Дзефіреллі назавжди

15 червня цього року пішов із життя італійський кінорежисер Франко Дзефіреллі. Йому було 96.

Мабуть, нинішній молоді це прізвище говорить не так вже й багато, але для мого покоління Дзефіреллі був режисером дуже популярного фільму “Ромео та Джульєтта”, що отримав дві премії “Оскар” та три “Золотих Глобуси”. Хоча стрічку було знятого у 1968 році, у радянський прокат вона потрапила лише у 1972-му. Фільм спричинив справжній вибух цікавості глядачів та довжелезні черги до кінотеатрів. У київських газетах, де у ті часи був розділ “Репертуар кінотеатрів”, поряд із назвою стрічки була примітка – “для дорослих”. Це навіть тоді здавалось трохи дивним, адже із творчістю Шекспіра знайомили дітей старших класів, його п’єси регулярно йшли у театрах.

Причиною заборони була доволі невинна на нинішні часи еротична сцена кохання юних героїв. Однак цензура все ж стояла на варті радянської цноти. І це зрозуміло, адже у “Радянському Союзі сексу не було”. Позначка “для дорослих” підігрівала цікавість глядачів, а особливо підлітків, які щосили намагалися потрапити на цей фільм. Ті, кому це зробити таки вдавалось, згодом могли похизуватись перед однолітками, викликаючи заздрість в усіх, хто не бачив стрічки.

Однак приваблювала у цій картині не лише еротика. Фільм був яскравий, із чудовими декораціями та костюмами, чуттєвою музикою, юними красивими акторами – Олівією Хассі та Леонардом Вайтінгом, і звісно ж, із вічною шекспірівською історією романтичного і до сліз трагічного кохання. Деякі глядачі дивилися фільм кілька разів, адже закордонні стрічки, до того ж із “капіталістичних країн”, виходили у радянський прокат не так вже й часто.

Пізніше, коли я закінчував навчання на режисерському факультеті, відкрив несподівано для себе іншого Дзефіреллі. Це був його фільм “Травіата” 1983 р. за однойменною оперою Дж. Верді із тенором Пласідо Домінго у головній ролі. Чудово пам’ятаю, як дивився стрічку, мов заворожений, у невеликому залі столичного кінотеатру “Дружба”, де було щонайбільше десять людей. Це перший фільм-опера у моєму житті – не знята телебаченням постановка у театрі, а саме кінематографічний твір.

Згодом інша стрічка Франко Дзефіреллі стала для мене маркером нової доби домашніх переглядів. Наприкінці 80-х років у моїх знайомих з’явився відеомагнітофон VHSі кілька касет. Перший фільм, який я подивився на відео був “Ісус із Назарету” Дзефіреллі. Стрічка вразила мене масштабами і грандіозністю постановки та нагадала про дитинство, адже у ролі Діви Марії була Олівія Хассі. У той час відеокасети VHSбули для нас провідниками у світ великого кіно, недоступного за радянських часів.

Пізніше я побачив й інші фільми Дзефіреллі: екранізацію “Гамлета” із Мелом Гібсоном, прекрасну стрічку “Чай із Муссоліні” – про диктатуру, яку пізнав сам режисер як учасник війни та руху опору, а також останню його картину – “Каллас назавжди” із Фанні Ардан та Джеремі Айронсом.

Для мене фільми Франко Дзефіреллі – це велика італійська культура із її традиціями: від Стародавнього Риму, через Відродження й часи розквіту італійської опери і аж до великого італійського кінематографу минулого століття, яким ми захоплювалися. Для мого покоління те італійське кіно було взірцем стилю та кінематографічної мови, часом навіть прикладом для наслідування. А зараз це ще й спогадом про дитинство та юність. Назавжди.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.