фото. ua.krymr

Чи зможе Україна повернути Крим?

Останніми роками фокус українського інформаційного простору поступово змістився із питання Криму на розв’язання проблем тимчасово окупованих територій Донбасу. Хоча міжнародна спільнота досі підтримує “цілісність і суверенітет” України, згадок про анексований півострів у іноземних ЗМІ стає все менше. Однак, звісно ж, економічні санкції із Москви ніхто із наших партнерів знімати не планує.

Та чи робить щось для повернення Криму сама Україна? Певні кроки вже відбулись, зокрема на кордоні з півостровом були відкриті нові контрольно-пропускні пункти “Каланчак” і “Чонгар”. Щоби відшкодувати збитки, яких Україні завдала Росія, держава звертається до міжнародних судів, наприклад, 2 травня минулого року Третейський суд у Гаазі задовольнив позов до РФ щодо виплати українським компаніям 159 млн доларів компенсації. Також Україна неодноразово піднімали питання щодо порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях у різних міжнародних організаціях. Зокрема, згідно із доповіддю ООН, опублікованою у вересні цьогоріч, Росія порушує цивільні й політичні права жителів півострова: незаконно утримує 63 політв’язнів-кримчан, продовжує переслідувати кримських татар і українців, які мешкають на анексованій території й не визнають юрисдикцію Росії тощо.

Нині, щоби підготувати юридичне підґрунтя для повернення Криму, формується перехідне правосуддя, яке, з одного боку, має покарати справжніх злочинців, а з іншого – виробити юридичні механізми ставлення до місцевого населення, яке примушували до співпраці з окупантами. Головне завдання перехідного правосуддя – сформувати законодавчі норми переходу від війни до миру в Україні та виробити інструменти соціального примирення. Однак запрацює воно лише тоді, коли Росія звільнить тимчасово окуповані території, що наразі вона роботи не планує.

Саме тому потрібно посилювати політичний і економічний тиск на Москву, щоб їй було економічно невигідно утримувати анексовані території. За свідченнями політолога й економіста А. Ілларіонова, Кремль уже нині витрачає на окуповані українські землі приблизно 4 млрд доларів на рік – значна сума, але для російського бюджету, що становить 1,6 трлн доларів, незагрозлива. Водночас російський історик та публіцист І. Чубайса стверджує, що Кремль зекономив навіть на будівництві Керченського мосту, використавши замість запланованих 115-метрових стрижнів 85-метрові. Відтак, на його думку, міст зможе простояти не більше 10 років.

Для активації зусиль щодо повернення Криму державі необхідно: розробити та затвердити Стратегію з повернення та реінтеграції Криму; посилити зовнішньополітичну діяльністю, спрямовану на збільшення проукраїнської коаліції демократичних країн, що визнають злочинними дії РФ щодо анексії Криму й частини територій Донбасу, а також підтримують посилення економічних санкцій проти неї; здійснити формування пакета санкцій проти суб’єктів, які систематично порушують права власності українців на природні ресурси континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, підривають національний експортний потенціал, зокрема через блокування українських підприємств і активів на тимчасово окупованих територіях; забезпечити проведення моніторингу щодо ефективності санкцій проти російських суб’єктів господарювання;удосконалити нормативно-правову базу щодо порушників українського режиму санкцій.

Однак потрібно розуміти, що повернення Криму – це завдання аж ніяк не найближчого часу, а ймовірніше – років чи навіть десятиліть. І головними його передумовами є передусім подолання корупційних явищ, ефективне реформування більшості сфер суспільного життя, що зробить Україну модерною й економічно розвинутою європейською державою.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0
Підписатись

Підписка

Щоб отримувати повідомлення про нові публікації, підпишіться на нашу розсилку!

Ім'я *

Email *

Виберіть категорію, яка цікавить:

Суспільство
Глобалізація
Небезпека
Світ про Україну
Геостратегія
Ти елемент Універсуму
Духовність і культура
Альтернативна історія
Геоекономіка
Наука і технології
Історія і сучасність
Роздуми

Translate

Дякую!

Тепер редактори знають.