Друг України Бйорнстьєрне Бйорнсон – чоловік духу і честі

 

Норвезький поет та прозаїк, драматург, лауреат Нобелівської премії з літератури 1903 р. Бйорнстьєрне Бйорнсон відомий у світі як оратор, гуманіст, патріот, учасник національного визвольного руху, борець за демократичні права і свободи людини та європейських народів, правозахисник, утверджувач християнських, моральних цінностей та загальнолюдських принципів у всіх сферах життя, а також прихильник гендерного рівноправ’я. Однак окрім усього, він був ще й другом України: обстоював інтереси нашого народу, критикував польську та російську політику, розповідав світові про утиски українців.

Водночас на батьківщині, у Норвегії, Бйорнсона знають ще й як учасника боротьби за незалежність від шведського панування, автора національного гімну “Так, ми любимо цю землю” (1859 р.) і творця модерної Норвегії. Він був політичним авторитетом та натхненником Норвезького королівства, арбітром у діалозі влади та громадян, лідером та обличчям нації. Поет не лише співчував своєму народові, що впродовж 400 років перебував під гнітом бездержавності, суспільних стереотипів та забобонів, а й боровся за його визволення. Він бачив “норвезьких селян вікінгами із саг, а вікінгів із саг – норвезькими селянами”.

Бйорнсон також розумів трагедію інших бездержавних народів, тому не дивно, що він став на захист українців, розділених між двома імперіями, про життя та проблеми яких дізнався з публікацій австрійських німецькомовних видань – “Rutenische Revue”, “Ukrainische Rundschau”, а також віденського щоденника “Die Zeit”.

На відміну від інших європейських інтелектуалів того часу, Бйорнстьєрне Бйорнсон висвітлював нашу історію та культуру у публічних виступах, співпрацював із українськими однодумцями, готував розвідки про стан національно-визвольного руху в Україні, засуджував репресії російського царату. Уперше про суспільні проблеми українців він написав у 1906 році у статті “Русини”, що була опублікована на сторінках заснованого ним у Парижі тижневика “Le Courrier Europeen”.

Ще досі існує в Європі народ, який налічує понад тридцять мільйонів людей, в якого, однак, під виглядом державної необхідності відбирають мову та національність, його зневажають та гноблять усілякими іншими способами. Де поділися московські та польські християни? Вони ж бо мають творити спільноту справедливості та милосердя. Святе право національної окремішності є першою засадою миру. Чи Росія стане могутнішою від того, що поневолює і визискує цілий народ? Чи австрійські поляки можуть краще захищати свою національність серед чужих численних народів, утискаючи водночас чотири мільйони українців?”, – писав Бйорнсон.

У березні 1907 р. у віденському німецькомовному місячнику “Український огляд” вийшла стаття Б. Бйорнсона “Поляки-гнобителі”, що описувала економічні та культурні проблеми життя українців у Австро-Угорщині. Б. Бйорнсон критикував принципи національної політики австрійської влади щодо українців, адже наш народ, не визнаний як суб’єкт суспільних відносин, не мав реальних способів реалізації власних прав у державі.

Творчість Б. Бйорнсона була духовно спорідненою із працями українських письменників. Ба більше, публіцист, громадський і політичний діяч Михайло Павлик, який переклав оповідання Б. Бйорнсона, знайшов подібності навіть між життям норвезьких селян і гуцулів. Це доводять і старі світлини Норвегії. Зокрема, допротестанські церкви (кірхи) норвежців нагадують нам українські храми в Карпатах, які досі чарують нас своїм вишуканим бароко, човни вікінгів подібні на козацькі чайки, а норвезькі хатинки – на поліські будиночки з минулого століття.

Джерела

1.        Кушлаба Михайло. Бйорнстьєрне Бйорнсон – класик норвезької літератури, автор норвезького національного гімну, захисник українських інтересів (до 185-річчя від дня народження)

  1. Гвать Іван. По-нобелівськи. Норвезький письменник, що перейнявся долею українців // Український журнал. – 2010. – № 4. – С. 12 – 13.

3.      Загоруйко Юлія. Норвегія. Бйорнсон // Дзеркало тижня: Міжнародний громадсько-політичний тижневик. – 2010. – Випуск № 23. – 18 – 25 червня

4.      Дерев’яний Ігор. Бйорнстьєрне Бйорнсон — норвезький “приятель українців” початку XX ст

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.