Чи вивчили ми уроки з недавнього минулого?

Найкращою перевіркою теоретичних доктрин, стратегій національної безпеки і їхнього політичного супроводу є практика, а саме екстремальні умови й ситуації.

У час глобалізації, інтеграції та розбудови нового міжнародного порядку необхідно кардинально переглянути систему національної безпеки в Європі та світі. Натомість Україна у 2010-2013 рр. не контролювала появу гострих гуманітарних, соціальних чи економічних проблем, а щоразу самоусувалася, працювала на збереження власних структур, імітуючи ефективність роботи. Це основний чинник системної кризи.

Чи готові ми до нових викликів і загроз від східних сусідів? Очевидно, ні, адже система національної безпеки України конституційно не визначена, що вказує на відсутність її цілісності та недосконалість чинного законодавства в цій сфері. Водночас Воєнна доктрина України за змістом подається як військова, не враховує всіх форм і способів ведення війни в сучасному глобалізованому світі. Цей документ має базуватися на нормах міжнародного права, зокрема на Статуті ООН щодо відновлення суверенітету й підтримки міжнародного миру й безпеки, спиратися на Концепцію національних інтересів України, Конституцію, закони, Стратегію національної безпеки.

  Принцип оборонної достатності, який досі переважав у чинній Доктрині (від 2 вересня 2015 р.), є недостатнім для гарантування національної безпеки України. Натомість слід урахувати принцип повної мобілізації всіх воєнних, економічних, науково-технічних, соціальних та морально-політичних можливостей країни й суспільства для забезпечення суверенітету.

Водночас у державній політиці Україна має першочергово орієнтуватися на реалізацію принципів інтеграції в європейський простір для набуття членства в ЄС, поглиблення співпраці з НАТО, набуття статусу стратегічного партнера для США поза Альянсом, для досягнення критеріїв, необхідних для забезпеченні рівноправного взаємовигідного співробітництва у воєнній, воєнно-економічній, військово-промисловій та військово-технічній сферах з усіма зацікавленими іноземними державами-партнерами, мотивуючи це найперше необхідністю гарантування безпеки, суверенітету, захисту та відновлення територіальної цілісності нашої держави.

У складних геополітичних умовах, коли суверенітету України загрожує знищення з боку Росії, у нормативно-правових та законодавчих документах варто відмовитися від декларування і сповідування оборонного характеру Воєнної (фактично військової) доктрини. Україна має право застосовувати на власній території воєнну силу не тільки для оборони, але і для контрнаступу, зокрема для відновлення своєї територіальної цілісності, звільнення окупованих та непідконтрольних територій від російських військ, найманців та терористів.

За першої ж нагоди потрібно наголошувати, що Україна першою в Європі зазнала жахливих наслідків від російської модифікованої, “гібридної” війни. Незаконні збройні формування (“Оплот”, “Народне ополчення Донбасу”, “Армія південного сходу” тощо – це найманці та терористи, яких скерувала, фінансувала та озброювала Росія. Водночас в їхніх діях широко використовувався інспірований та заздалегідь спланований протестний потенціал частини місцевого цивільного населення.

Ба більше, апробований на сході сценарій агресор згодом може розгорнути на території України і за межами Криму чи Донбасу. Подальше нагнітання напруженості, як і загроза застосування воєнної сили проти України, реалізовуватимуть за планом захисту одновірців, російськомовного населення чи російського бізнесу, що пов’язано із розхитуванням та руйнуванням економічної, соціальної та гуманітарної сфер з наступним сприянням переростанню цих “напруг” у нові збройні конфлікти всередині держави з допомогою проросійських незаконних збройних формувань, найманців та терористів.

У Законі України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” підкреслено, що реальним агресором є держава, яка не визнає міжнародного права, зазіхнула на територіальну цілісність, ігнорує і порушує державний (політичний, економічний, інформаційний, культурно-духовний) суверенітет країни. З огляду на зазначене, такою державою є Росія.

Однак Воєнна доктрина України має передбачати й інші варіанти розвитку подій на геополітичній шахівниці, зокрема окреслити, що потенційним агресором є держава, в структурі якої певні політичні сили виношують і намагаються вивести в ранг державної політики ідеї територіального, інформаційного та культурно-духовного відторгнення. Зокрема, це Придністровська Молдавська республіка, Білорусь, Угорщина, Румунія, Словаччина.

Справжнім союзником для нас є держава (коаліція, союз), що дотримується основ міжнародного права, підтримує добросусідські відносини, а в разі загроз національній безпеці з боку реального агресора надає всебічну підтримку. Такими союзниками є, наприклад, НАТО, США, Польща, Литва.

Отже, подолання інертності, тобто дефіциту ініціативності у нормотворчій діяльності, передбачає перезавантаження базових принципів гарантування національної безпеки шляхом внесення змін (доповнення) до чинної Конституції. Зокрема, текст документа має містити юридичний термін “нація”, що дасть законні підстави оперувати визначеннями з похідними словами, наприклад, “національні інтереси”, Національний банк України тощо.

У Конституції як суспільному договорі необхідно передбачити частину з окресленням відносин між нацією і державою, визначенням нації як замовника послуг держави, а державу – як виконавця. Також у Конституції має міститись відповідальність держави перед нацією за свою (без)діяльність у задоволенні суспільних інтересів.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.