Джерело: cultural project.org

Епідемія ідей

Модель поширення заразних хворіб виправдовує себе і у випадку науки – пише Вівіан Келлайр у журналі Scientific American. Наукові ідеї є такими ж заразними, як і заразні хвороби.

Але чому деякі з них поширюються блискавично, а інші, хоч вони і не є гіршими, не виходять за межі локальних середовищ? Ще донедавна відповідь на це питання була загадкою. Ця проблема зацікавила групу інформатиків, яка використала модель, що застосовується в епідеміології, щоб прослідкувати перенесення наукових ідей поміж академічними центрами. Як пояснює керівник групи Еллісон Морґан із Університету Колорадо, що у Boulder, симуляції продемонстрували, що ідеї, які виникають у інституціях з високим престижем, є значно заразнішими, аніж їхні нічим не гірші відповідники, що народжуються у менш відомих осередках.

«Це означає, що місце походження ідей впливає на їх поширення, якщо погоджуємося, що їхня якість є однаковою» – додає Аарон Клоусет, співавтор праці, котрий також із Boulder.

Саймон ДеДео, професор соціології і наук про рішення у Carnegie Mellon University, котрий не брав участі у дослідженнях, вважає, що це не лише нечесно, але й „викриває значну слабість нашого способу управління наукою». Існує значна кількість досконало підготованих спеціалістів, котрі все ж не потрапляють до інституцій з найвищим реноме. «У них є чимало дуже добрих ідей, котрі, як бачимо, десь губляться – визнає ДеДео. – Тож наші знання, наш науковий прогрес зазнають втрат».

Дослідники з Колорадо проаналізували доступні базу даних про дослідників, які працюють на відділеннях інформатики північноамериканських вишів, і базу даних, де містяться їхні публікації. Розпочали з відслідковування, яким шляхом появились п’ять великих ідей в інформації. І виявили, що трохи частіше, ніж у кожному третьому випадку процес був пов’язаний із працевлаштуванням нового наукового працівника, при чому у 81% випадків перехід відбувався з вишу із більшим престижем, до такого, який оцінювали нижче.

Потім група провела симуляцію із поширенням ідей за допомогою моделі заразних хворіб і прийшла до висновку, що розмір «епідемії» ідей (вимірюваний у кількості інституцій, які після народження тих публікували результати, пов’язаних з ними досліджень) залежав від позиції наукового осередку, який був джерелом даної ідеї. Сформульовані групою висновки були опубліковані онлайн у жовтні минулого року в EPJ Data Science.

Як пояснює Клоусет, «досить багато хороших ідей появляються в університетах, які відносять до групи середняків». ДеДео підтверджує цю думку і визнає, що багато цікавого відбувається в осередках, які не відносяться до тих із високим реноме. «У них можна багато-чого навчитися і часто це є речі, яких інші не знають, оскільки взагалі не звертають на них уваги».

 

Джерело

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.