноєвропейського дослідного інституту ім. В. Липинського. Учений спеціалізується на історії й політології монголо-татарського світу та Східної Європи, зокрема України, Росії, Радянського Союзу й Німеччини. Я. Пеленський досконало знає німецьку, польську, англійську, українську, російську мови, читає на всіх інших слов’янських мовах, а також церковно-слов’янською, латиною, французькою. Свій науковий шлях історик розпочав у Європі, а як вчений сформувався в США.

За походженням Ярослав Пеленський українець. Народився 12 квітня 1929 р. у столиці Польщі – Варшаві. Юнака змалку вабила історія, тому в 1948 р. він вступає до Вюрцбурзького університету в Німеччині. У 1950-1955 рр. навчається в Мюнхенському університеті, де стає фахівцем із новітньої європейської історії і здобуває вужчу спеціалізацію із середньовічної історії Європи, філософії й німецької літератури. У 1957 році він успішно захищає (німецькою мовою) магістерську дисертацію на тему “Українська національна думка у світлі творчості М. Грушевського і В. Липинського”.

У 1958 р. після здобуття докторського ступеня історик переїжджає до США. До 1961 р. працює асистентом професора німецької мови та літератури в Кінгс-коледжі в Пенсильванії, в 1961-1964 рр. – у Колумбійському університеті в Нью-Йорку, де отримує посвідчення Інституту Росії Колумбійського університету за дипломну дисертацію (англійською мовою) “Українська радянська історіографія після Другої світової війни”.

У 1964-1967 рр. Я. Пеленський працює асистентом професора історії в Американському університеті у Вашингтоні, а від 1967 до 1971 рр. – в Університеті Айови. У 1968 р. захищає докторську дисертацію “Московські імперські претензії до Казанського ханства: дослідження виникнення імперської ідеології”і здобуває ступінь доктора історичних наук із напряму “Давня й новітня російська та східно-європейська історія”. Влітку у 1968-1970 рр. науковець отримує стипендію Американського філософського товариства. У 1974 р. видає дослідження англійською мовою “Росія й Казань: Завоювання та імперська ідеологія, 1438-1560-ті рр.”.

Упродовж шести місяців у 1971 році Пеленський бере активну участь у обміні вищими стипендіатами між Американською радою наукових товариств та Академією наук СРСР під егідою Міжнародної науково-дослідної та обмінної ради (IREX), ще сім місяців у обміні за сприяння IREX та польського Міністерства наук, вищої освіти й технологій (також був учасником обміну впродовж трьох місяців 1973-го та шести місяців 1977 рр.). Тоді ж він півроку отримує “слов’янську”стипендію Американської ради наукових товариств та здобуває посаду професора історії в Університеті Айови, де працює до 1992-го.

Від 1 травня до 7 червня 1990 р. учений стає тимчасовим науковим професором Львівського інституту соціальних наук АН УРСР, а з проголошенням незалежності України – тимчасовим науковим професором Київського інституту української археографії НАН України та членом Української спілки письменників.

Ярослав Пеленський брав участь і в науково-організаційній та адміністративній діяльності: в 1982-1991 рр. він був головою і членом журі Фундації Антоновичів, з грудня 1987 р. – членом управи Української вільної академії наук у США, з 1990 р. – Міжнародного комітету дослідження Білорусі, Литви, Польщі та України.

У листопаді 1987 р. стає президентом Східноєвропейського дослідного інституту ім. В. К. Липинського у Філадельфії, у листопаді 1992 р. – дійсним іноземним членом НАН України, а незабаром очолює і створений при ній Інститут східноєвропейських досліджень. Із серпня 1993 р. Я. Пеленський – учасник Польсько-української історичної комісії, а з березня 1994 р. – член бюро відділення історії, філософії та права НАН України.

Ярослав Пеленський був також редактором наукових часописів, зокрема з 1984 р. – журналу“Віднова”, який видавав Інститут східноєвропейських досліджень у Філадельфії, часопису “Континент”(Париж-Москва), з 1991 р. – журналу“Przeglad wschodni”(Варшава), а з 1993 р. – київського “Ucraina mediaevalis”.

У 1993 році Канадський інститут українознавчих дослідів надрукував працю Я. Пеленського“Гетьман Павло Скоропадський і Німеччина (1917-1918 рр.) у викладі спогадів”, що мала увійти до англомовної збірки “Історія німецько-українських взаємин”. Того самого року Каліфорнійський університет у Берклі надрукував його дослідження “Від Київської Русі до сімнадцятого століття: історія, мова, ідеологія”.

Згодом учений остаточно вирішив пов’язати свою долю з розвитком української науки й перебратися до Києва. В англомовній праці “The Contest for the Inheretance of Kievan Rus’ Origins and Early Ramifications, 1070s-1340”Я. Пеленський і далі досліджує корені, перебіг і наслідки історії претендування на “київську спадщину”й долю самої Київської Русі, а в розвідці “Preparation of Hetman Pavlo Skoropadskyj’s Memoris for publication: Russian edition and German traslation with introductory studies and critical apparatus”– історію Української Держави 1918 р. і російського та німецького трактування спогадів гетьмана П. Скоропадського. Загалом Ярослав Пеленський опублікував понад 30 досліджень, статей та нарисів у міжнародних наукових журналах та 150 статей і рецензій в українських часописах.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.