Дев’ятнадцятий рік

Колись Борхес припустив, що ми приречені вічно переповідати лише чотири історії: історію фортеці, яку штурмують і боронять, історію повернення на батьківщину, історію пошуку та історію самогубства бога. Є також припущення, що ми живемо в цих чотирьох історіях та ніколи не зможемо залишити їхнього лабіринту. Лабіринту завдовжки в століття.

1919. Штурм і оборона. Повернення з полону на батьківщину. Повернення дезертирів до міст і сіл. Пошук правди і справедливості та благе божество, яке зійшло з хмар рятувати людство, прочитало більшовицьку брошурку, зрозуміло, що рятувати нема кого, пішло й повісилося.

2019. Окопна війна. Диванна війна ботів. Рейдерські війни. Війна ідентичностей. Повернення на батьківщину заробітчан. Пошук правди і справедливості та благе божество, яке зійшло з хмар рятувати людство, побачило передвиборчі білборди, пішло і повісилося.

Я згадую про цю оповідальну приреченість кожної осені, коли невблаганне колесо сезонів відчиняє браму холодним вітрам, а ті розвіюють літні ілюзії. Сонце слабшає, довшають тіні, міцнішають привиди, і ми розуміємо, що всі сподівання насправді марні.

Несподіваний холод в електорально розхитаному квітні заганяє все навколишнє до містичного детективу: читачам (глядачам, слухачам) пропонується здогадатися, котра з ілюзій доживе до “вождистської” декади другого весняного місяця. Здогадатися, котрій із примар пощастить побачити народження теплого кліматичного циклу.

Можливо, це буде історія фортеці, адже є безліч людей, котрим вигідно, щоб облога продовжувалася вічно, а вони б вічно збагачувалися на продажах смоли і драбин.

Можливо, до впевненого тепла дотягнеться історія повернення на батьківщину, бо ж існують такі особливі батьківщини, куди не хочеться повертатися, про які навіть згадувати не хочеться. Кажуть, що такі батьківщини стають нагородою особливо впертим.

Але це не про нас. У нас історії повернення теплі й алкогольні. Можливо, усі наші згодом повернуться, заплачуть і сядуть навколо пивної бочки. Можливо, заражена індуктивним психозом країна сама прийде до своїх блудних синів, наллє їм самогону з великої синьої пляшки, вип’є та закружляє в аркані за давнім звичаєм божевільних територій і тридесятих царств.

Ніхто, звісно, не здивується, якщо до впевненого тепла сховаються у своїх барлогах усі численні історії пошуку. Сховаються разом із шукачами та скарбами, мандрівними принцами та сплячими княжнами, бо серед квітневої невпевненості краще губити, ніж знаходити. А розбудженій посеред холоду княжні ще й треба купувати шубу.

І тільки історія про самогубство бога не чекатиме на потепління, адже всі містерії смерті і воскресіння богів народи світу розмістили у весняній частині своїх календарів. І не у травні, коли життя зримо перемагає тлін, а Світло – Темряву, а у березні-квітні, коли сили мороку ще здатні керувати «пілатами» та триголовими демонами.

Історія про самогубство бога розгортатиметься паралельно весняній розхитаності, її підхоплять вітри й пліткарки, вона рознесеться горами і долами. Всі почують її – ніхто не зрозуміє.

2019. Незрима рука малює ті самі слова, та вже не на стіні палацу Валтасара, а на мерехтливих екранах, дисплеях, моніторах. Гості чужого свята на мить відволікаються від банкету, але за хвилину повертаються до золотих і срібних корит. Адже там ще багато їдла. Шкода відриватися. Ще трохи, ще.

А там – най сі діє воля чиясь. Але не божа. Бо ж він воскресне не відразу, пізніше. А тим часом добрі парафіяни, заворожені історіями про фортецю, повернення, пошук та самогубство, і далі чекатимуть на месію та продовжать економити на тому, на чому мудрі люди не економлять. Гностичне коло бідності-дурості знову не розімкнеться в чудовій країні вічно бідних та вічно дурних.

Коло зробить новий оберт, щоби потім робити ще й ще – аж до знищувального танцю того з богів, котрому не пощастило із самогубством.

Така вже вона – магія циклів.

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.