Агентство Fitch Ratings підтвердило рейтинг дефолту України

Агентство Fitch Ratings підтвердило рейтинг дефолту України

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довготерміновий рейтинг дефолту емітента України в іноземній валюті на рівні “B-” із стабільним прогнозом.

Основні компоненти рейтингу

На рейтинги України впливає слабка зовнішня ліквідність, високі потреби в фінансуванні, пов’язані з погашенням державної заборгованості та структурними недоліками в умовах слабкого банківського сектору, інституційних обмежень та геополітичних і політичних ризиків, на противагу поліпшенню авторитетності та стабільності політики, покращенню макроекономічної стійкості, зменшенню державного боргу і результатам багатосторонньої підтримки.

Тривала співпраця України з Міжнародним валютним фондом має пом’якшити короткострокові фінансові ризики, пов’язані зі зростанням виплат із погашення суверенних боргів, починаючи з 2019 року, і з виборами 2019 року.19 жовтня Україна та МВФ досягли домовленості щодо 14-місячної угоду про використання кредиту (SBA), яка замінює чотирирічну угоду про розширене кредитування (EFF) від березня 2015 року. Уряд одержав парламентське схвалення бюджету на 2019 рік (перше читання) із показником дефіциту 2,3% ВВП та підвищив ціни на газ для населення на 23%. Fitch очікує, що Рада директорів МВФ формально схвалить програму після прийняття бюджету. 14-місячна угода SBA передбачає загальну виплату 2,8 млрд SDR (спеціальна грошова одиниця в межах МВФ) (3,9 млрд доларів).

Програма МВФ залишається ключовою для полегшення доступ до зовнішнього фінансування, підтримки прогресу у макроекономічній стабільності та пом’якшенні вразливих місць, пов’язаних зі слабкою зовнішньою ліквідністю та нестабільним середовищем для ринків, що розвиваються. Потреба у зовнішньому фінансуванні (дефіцит поточних рахунків та амортизація державного та приватного секторів) залишатиметься високою, в середньому становлячи 90% міжнародних резервів у 2019-2020 роках, що значно перевищить 66% середнього показника “B”. Зовнішній державний борг збільшиться з 3 млрд доларів в 2018 році до 5 млрд у 2019 та 4,8 млрд у 2020-му, державні зовнішні виплати за облігаціями становитимуть 2,4 млрд доларів як в 2019, так і в 2020 році, що вимагає від України наявності своєчасного доступу до зовнішнього фінансування.

Після оголошення про угоду на робочому рівні Україна випустила єврооблігації на суму 2 млрд доларів. ЄС, швидше за все, розпочне виплату першого траншу (500 млн євро) за програмою макрофінансової допомоги у розмірі 1 млрд євро, а Світовий банк надасть еквівалентну гарантію у розмірі 650 млн доларів після схвалення Радою директорів МВФ. Україна може отримати перший транш згідно з SBA до кінця року (залежно від термінів схвалення держбюджету), який буде спрямований на підтримку платіжного балансу.

З 16,6 млрд доларів на кінець вересня міжнародні резерви зменшились на 2,3 млрд доларів з пікових 18,9 млрд у листопаді 2017 року, що відображає виплату державою боргу в іноземній валюті, затримку зовнішніх офіційних виплат та інтервенції Національного банку України на валютному ринку. У той час як Fitch очікує, що до кінця 2018 р. міжнародні резерви зростуть до 17,7 млрд доларів (2,7 місяці CXP (поточних зовнішніх платежів)), зовнішні резервні запаси України залишаються слабшими, ніж рівень “B” (3,6 місяців CXP). Посилення гнучкості валютного курсу, розблокування зовнішнього фінансування за допомогою нової угоди МВФ та помірна незбалансованість зовнішніх платежів пом’якшують короткотерміновий тиск на міжнародні резерви.

Дефіцит рахунку поточних операцій збільшиться до 3,1% ВВП у 2018 та 2019 роках, оскільки все ще сприятливі ціни на український експорт та подальший ріст грошових переказів частково пом’якшать зумовлене попитом зростання імпорту та підвищення цін на енергоносії. Найближчим часом зовнішні позики приватного сектору та значне збільшення обсягу прямих іноземних інвестицій є малоймовірними, що підтримуватиме залежність від державного фінансування зовнішнього боргу.

Політика України підкріплена посиленням гнучкості валютного курсу, прагненням НБУ до стійкого зниження інфляції та поміркованого фіскального дисбалансу. Після того, як з жовтня 2017 року НБУ збільшив облікову ставку на загальну суму 550 bp (базових пунктів) до 18%, а надлишок пропозицій зменшився, річна інфляція знизилась до 8,9% у вересні порівняно з 14,1% на початку року. Зменшення показника базової інфляції (8,7% у вересні) було більш помірним, що свідчить про тиск внутрішнього попиту та збільшення витрат на оплату праці. Fitch очікує, що в 2018 році інфляція буде перевищувати 11%, більш ніж удвічі 5% середнього показника “B”, а в 2020 році знизиться до 6,8%.

Чутливість рейтингу

Основними факторами, які можуть спричинити позитивну зміну рейтингу, є посилена зовнішня ліквідність та гнучкість зовнішнього фінансування; покращена макроекономічна ефективність та стабільна фіскальна консолідація, що веде до покращення динаміки заборгованості.

Фактори, що можуть спричинити негативну зміну рейтингу: відновлення тиску зовнішнього фінансування та посилення макроекономічної нестабільності, наприклад, внаслідок затримок у виплатах або провалі програми МВФ; зовнішній або політичний/геополітичний поштовх, який послаблює макроекономічні показники та фіскальні і зовнішні позиції України.

Основні передбачення

Fitch не очікує, що врегулювання конфлікту на сході України або ескалація конфлікту призведе до зміни загальних макроекономічних показників. Агентство вважає, що спір щодо боргових зобов’язань з Росією не погіршить спроможність України отримувати доступ до зовнішнього фінансування та виконувати зобов’язання щодо обслуговування зовнішніх боргів.

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ