Голос Америки: інтерв’ю у тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора

Мирослава Гонгадзе, керівниця української служби «Голосу Америки», взяла інтервю у тимчасового повіреного у справах США в Україні  Вільяма Тейлора:

– Почнімо з останніх подій – коментарів президента США Дональда Трампа щодо можливості залучення США до мирних переговорів між Росією й Україною, зокрема у рамках «нормандського формату». Учора президент Трамп у відповідь на запитання Української служби «Голосу Америки» сказав, що якщо Україна цього забажає, то США могли б долучитись. Чи Україна вже подала офіційне прохання стосовно долучення США або, можливо, Британії до «нормандського формату» на високому рівні?

– Президент Зеленський й інші представники української влади заявляли, що якщо нині чинний «нормандський формат», «нормандська четвірка» не дасть результатів – а вони хочуть результатів, – тоді вони розглянуть можливість просити Сполучені Штати і Британію приєднатися. Наскільки мені відомо, офіційного запиту про це поки що не надходило. Є серйозний інтерес із боку української влади і, зокрема, президента Зеленського рухатись вперед у мирному процесі.

Ось уже п’ять років триває робота над мінськими домовленостями, п’ять років діє «нормандський формат». І якщо це може принести результати – чудово. Якщо ж результатів не буде – то, я так гадаю, може з’явитися прохання про появу інших учасників, таких, як Сполучені Штати і Велика Британія.

– Президент України Володимир Зеленський нещодавно заявив, що дискусія стосовно розширення «нормандського формату» може відбутися вже до кінця вересня. Чи не здається вам, що було б ефективно мати США і Британію присутніми на цьому раунді дискусії?

– Сполучені Штати і Британія дуже зацікавлені в тому, щоб допомогти усім сторонам, надто ж Україні, знайти мирне рішення щодо Донбасу. Тому, коли запит буде отриманий, ми будемо зацікавлені. (Донедавна радник США з національної безпеки) Джон Болтон був тут у Києві і мав розмову саме про це. І він сказав буквально те саме: якщо народ України забажає, щоб ми приєдналися, ми зацікавлені розглянути таку можливість.

– Президент Франції Емманюель Макрон і президент Трамп припускали можливість повернення Росії до «Групи семи». Зараз триває дискусія щодо нормалізації стосунків між Росією та Європою і Сполученими Штатами. Які можуть бути і які мають бути умови, щоб така нормалізація відбулася?

– Напевно, кожен би хотів побачити певну нормалізацію. За тієї умови, якщо причина, яка призвела до нинішнього ненормального стану речей, була б усунута. А причина, через яку росіяни стали небажаними у «Групі восьми», була та сама, через яку їх вигнали з Парламентської асамблеї Ради Європи. І ця причина – окупація Криму Росією, російське вторгнення в Україну, те, що Росія послала свої війська на Донбас. І саме після цього Росію почали сприймати як таку, що не бажає грати за нормальними правилами, які діють між державами.

Росія порушила суверенітет України, здійснила збройну агресію. І саме тому її вигнали з «Групи восьми», її вигнали з ПАРЄ. Якщо росіяни підуть з Донбасу і якщо росіяни підуть з Криму, тоді вони усунуть ту проблему, яка й спричинила їхнє вигнання з цих двох організацій. І в такому випадку вони зможуть повернутися до «Групи восьми» і до ПАРЄ.

– Але не схоже на те, що Росія збирається піти – принаймні піти з Криму. Цими вихідними в Росії пройшли місцеві вибори, які відбулися також у Криму. Чи ви бачите ознаки того, що Росія збирається виконувати мінські угоди? Чи, навпаки, є ознаки того, що Росія очікує більших поступок із боку України?

– Я думаю, є ознаки, що росіяни і, зокрема, Кремль хотіли б піти з Донбасу. Я бачу ознаки того, що економічний тягар, який росіяни відчувають – і йдеться не лише про санкції, але санкції також, бо санкції таки мають реальний вплив на кожного з росіян і на російську економіку, – так от, тягар, який несе російський уряд і російський народ, позначається на їхній економіці. Бо їм доводиться платити за свої війська на Донбасі. За підтримку своїх служб на Донбасі і в Криму.

І ціна Донбасу і Криму для росіян, на додачу до ціни санкцій, навертає мене до думки, що вони хотіли б забратися з Донбасу. Отож якщо ми продовжимо санкції і будемо говорити з ними – у якому завгодно форматі… Бо діалог начебто йде добре між президентами Зеленським і Путіним. Якщо цей формат спрацює, то це чудовий формат! Бо ми маємо двох людей, які повинні дійти згоди. Про те, щоб росіяни залишили Донбас. І про те, щоб вони врешті-решт залишили Крим.

– Якою буде позиція Сполучених Штатів, якщо США будуть запрошені до «нормандського формату»? Ви перелічили умови. А якою буде офіційна позиція, якщо США стануть учасником переговорів?

– Сполучені Штати не змінюють своєї позиції. Ми завжди виходили з того, що Україна є суверенною, Україна має міжнародно визнані кордони. І ця суверенність і ці кордони повинні враховуватись у будь-яких рішеннях, будь-яких угодах. Ці міжнародно визнані кордони шануються, відколи Україна стала незалежною. Це кордон! І це є умовою – суверенітет і контроль України над власними кордонами.

– Щодо офіційної позиції США: Конгрес щойно оголосив про створення спеціальних комісій для розслідування можливої причетності адвоката президента Руді Джуліані і самого президента Трампа до спроб підштовхнути Україну розслідувати діяльність, пов’язану з його політичним конкурентом Джо Байденом. Конгрес встановив дедлайн для відповідей на запити – 16 вересня. Чи ви у посольстві вже отримали запит від американських законодавців щодо надання якоїсь інформації чи документів Конгресові?

– Ні. Наскільки я знаю, ці три комісії в Палаті представників вирішили провести розслідування. І я читаю ті самі джерела, що вони жадають отримати інформацію. Але ми поки що не отримували жодних запитів.

– Іще одне запитання пов’язане з розпорядженням президента Трампа перевірити надання Україні військової допомоги. Чи ви можете підтвердити наявність таких перевірок? Бо зараз у пресі циркулюють припущення. Який статус військової співпраці України і США на нинішній момент?

– Статус американсько-української співпраці у військовій сфері дуже високий. Ще ніколи ця співпраця не була такою потужною. Нинішня адміністрація забезпечила більше допомоги для безпеки України, включно з летальною зброєю, ніж будь-яка інша адміністрація будь-коли раніше. Минула адміністрація не надавала Україні летальної зброї, ця адміністрація надала. Є міцна підтримка в навчанні, у наданні обладнання, зброї. Це наша поточна політика.

А зараз ми здійснюємо перегляд, перевірку цієї допомоги. На нинішній момент ця перевірка майже закінчена. І я чув, що люди, які її здійснювали, озвучили свої рекомендації Білому домові. І тепер ми очікуємо висновків.

– І на завершення – щодо майбутньої зустрічі президентів Трампа і Зеленського. Чого сподіваються у Сполучених Штатах від цієї зустрічі і чого очікують від України?

– Одна річ, на яку ми сподіваємось і якої хотіли б, – це щоб президенти Зеленський і Трамп познайомились один з одним. Це важливо для лідерів – мати особисті стосунки. І дехто вважає, що ці стосунки можуть виявитись дуже добрими. Погляньте лишень на цих двох людей! Судячи з усього, вони можуть гарно поладнати між собою. Тож це важлива річ.

Важливими також є ті конкретні теми, які хочуть обговорити президент Трамп і президент Зеленський. Вони хочуть говорити про безпекову допомогу, і це справді важливо для обох сторін. Для Сполучених Штатів важливо бути спроможними підтримати Україну в її захисті від російської агресії.

Отож це важливий компонент, який, безумовно, буде обговорюватися. Президент Зеленський зробив це своїм головним пріоритетом. І другий його пріоритет – це протидія корупції. Президент Зеленський навіть висловився в тому сенсі, що хоче побороти корупцію. Це важливо для України, це важливо для Європи і це важливо для Сполучених Штатів, щоб Україна приборкала корупцію. І президент Зеленський визначив це завдання як свій другий пріоритет. І я впевнений у тому, що президент Трамп зацікавлений у цьому також. Він зацікавлений підтримати Україну, яка бореться проти агресії Росії, і також зацікавлений підтримати Україну в протидії і – сподіваймося – поборенні корупції.

– Чи вже відомо, коли ця зустріч відбудеться?

– Зараз триває процес узгодження графіків. Обидва президенти будуть в Нью-Йорку на Генасамблеї ООН. Ця подія відбудеться через два тижні. Президент Трамп має свій графік зустрічей, президент Зеленський має свій графік. І йдеться про те, щоб узгодити ці графіки між собою. Отож сподіваюсь, зустріч двох президентів через два тижні відбудеться.

 

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0