Джерело: Reuters

Тріщина між ЄС і США. Чи провалиться туди Україна?

Про розбіжності між Європою і Сполученими Штатами Америки в низці ключових питань – від зовнішньополітичної діяльності в регіоні Близького Сходу, налагодження стосунків з Росією чи співпраці з Китаєм ідо проблем глобального економічного розвитку чи кліматичних змін – відомо вже багато років. Додатково ситуацію ускладнили президентство Дональда Трампа та Брекзит. З того часу “тріщина” між колишніми головними партнерами поглибилась настільки, що у неї мають шанс провалитися деякі недорозвинені європейські держави, серед яких і Україна.

Згідно з результатами соціологічного дослідження, яке провела німецька Фундація Кьорбер, за незалежну від США безпеково-політичну орієнтацію 52% опитаних німців погодились би на дворазове збільшення витрат з бюджету. 31% респондентів висловились за те, щоб Німеччина взагалі проголосила нейтральність у питаннях безпеки та зовнішньої політики. “Те, що третина німців ставить під сумнів приналежність країни до Заходу, є підставою для хвилювання”, – прокоментувала результати Нора Мюллер, керівниця Відділу міжнародної політики Фундації Кьорбер.

Зрозуміло, що під “Заходом” тут маються на увазі передусім США. 64% німців вважають стосунки з цією країною “поганими”або“дуже поганими”. Водночас 87% респондентів висловили думку, що повторне президентство Трампа було б негативним для німецько-американських взаємин. Для порівняння – тільки 39% опитаних вважають, що зв’язки із Вашингтоном для Німеччини є важливішими, ніж з Москвою. Першість серед міжнародних партнерів 60% респондентів віддали французам.

Звичайно ж, настрої німців не варто однозначно переносити на весь ЄС, але й не можна їх легковажити. Треба пам’ятати, що стержнем Євросоюзу є вісь Париж-Берлін, яка стала ще міцнішою після “виходу” Великобританії. У будь-якому випадку, без консенсусу інтересів між цими двома країнами у Європі практично неможливо ухвалити якесь важливе рішення, наприклад, про допомогу “молодим” членам Союзу чи прийняття нових. Нещодавно це “на власній шкурі” відчули Албанія і Північна Македонія, євроаспірації яких заблокував французький президент Еммануель Макрон.

Є ще один важливий аспект, про який не можна забувати, бо про нього завжди пам’ятають “старі” члени ЄС. Ідеться про “східний блок” Євросоюзу – від Румунії, через Польщу, до Прибалтійських країн, – який перебуває під серйозним впливом США. Така “корпоративна нелояльність” не може не хвилювати і не дратувати лідерів країн західної Європи, зокрема Франції та Німеччини. Елітам нових держав-членів ЄС і водночас старих комуністичних республік виразно імпонують американські підходи до ведення справ, але манять їх і європейські гроші. Часом з цього виникає геополітичний “когнітивний дисонанс”, найкращим прикладом чого є зовнішня політика України за останні два десятиліття.

Та тут проблема не з помилками у минулому, а з відсутністю чіткого бачення майбутнього. Як на державу, яка начебто декларує євроустремління, Україна, з одного боку, є надто залежною від США, а з іншого – виглядає надто чужою проти європейських цінностей і пріоритетів. Хоч українські патріоти переконують себе, що це вони захищають Європу, стримуючи російського агресора, європейці так не вважають. Та й їх це, здається, навіть не надто хвилює. Згідно зі згаданим опитуванням Фундації Кьорбер, головні турботи пересічного німця – це клімат і екологія (31%), міграційна криза (26%), права людини в Китаї (76%), та аж ніяк не “війна на Донбасі”.

Тут незаперечним партнером для України є, звичайно ж, Північна Америка – США і Канада. Але після скандалу Зеленський-Трамп наш великий білий опікун з Вашингтону все більше нами незадоволений, і хтозна, чим ця історія для Києва закінчиться. Варто нагадати і про те, що остання місія МВФ поїхала з української столиці також “без результатів”.

Отже, через певні обставини, а передусім – геополітичну позицію, Україна змушена розпинатися між США і ЄС. Якщо “тріщина”між ними і надалі буде поглиблюватись, а українці не визначаться з пріоритетами, то ми маємо всі шанси провалитися на саме цивілізаційне дно. А як каже стара українська мудрість: “На дні нашої цивілізації “говорят по-русскі”.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.