Диктатура «чорної п’ятниці»

«Чорна п’ятниця» в наших убогих, корумпованих, посткомуністичних країнах є черговою аналогією до «морської свинки». Судячи з рекламних оголошень, у деяких торгових центрах і окремих крамницях вона тривала три дні, а в віртуальних – і тиждень. При цьому вона точно не була «чорною», швидше – брудною. Принаймні забруднилося об неї чимало людей.

Жертвами цього споживацького психозу, накручуваного задовго до «події» і FM-радіостанціями, і зовнішньою рекламою, і маркетинговими трюками в інтернеті, стають люди різного віку, ступеню освіченості, рівня майнового й фінансового забезпечення. Всіх їх об’єднує одне бажання – не втратити шансу. Зазвичай, заможніші купують такі речі, які їм не потрібні і яких вони скоріш за все й не використають, а бідніші купують хоч щось, аби лиш не почувати себе «лузерами».

У більшості з них навіть не виникає думка – для чого це все? В «чорну п’ятницю» функція думання взагалі відключена. Зрештою, не віднині – ще понад сто років тому один мудрий чоловік поставив діагноз так званим «цивілізованим» суспільствам: «Сучасна людина шукає задоволення без щастя, щастя без знання і знання без мудрості». За це століття істота людини не дуже змінилась, але радикально змінились обставини, в яких ми живемо. Сьогодні такі поняття, як «сподобалось», «можу собі дозволити», «не збіднію» etc. – вже не є достатніми аргументами для того, щоб купити зайву річ.

Ми живемо в епоху перевиробництва і нераціонального виснаження природніх ресурсів, штучних матеріалів і генетично-модифікованих продуктів. Отже, кожна непотрібна покупка – це додаткове сміття, це вирубаний ліс, це висохлі водойми, це отруєні ґрунти. А ще – це невільничий труд і безсовісний визиск мільйонів людей у Китаї, у всій практично Азії, у Африці і Латинській Америці. Та й в Україні приклади знайдуться.

І ще одне, не менш важливе і небезпечне для всіх нас – це нестримне збагачення міжнародного «класу» аморальних типів. Важко сказати, скільки сьогодні у світі є людей, котрих називають «абсурдно» чи «непристойно» багатими. Людей, які не знають, що зробити зі своїми багатствами, а тому важко й прогнозувати, що вони з ними врешті зроблять. Ми в Україні про це знаємо хоч би й з прикладу президента-клептомана Януковича, котрий під час ганебної втечі вивозив готівку й інші цінності вантажівками.

Звичайно, серед багатіїв є такі люди як Ілон Маск. Їм великі гроші потрібні для реалізації масштабних візій, як от освоєння Космосу та переселення людей на інші планети. Та таких є десяток, може два, а от далі за ним йдуть супер-багаті рагулі, які збагачуються заради самого збагачення; у яких грошей більше, ніж уяви; фантазія яких не сягає далі від «золотих батонів» чи «золотих унітазів». І такому безглуздому їхньому збагаченню сприяє кожен з нас, роблячи непотрібні покупки.

В розвинених країнах, де є громадянське суспільство, свідомі громадяни це зрозуміли вже давно, тому там відбувається пропагування та реалізація «відповідального споживання». Це передбачає передусім подолання в собі споживацьких рефлексів, тобто – і обмеження покупок речей, без яких можна обійтись; і повторне застосування речей використаних, але добре збережених; і вибір на користь продукції від невеликого і екологічно-свідомого виробника, а не від великих корпорацій, зорієнтованих виключно на прибуток.

Це, звичайно ж, процес непростий, адже у всіх суспільствах рефлексивних споживачів є більше, ніж свідомих громадян. Тим більше, що в наші часи маркерами еліт, активно пропагованими всіма видами масової інформації й комунікації, є такі категорії, як «стати успішним», «бути популярним», «диктувати моду» тощо. В свою чергу «скромність», «поміркованість», «моральність» – це для сучасників пережитки часу.

Тому сучасним успішним, популярним і модним не пасує така категорія як «відповідальна обмеженість», вони воліють «безмежну благодійність». В певних середовищах відомих і забезпечених людей навіть стало своєрідною модою влаштовувати розпродажі своїх дорогих і маркових вживаних речей (або й «ні разу не ношених»), частину коштів з яких передавати на потребуючих – сиріт чи хворих, інвалідів чи ветеранів, і т.д. Це, мабуть, шляхетно, але мало-ефективно.

Справді ефективними були б такі ініціативи, які дозволяли б всьому суспільству ставати заможнішим, замість рятувати окремих бідняків; здоровішим – замість лікувати окремих хворих; безпечнішим – ніж давати компенсації жертвам насильства і збройних конфліктів. Саме такі ініціативи скеровані на формування громадянського суспільства, середнього класу, які будуть з одного боку контролювати владу, а з іншого допомагати рости матеріально, культурно і духовно бідним та відсталим верствам населення.

А от цього якраз адептам «золотих батонів» і не треба, вони хочуть багатіти і тому їм потрібні «чорні п’ятниці» – не для них, а для нас. Вони «сплять і бачать», як всім іншим організувати життя в ритмі «сім чорних п’ятниць на тиждень». І справа тут не тільки, чи й не стільки в прибутках і накопиченні. Адже призвичаївши людей реагувати бездумно на їхні «промоції і благодійництво», «акції і флешмоби» вони можуть згодом підказувати нам, як жити. Не тільки, що пити і їсти, як вдягатись і поводитись, але й за кого голосувати, кого підтримувати чи ігнорувати, поважати чи зневажати.

Для диктатури майбутнього (не такого вже й далекого) якраз і є вдячним будівельним матеріалом таке суспільство, де природню людську мудрість можна замінити штучним розумом, і де сім різних днів тижня заміняє одна – чорна п’ятниця.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.