Серіал “Роки і роки”: Англія, Україна та світ

Попередження: у тексті розкриваються деякі сюжетні лінії серіалу.

Новий британський серіал “Роки й роки”, вироблений для ВВС та НВО, за жанром – антиутопія. Не дивно, адже батьки цього жанру – саме англійці, згадаймо хоча б твори О. Хакслі та Дж. Орвелла. Водночас це ще й традиційна сімейна драма, як-от роман “Сага про Форсайтів” Д. Голсуорсі чи серіал “Абатство Даун Таун”.

Голова родини Лайонс – бабуся Мюріел (асоціації із правлячою королевою!) – є втіленням англійського гумору, мудрості, відвертим критиком порядків та устрою. Її донька померла, а зять давно живе окремо. У Мюріел є четверо онуків: працівник банку Стівен, одружений на чорношкірій Селесті, має доньок Рубі (білошкіру) і Бетані (мулатку); соцпрацівник і гомосексуал Деніел; Розі, яка пересувається на інвалідному візку та має дитину від китайця; активістка Едіт, яка бореться із несправедливістю у гарячих точках і повертається додому після довгих років відсутності. Родина неоднорідна етнічно, різноманітна за соціальним статусом та характерами.

У серіалі є ще один важливий персонаж – англійський дім. На думку одразу спадає прислів’я “Мій дій дім – моя фортеця”, точніше “Дім англійця – його фортеця” (An Englishman’s home is his castle). Будинок уже давно потребує ремонту. Зараз там мешкає Мюріел, родина у повному складі збирається лише на Різдво та Новий рік, а також на її дні народження.

За канонами сімейної драми через життя родини висвітлюються глобальні зміни у Британії, Європі та світі. Події розгортаються від 2019 до 2039 року: наслідки Брекзиту, локальна ядерна війна США із Китаєм за правління Трампа, спад виробництва, економічна криза та безробіття, відключення електроенергії, різкі зміни клімату внаслідок глобального потепління, прихід до влади у Британії популістки й расистки Вів’єн Рук (Емма Томпсон), яка фактично встановлює в країні авторитарний режим.

Тим часом в Україні відбувся військовий переворот, 97% громадян проголосували за приєднання до Росії, решта 3% змушені втекти. Багато українських біженців відправляються до Англії, зокрема й Віктор. У таборі для переміщених осіб він знайомиться із соцпрацівником Деніелом, у них починається роман. Віктора депортують до України, за нетрадиційну орієнтацію його переслідує поліція. Деніел організовує втечу Віктора до Європи, з усіх сил намагаючись його врятувати, але гине сам.

Серіал “Роки й роки” вирізняється захоплюючим, напруженим сюжетом, досконалою драматургією, чудовим акторським ансамблем, але найбільше враження справляють характерні для жанру антиутопії страхітливі образи майбутнього, що часом сприймаються як пророцтво.

Один із таких образів – підліток Бетані (Лідія Уест), захоплена гаджетами та можливостями технологій настільки, що хоче стати “транслюдиною”, “інформацією”. Вона імплантує в руку мобільний телефон, замінює очі камерами та вставляє в череп плату, щоб з’єднуватися із мережею без допомоги пристроїв. Вона хоче цифрувати свій мозок та завантажити його в хмару, а тіло утилізувати на добрива для ґрунту – страхітлива новітня версія ідеї про безсмертя. Усі ці зміни потребують коштів. Міністерство внутрішніх справ пропонує Бетані кредит, який вона зможе відробити, працюючи на уряд.

Ключовий епізод – емоційний монолог бабусі Мюріел: “Це ми в усьому винні. Це все зробили ми”.

Серіал закінчується хеппі-ендом: уряд Вів’єн Рук повалено завдяки, зокрема, й членам родини Лайонс; англійський дім-фортеця стоїть, як і багато років тому; сім’я знову збирається за спільним столом. Але в антиутопіях не буває щасливих фіналів. На екрані телевізора новий, ще жахливіший популіст-політик, екологічні катастрофи тривають. Мрія Бетані “стати даними” не здійснилася – цифрують не її мозок, а померлої тітки-активістки Едіт, яка перетворюється не на “транслюдину”, а на домашнього помічника, аналог Siri.

Хоча для України все ж є одна оптимістична деталь: вигнанець Віктор став повноправним членом англійської родини.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.