Майбутнє людства, “Я” і Вічність

Сьогодні майбутнє людства експертиз різних галузей оцінюють як “погане” чи “дуже погане”. Більшість із нас, тобто окремо взяте середньостатистичне “я”, має надію, що наше особисте майбуття все ж буде добрим, незважаючи на долю людства в цілому. Водночас і експерти з питань людства, і індивідуальне “я” у своїх прогнозах майбутнього якось не особливо беруть до уваги поняття Вічності. А дарма, бо всі ці три поняття пов’язані.

Проблеми планети Земля – загрози кліматичних змін, забруднення атмосфери, ґрунту і водних ресурсів, масове зникнення видів живої природи, нераціональне використання джерел енергії, а також зріст консумпціонізму і спад рівня культури, освіти і духовності – є темами для обговорень як у фахових колах, так і на “високих форумах” (а відтак – і в мас-медіа) уже понад чотири десятиліття. З кожним роком інтенсивність і драматичність апеляцій з боку фахівців і активістів до суспільства та урядів зростають. Тепер уже йдеться не тільки про глобальне потепління, танення льодовиків чи посуху в цілих величезних регіонах, але й про те, що все це може призвести до значного страждання людей – масових переселень народів, голоду і війн.

Рік, що минає, став у цьому сенсі особливо напруженим: про забруднення планети говорять в рамках Економічного форуму в Давосі, а Римський клуб оприлюднює спеціальну доповідь; стурбована кліматичними змінами шведська школярка Грета Тунберґ “виводить” на вулиці міст в багатьох країнах світу тисячі молодих протестувальників, а Організація Об’єднаних Націй проводить кліматичний саміт. Зрештою, тільки сліпий не бачить, як за останніх кілька років змінилася “погода” і проявилися небачені раніше вибрики стихій.

Звичайно ж, виникають непрості питання, від відповідей на які вже далі годі ховатися. З відповідями на запитання “Що робити?” всі переважно погоджуються, але справу ускладнює інше питання – “Як це реалізувати?”. З відповідями на запитання “Хто винен?” майже ніхто не погоджується, переводячи “стрілки” на інших: вчені – на корпорації, які думають тільки про зиск; корпорації – на уряди, яким вічно бракує грошей; уряди – на суспільства, які вимагають щораз вищого рівня добробуту etc. А суспільства якраз складаються із цього середньостатистичного “я”.

“Я”, звичайно ж, ніякої вини за собою не визнає. “Я” нічого не може вдіяти, просто намагається жити, як усі: автомобіль (який потрібно щодня заправляти і що кілька років міняти) йому потрібен для зручності; смартфон (який потрібно щодня заряджати і щороку оновлювати) – щоб не відставати від “прогресу” і моди; а ще “я” не може обійтися без регулярного придбання (не конче потрібних) “статусних речей” і реалізації (не конче коректних) поведінкових моделей, без чого можна легко випасти із загального суспільного тренду. А “я” не може собі дозволити випасти, бо все, що ми робимо – вчимося і працюємо, конкуруємо і налагоджуємо контакти – потрібне заради того, щоб бути “в тренді”.

Водночас “тренд” – це вища форма суперництва егоїзмів, демонстрації самозакоханості, змагання ексгібіціонізмів. У відомій енцикліці “Laudato Si”, оприлюдненій в 2015 році, папа Франциск, зокрема, писав: “Коли люди ставлять себе в центрі, вони віддають абсолютний пріоритет миттєвим вигодам, а все інше стає відносним”. Зокрема – і майбутнє людства.

Але ж “я” не читає папських енциклік чи навіть аналітичних текстів, де їх цитують. У цей час “я” сидить в інтернеті, щоб не пропустити як загальних трендів, так і окремих бонусів, знижок, розпродаж та інших, стимульованих ринковою економікою “ласощів”, покликаних тільки збільшувати попит. А це призводить, відповідно, до перевиробництва часто непотрібних товарів, до невиправданого вичерпання природніх ресурсів, до надмірної експлуатації джерел енергії. Не кажучи вже про те, що такий спосіб життя відриває людей від культури і традиції, не дає зосередитись, наприклад, на проблемі людського призначення чи заглибитись у роздуми, наприклад, про Вічність.

Ну власне – чи є у Вічності місце для “Я”? Скоріш за все, є. І то незалежно від того, чи ми знаємо щось про це, чи ні; чи хочемо знати, чи уникаємо відповіді на це запитання. Питання “Що буде з людиною після смерті?” цікавило людство, мабуть, завжди. Упродовж тисячоліть релігія і наука, а також різні ідеологічні системи, мали різні відповіді на це запитання. Сьогодні ж ідеологію вже ніхто про це не запитує, а от наукові відкриття все більше постають у вигляді аргументів на користь древніх релігійних істин.

Коли вчені твердять, що зі смертю людського тіла не вмирають певні мікрочастки, у яких міститься вся зібрана нами за життя інформація чи то свідомість, то хіба це не нагадує релігійне вчення про безсмертя душі? Коли науковці не заперечують, що “одного дня свідомість зможе вільно мандрувати поміж зірок” і це “не суперечить законам фізики”, то хіба це не привід згадати про релігійні концепції мандрівки душ у просторах вічного життя? Коли фахівці припускають, що паралельні всесвіти існують у нашому спільному квантовому просторі, а для проникнення в них потрібен лиш квантовий стрибок, то чи це не те саме, що носії древнього вчення твердили про переселення душ?

Звичайно ж, наука ще не має достатньої кількості аргументів для всіх цих теорій і версій. Але для думаючої людини й цього достатньо, щоб вже нині приборкати пристрасті власного “я”, щоб розглядати його в рамках майбуття людства. Щоб під час чергового перевтілення у просторах Вічності не потрапити якось на руїни того світу, який ми зараз бездумно знищуємо.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.