Спека для бідних (чтиво не для “широкого загалу”)

У літній період чи в час його наближення нам часто доводиться чути або читати в соцмережах нарікання, що люди з фінансових міркувань не можуть собі дозволити відпочинок “під палючим сонцем десь коло води”. Частково їх можна заспокоїти – спека невдовзі сама прийде до них, щоправда, найімовірніше, без води.

Поки що про це знають відповідні фахівці та якась частина громадян, стурбована проблемою кліматичних змін і глобального потепління. Вони намагаються поділитися з “широким загалом” своїми тривогами, але наразі безуспішно. Інформація у ЗМІ про те, що атмосфера упродовж останніх 50-ти років нагрівається швидше, ніж за попередні дві тисячі, широкому загалові ні про що не говорить. Розповіді про танення “вічних” льодовиків десь далеко на півночі і несподіваний снігопад у районах гарячого півдня широкий загал вважає “прикольними”. Новина про існування десь в океані “сміттєвого острова” завбільшки з континент зовсім не зворушує широкий загал, бо він і сам живе, мов той острів в океані сміття, продукованого ним самим. Що ж тут ще скажеш?

Останні виборчі перегони – і в нас, і в ЄС – продемонстрували стару істину, що прості люди дуже переймаються (до сварок, взаємних образ, істерик) найближчим майбутнім (яке їм видається очевидним, хоч насправді є уявним), але всіляко опираються необхідності заглянути у більш віддалене майбутнє, що потребує напруження уяви. А якщо це вимагає ще й ознайомлення з якимись фаховими даними, думками науковців, прогнозами спеціалістів, то це взагалі більшість людей втомлює. Тому турботу про дальше майбутнє проста людина віддає в компетенцію Бога, держави чи таємного світового уряду (залежно від того, хто у що вірить) – як вони вирішать, так і буде.

Нам же – людям не настільки простим, щоб не перейматись майбутнім, і не настільки впливовим, щоб вплинути на хід подій – залишається тільки уявляти собі прийдешні загрози. Може ми й не здатні змінити всього того, що наближається, але ж приготуватися до нього можемо? Чи принаймні спробувати.

Останнім часом багато пишуть про підготовану для ООН доповідь про майбутні загрози, зокрема й про кліматичні зміни. Автор доповіді Філіп Алстон використав у ній тривожне поняття – “кліматичний апартеїд”, яке натякає на те, що нас всіх (точніше – майже всіх) може чекати в найближчі десятиліття внаслідок кліматичних змін.

Коротко і поверхово кажучи (щоб не втомлювати широкого загалу), йдеться про те, що до кінця століття (а може й за кілька десятиліть) значна частина поверхні Землі стане непридатною для виживання людини (яка до того ж плодиться приблизно такими ж темпами, як наростає глобальне потепління). Це може означати, що мільярди людей вирушать зі своїх “мертвих” місць мешкання у ті регіони, де життя все ще буде можливим і де вони (тут і до ворожки не ходи) вступлять у більш-менш жорсткий конфлікт з місцевим населенням. До того ж потрібно розуміти, що головним “об’єктом” протистояння буде зовсім не “Богом дана земля”, “солов’їна мова” чи “віра батьків”, а елементарні блага – вода, повітря та джерела енергії.

Як же з цією проблемою планують впоратися ті, хто і зараз приймає глобальні рішення? Ну що ж, проекти є, іноді інформація про них навіть потрапляє в пресу. Багато хто вже бачив фотографії штучних островів в океанах з люксусовими умовами для проживання. У горах Німеччини (точніше під ними) є й елітарні бункери, повністю обладнані для комфортного існування. Дослідники космосу невтомно працюють над пошуком придатних для життя планет, а також над засобами транспортування на них людей. Яких людей – оцих всіх мільярдів бідноти? Скільки у кожного з нас є шансів переселитися, скажімо, на Марс, винайняти елітарний бункер чи купити квартирку на штучному острові? Хіба це не повинно бути для нас питанням № 1? Якщо шансів мало, то може варто подумати про те, щоб якнайдалі відсунути момент знищення нашої планети? Якщо нам не дано бути супербагатими, то ж не обов’язково бути гіперглупими.

Звичайно ж, зараз не хочеться про це думати, особливо влітку. Тепер наші думки скеровані до сонячної засмаги і морських хвиль, лісової свіжості і річкової прохолоди. Подумаємо про це пізніше? А коли?

Тоді, коли мільйони з нас повернуться до нормального робочого життя, у нас будуть інші, більш нагальні турботи. Офісні працівники заведуть свої приватні та службові авто, запускаючи в атмосферу потоки автомобільних газів; гірники полізуть в шахти, а сталевари приступлять до мартенів, в результаті чого в повітрі опиняться тони шкідливих речовин. Та й селянам традиційно треба буде спалити суху траву на полях, а горянам – нарубати трошки лісу для замовника. І навіть прості домогосподарки ходитимуть щодня на закупи, щоб потім тисячі пластикових пакетів запустити на вітер, котрий їх потопить у ріках, порозносить полями, порозвішує по деревах. Усім їм при цьому ніколи буде замислюватись про глобальне потепління.

Загалом, думати мали б передусім молоді, ті, хто має шанс дожити до якогось умовного 2050-го чи 2080-го року. Але чи вміє більшість з них взагалі думати, а чи тільки рефлексувати на відео- і аудіо образи із ґаджетів? Ну що ж, ще древні римляни казали: “Кожному своє”. А нещодавно Білл Гейтс на своєму Twitter-і з цього приводу написав важливу думку: “Внаслідок кліматичних змін найвищу ціну заплатять ті, хто найменш відповідальний”. Проста людина, як відомо, ніколи й ні в чому не винна. Але в ситуації кліматичних змін ця “відмазка” не спрацює.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.