Національна стратегія розвідки США: нові старі суперники

22 січня 2019 року була опублікована нова Національна стратегія розвідки США. Росію й Китай у документі назвали “традиційними суперниками Америки”, які, використовуючи зміну ситуації у світі, зростаючі тенденції ізоляціоністських настроїв у західних країнах і зменшення ролі демократичних ідеалів, прагнуть посилити свій вплив.

Американські спецслужби готують документ що чотири роки. Уперше стратегію опублікували у 2005-му, згодом – у 2009 та 2014 роках. У новій редакції описані потенційні загрози Америки до 2022 року.

На думку авторів стратегії, у майбутньому роль міжнародних інститутів зменшиться, натомість атаки на демократію лише посиляться: “Стратегічне середовище швидко змінюється, Сполучені Штати стикаються з більш складним і невизначеним світом, у якому загрози стають усе різноманітнішими та взаємозв’язанішими. Традиційні суперники знову спробують зміцнити свій вплив, використовуючи зміни в міжнародному середовищі, зокрема ослаблення порядку після Другої світової війни й західних демократичних ідеалів, ізоляціоністські тенденції на Заході, зміни в глобальній економіці”.

Кібербезпека. У документі йдеться про сім основних напрямів діяльності відомства: стратегічна та прогностична розвідка, поточні операції, протидія кіберзагрозам, антитерористична діяльність, боротьба з поширенням зброї масового ураження й контррозвідка. У майбутньому, на думку американських спецслужб, суб’єктами основних кіберзагроз будуть не лише Росія й Китай, але й терористичні та кримінальні угрупування, а також злочинці, що діють поодинці.

Технології та космос. Для створення нових загроз вороги США все частіше використовують технічний прогрес, зокрема в галузі космосу, кіберпростору та обчислювальної техніки. “Новітні технології, як-от штучний інтелект, автоматизація і високопродуктивні обрахунки, розвивають технологічні можливості, які можуть бути економічно вигідними, проте ці досягнення також дозволяють створювати нові, більш сучасні військові й розвідувальні можливості для наших противників”, – йдеться в документі. Для створення зброї злочинці можуть використати навіть біо- і нанотехнології: “Технічний прогрес дозволить ширшому колу суб’єктів придбати високотехнологічні можливості, які раніше були доступні лише країнам із потужними ресурсами”.

Зростання конкуренції в космічному просторі, де Росія й Китай використовуватимуть весь спектр протисупутникової зброї, може завадити американській розвідці збирати інформацію. “Росія й Китай прагнутимуть заволодіти повним спектром протисупутникової зброї як засобу зниження військової ефективності США і її загальної безпеки”, – наголошують американські спецслужби.

Серед загроз світовій безпеці є й ризики, пов’язані з міграцією, урбанізацією і кліматичними змінами, які “зменшують можливості влади у всьому світі…, призведуть до подальшого роз’єднання в суспільстві, створюючи підґрунтя для радикалізації”.

Росія. У новій стратегії йдеться, що в найближчі чотири роки Москва й Пекін спробують використати ослабленням міжнародного порядку й кинути виклик США[1]. Прагнення Росії розширити свій вплив на міжнародній арені може спричинити конфлікт з інтересами Америки.

Китай. Cерйозним викликом для Америки є й військова модернізація Пекіну, що прагне домінувати в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Та хоча Китай сьогодні й випереджає за рівнем небезпек КНДР та Іран, у стратегії зазначено, що з Пекіном усе ще можна вести переговори щодо питань загального інтересу[2].

Офіційний представник МЗС Китаю Хуа Чуньін 19 січня на брифінгу висловила обурення новою стратегією, звинувативши Вашингтон у відродженні атмосфери й мислення часів холодної війни. Вона також додала, що Китай має намір дотримуватися шляху мирного розвитку, а його військова політика носитиме оборонний характер.

Іран. У 2018 році адміністрація Дональда Трампа вирішила переглянути міжнародні домовленості з Іраном щодо його ядерної програми. Згодом Вашингтон вийшов з угоди та ввів нові санкції проти Тегерана. У стратегії розвідка США пояснює, чому ісламська республіка все ще залишається ворогом Америки: “Не дивлячись на його прихильність мирній ядерній програмі, прагнення Ірану до створення досконалішого ракетного і військового потенціалу й постійна підтримка терористичних груп, бойовиків і інших противників США загрожуватимуть інтересам Америки”.

Україна. У новому документі Україна не згадується безпосередньо, натомість РФ звинувачується в порушенні кордонів інших держав, що є натяком на анексію Криму. А от у щорічній доповіді Національного розвідувального співтовариства США про глобальні загрози світової безпеки, оприлюдненій 29 січня 2019 року, у розділі “Russia and Eurasia” наголошується, що Кремль прагне зберегти й розширити свій вплив на всьому пострадянському просторі, а також підірвати прозахідний курс Києва, для чого використає українські або російські проксі-сили.

Двостороння напруженість у Чорному й Азовському морях зростатиме, Росія продовжить військову, політичну й економічну кампанії з дестабілізації України та спробує завадити євроінтеграції та зміцненням зв’язків із НАТО. Американські фахівці вважають, що захоплення Росією українських кораблів у Керченській протоці в листопаді 2018 року демонструє готовність Кремля обмежити українську свободу судноплавства в цьому районі та тиснути в такий спосіб на керівництво країни.

Нині Москва намагається просунути до ВРУ менш антиросійський парламент. Для антивладної пропаганди Росія може використати вади українського суспільства: корупцію, нестійку економіку, вразливість кіберпростору і невдоволення громадян владою. Однак на думку американських експертів, великий вибір кандидатів у президенти, високий рівень недовіри до політичних еліт і відсутність чіткого фаворита дозволить суперникам Петра Порошенка, а також менш відомим кандидатам і політичним новачкам можливість звернутися до українців, що ще вагаються із вибором.

Нову стратегію опублікували саме в розпал шатдауну. Автори документу стверджують, що нездатність уряду профінансувати роботу спецслужб може негативно вплинути на національну безпеку, а невизначеність щодо федерального бюджету “зашкодить здатності розвідувального співтовариства ухвалювати усвідомлені рішення, пов’язані з використанням ресурсів”. Саме в таких складних внутрішньополітичних умовах американська розвідка намагається спланувати свою політику на найближчі чотири роки. Однак турбулентність сучасного світу, стрімкий розвиток новітніх технологій та ослаблення міжнародного порядку ускладнюють боротьбу з новими загрозами національній безпеці.

[1] Новое время: Розвідка доповіла. Спецслужби США попередили про загрози з боку Китаю та РФ

[2] Рамблер: Разведка США объявила об угрожающем росте влияния России в мире 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.