Українсько-румунські відносини у 1918 р.: територіально-політичні зазіхання й економічна війна

Економічні зв’язки з Румунією було загальмовано через невирішеність бессарабського питання аж до осені 1918 року.

Свого часу Центральна Рада УНР не змогла вплинути на румунський уряд, війська якого в березні 1918 р. захопили Бессарабію. Гетьманат натомість одразу ж зайняв з цього приводу жорстку і однозначну позицію з твердим наміром (як згадував Д. Дорошенко) “настоювати на приналежності політично-автономної Бессарабії до Української Держави, до чого вона, Україна, має всі права”.

Гетьман вирішив розпочати економічний тиск на Румунію, відтак 11-го травня 1918 р. випустив наказ “Про заборону вивозу товарів до Румунії і Бессарабії”, в якому, зокрема, зазначалося: “Зважаючи на те, що Бессарабія анексована Румунією і що умови політично-господарських відносин ще не встановлені, вивіз… всяких товарів в Румунію та Бесарабію безумовно забороняється”. 14 травня від виконання обов’язків було звільнено посла УНР в Румунії, а 5 червня уряд Української Держави направив ноту до Бухаресту, на що румуни 19 червня відповіли своєю нотою.

Гетьманська Україна розпочала “митну війну” з Румунією. Уряд гетьмана також видав розпорядження про закриття будівничих операцій товариства Бессарабських залізниць. Було припинено суходільне й водне сполучення між країнами, румунське майно підлягало вивезенню з України, а українське – з Румунії.

Згодом, 7 серпня, для пошуку шляхів примирення до Києва прибула надзвичайна румунська місія на чолі з Повноважним Міністром П. Концеску. Для стимулювання переговорного процесу наприкінці липня Рада міністрів Української Держави випустила постанову про відміну заборони вивозу товарів з України в Румунію, а з серпня в порти Румунії, як і Болгарії, відновилися регулярні рейси по Чорному морю пароплавами з Одеси. У Бухаресті ж дипломатичні зусилля розгорнув гетьманський надзвичайний дипломатичний представник В. Дашкевич-Горбацький. Переговорний процес закінчився підписанням 13 жовтня 1918 р. Тимчасового Торгівельного договору.

Проте українсько-румунські відносини так і не були налагоджені через осінні події 1918 року (повстання в Україні, розпад Австро-Угорщини, революція у Німеччині, ануляція більшовицькою Росією брестських угод тощо), що дозволило Румунії наважитися ще й на окупацію північної Хотинщини та Буковини.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.