Солідаризм як соціально-політична концепція

Cолідаризм (від фр. solidaire) – діючий заодно, спільність інтересів, одностайність.На противагу тези про класову боротьбу як рушійну силу суспільного розвитку, концепція солідаризму проголошує первинним та визначальним фактором життя будь-якого суспільства солідарність його членів. Окрім того, завдяки синергетичному ефекту, який виникає при усвідомленні різними соціальними групами спільності інтересів і здійснення ними погоджених дій, він є своєрідною стратегією мобілізації соціуму під час серйозних криз чи загроз.

Солідаризм суттєво обмежує преференції еліти соціуму та водночас збільшує навантаження на неї. До того ж привілеї еліти надаються їй винятково для ефективного виконання обов’язків, що вважаються первинними. Побутує думка, що солідаризм є різновидом ідеології “Консервативної революції”, а іноді його розглядають не просто як політичну ідеологію, а як соціальну та економічну доктрину консервативно-революційної ідеології.

За визначенням мислителя Г.Пеша, солідаризм – це “така соціальна система, яка надає справжнього значення солідарному об’єднанню людей, як-от члени природної спільноти – починаючи від родини і закінчуючи державою”. Перефразовуючи Г.Пеша, солідаризм за своєю гармонійністю нагадує живий організм.

З іншого, більш реалістичного боку, солідаризм можна розглядати як реформістську доктрину, яка впродовж двох десятиліть перед Першою світовою війною була фактично офіційною ідеологією Третьої французької республіки. На противагу ліберальним концепціям “невтручання”, марксистському колективізму, католицькому корпоративізму та анархо-синдикалізму, ідеологія солідаризму обґрунтовувала необхідність державного регулювання, прийняття соціально зорієнтованих законів, принцип добровільності об’єднань. Ворожа концепціям класового конфлікту та перебудови суспільства, вона йшла в одному руслі із соціалізмом, хоча на практиці повністю його нівелювала.

З ідеєю солідаризму тісно пов’язані концепції “соціальне партнерство” та “асоціація праці та капіталу”, доктрина “власність зобов’язує”, теорія та походження корпоративізму, фашизм, політична доктрина клерикалізму тощо.

Новітня держава так чи інакше солідаризує людей. Рамки інституту громадянства надають захист, але й наділяють обов’язками. Головним об’єднуючим фактором тут виступає духовна єдність. “Нарід дає кров, держава – тіло, нація – дух”, – влучно зауважив В.Сауер.

Батьківщиною модерного вчення солідарності стала Франція: тут у 1840-х роках П’єр Леру вперше вжив термін “солідаризм”, Селестін Шарль Альфред Бугле у своїй праці “Le Solidarisme” (1907) заклав основу ідеї солідаризму, яку він вивів з принципу солідарності, а юрист Леон Буржуа та соціолог Еміль Дюркгейм це вчення розвинули. Увійшли в історію філософсько-політологічної думки як солідаристи також Шарль Жід і Шарль Ріст. Вагомо вплинув на розробку теорії й німецький дослідник Генріх Пеш.

Співвідношення індивідуального й загального – основна особливість солідаризму, яка відрізняє його від лібералізму й соціалізму. Зважаючи на кризу класичного лібералізму з його егоїзмом і економічною прірвою між власниками корпорацій і робітниками, а також соціалізму з його продавленням індивідуальності через обмеження базового інстинкту приватної власності, деякі країни Західної Європи почали дрейфувати в бік солідаризму. Це дозволило запровадити рівновагу й злагоду між трьома головними елементами суспільства: корпораціями (працедавцями), народом (працівниками) і державою.

Співвідношення “я”і “ми”в солідаризмі можна зобразити приблизно так: кожна людина зобов’язана тим, що вона має, і тим, ким вона є, своїм пращурам, і сучасникам. Тому людина наділена обов’язками перед суспільством від самого народження. З іншого боку, суспільство не залишає тих, хто “відкинутий на узбіччя життя”. Завдання справедливості, згідно з ученням солідариста Л. Буржуа, – брати в тих, хто користується з надлишку гараздів, і віддавати тим, хто їх потребує.

Щодо індивідуального “я” солідаризм визнає себе прихильником природного права, одним із елементів якого, як казав Г. Пеш, є можливість набувати приватну власність, що створює незамінні психічні й моральні стимули, які відіграють важливу роль в економічному житті.

Держава у солідаризмі є витвором або продуктом соціальних інстинктів, необхідною і найвищою формою людського співжиття, одним із феноменів природного права, який ґрунтується на розумі. Вона стоїть на сторожі виконання “квазіконтракту”зі справедливого перерозподілу соціальних благ через установлені норми права. Держава має здатність до адаптації в часі й просторі, і неможливо уявити розвиток й вдосконалення соціально-економічного стану без підвищення почуття обов’язку й робочої дисципліни, що, без сумніву, сприяє реорганізації правових, соціальних та економічних інституцій.

Мета економіки солідаризму – не збагачення заради збагачення, а добробут кожного індивіда. Іншими словами, у солідаризмі держава не залишає людину сам на сам зі світом праці та грошей, вона прагне підтримати тих, хто не може впоротися з економічною боротьбою за виживання, яка характерна для лібералізму. Однак держава виступає стимулятором для паразитуючих членів суспільства, навертаючи їх до праці для власного й загального блага.

Концепція держави в солідаризмі подібна до соціалістичної, але на її вершині стоїть не загальне, а гармонія між загальним й індивідуальним.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.