Епоха «поручика Ржевського»

Днями президент Володимир Зеленський дозволив собі на публічні зауваження щодо фігури Юлі Тимошенко, однієї з лідерок парламентської опозиції. Зауваження це не було грубим, але з точки зору «хорошого тону» воно було зроблене в стилі персонажа із серії популярних анекдотів радянських часів – «поручика Ржевського». Молодим, мабуть, слід пояснити, що цей персонаж уособлював ніби царського (насправді – радянського) офіцера, котрий з неповторною «казарменою галантністю» робив різні непристойні натяки та вульгарні компліменти Наташеньці Ростовій – теж героїні анекдотів.

Репліка президента Зеленського на адресу Юлії Тимошенко, скоріш за все, пройшла б непоміченою, якби представники легендарно-комічної вже групи «25%» не вирішили її використати з пропагандистською метою. Щоправда, їхні звичні воплі, типу: «От бачите, кого ви вибрали!» – не надто пасують до образу враженої моральності, а радше до погано прихованого політичного лицемірства. Самі ж, насправді, нічим не кращі.

Хіба нинішній президент дозволив собі щось більше, ніж дозволяли собі задовго до нього інші представники державної еліти: президенти, члени уряду і парламенту, політичні лідери? Чи ж не від щонайменше двох президентів ми чули публічні заохочення для іноземців приїжджати в Україну з натяками, що тут красиві і доступні жінки? Чи ж не з «перших уст» ми почули про «козлів», а ще й про Анну Ахметову? Чи не це ж слово прозвучало з трибуни Верховної Ради від представниці вже іншої політичної опції і до того ж «жінки третього тисячоліття»? Чи ж не заступник міністра одного правоохоронного органу заявив на адресу протестувальників – «повоняють і перестануть»? І т.д. І т.п.

«Лохи», «розводити», «мочити», «трахати», «кидати», «здати», а також майже офіційні «ми іх сдєлалі» – всі ці та інші слова з кримінального жаргону давно і міцно укоренилися в лексиконі наших публічних осіб. Та й не тільки в їхньому. Відомо ж, що всі ці «народні обранці» є значною мірою віддзеркаленням народу, який їх обрав.

Хіба хамство і вульгарність в нашому сучасному житті  – це щось нове? Матюки є вже невід’ємною частиною спілкування в середовищах ще цілком пристойних колись категорій – студентів ВНЗ, юристів, лікарів, правоохоронців, представників локальної влади, інженерів. А також: школярів, вагітних мамочок, молодих батьків, часто й озлоблених літніх людей, які раніше були взірцями для внучат. Часто елементи ненормативної лексики чи й вербального хамства, які випливають з уст молодих людей, є певними модними кліше, або відлунням похабних текстів так званої пісенної «попси», а також повторами «масних дотепів» із різноманітних ріаліті чи  ток-шоу, де лідером є, без сумніву, Студія 95 квартал.

І мовою ця проблема не обмежується, адже мова є тільки вербалізованим способом мислення і лексичним додатком до поведінкових моделей. Хамство і агресія в поведінці юнаків і мужчин знову стали модними, а у «сучасних» жінок, натомість, в зовнішньому вигляді домінує стиль «все на продаж» або ж «товар ліцом». Тут ні для моралі, ні для етики немає місця. Потрібно розуміти, що ми живемо в деморалізованому суспільстві, у якому такі поняття як «культура поведінки» і «вербальна дисципліна» стали маргінальними явищами, пережитками минулого.

Звичайно ж, це почалося не вчора. Суспільства не деморалізуються в одну мить. Спочатку відбувається переоцінка цінностей і відмирання традицій. Потім йде деградація культури і освіти. Кінотеатри і театри закривають, на їх місці появляються нічні клуби і стріп-бари. Бібліотеки, які роками не отримують оновлень, втрачають читача; а популярним чтивом стають «захопливі бредні» анонімних чи псевдонімічних дописувачів соціальних мереж. Зі скрізь-присутніх колонок і гучномовців – чи то радіо, чи то плеєри в торгових і розважальних центрах – на нас виливається море примітивної і вульгарної «попси» . Те ж саме в телевізорі, плюс культ оголеного тіла аж до анатомічних деталей.

Паралельно руйнується авторитет вчителя, науковця, «майстра слова», «артиста від Бога». Наприклад, вчительці на уроці старшокласник одягає на голову смітник, а інші знімають це на телефон і викладають в мережу. Вчитель бідний, беззахисний, а відтак і неавторитетний. На його місце приходить педагог-шоумен – безголосий ректор в оточенні оголених студенток на головній сцені країни з однойменною назвою. Міста завішані рекламою в стилі: «Насоси на дачу». Система освіти і культури переключається з прищеплення універсальних цінностей на популяризацію сумнівного героїзму «імені Бандери».

В результаті моральних взірців немає. Але є авторитети: успішні, впливові, безкарні, ну і, звичайно ж, багаті та відомі. Та й так могло б бути, якби ж ми не знали, звідки в нашій країні взялися в більшості оці підозріло-багаті та сумно-відомі. І якби ми не розуміли, що злочинець, який порушує закони, не терпить моральності; шахрай, який збагачується, обкрадаючи інших, не може сповідувати етичних засад; бандит, який звик до примітивних насолод, нехтує культурою.

Якщо такі типажі формують нині в нашому суспільстві моделі поведінки і мовну культуру, то чого ми можемо хотіти від одного окремо взятого президента? Він же, як кажуть, не з Місяця впав. Може навіть виявитися, що президент Зеленський є одним з тих останніх, хто ще наділений елегантністю в стилі «поручика Ржевського». Бо судячи з того, що говорять і як поводяться депутати з парламентської більшості, їхнє оточення та прихильники, то надходить епоха «Савки» – головного персонажа п’єси Лесика Подерв’янського «Герой нашого врємєні».

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.