Американські війська покинули Афганістан

Американські війська покинули Афганістан
31 серпня США остаточно вивели свої війська з Афганістану. Відразу після відльоту останнього літака з американськими військовими таліби захопили аеропорт Кабула й почали святкувати перемогу. Представник “Талібану” Забіулла Муджахід на пресконференції радісно повідомив, що це історичний день не тільки для країни, а й для всього регіону.

Джо Байден у цьому контексті заявив, що він виконав свої обіцянки перед американськими військовими, тож вони більше не будуть помирати на території чужої країни. Він також повідомив, що за час перебування військ США в Афганістані загинуло приблизно 2,5 тис. американських військових і 240 тис. афганців. Нещодавно теракт біля аеропорту Кабула знову забрав життя декількох американських солдатів. Проте не всі громадяни США встигли виїхати. За словами генерала Кеннета Маккензі, приблизно 200 американців ще залишаються на території Афганістану. Вони будуть змушені переховуватися чи намагатися перетнути кордони сухопутно, хоча зробити це буде дуже складно.

За останні декілька тижнів з Афганістану було евакуйовано приблизно 123 тис. цивільних осіб і представників силових структур, які співпрацювали з урядом США, проте десятки чи й сотні тисяч афганців не змогли покинути країну. Яка доля на них чекає – важко передбачити. “Талібан” обіцяє, що репресій не буде, але експерти здебільшого переконані, що як тільки бойовики закріплять свою владу, відразу почнуть розправлятися з інодумцями. Однак робити це будуть приховано, оскільки вони зацікавлені в легітимізації своєї влади.

Американський президент заявив, що перебування США в Афганістані коштувало країні 2 трлн доларів. І, на жаль, ці кошти здебільшого було розкрадено. Зокрема, багато грошей ішло на підтримання афганської армії, якої офіційно нараховувалося приблизно 250 тис. осіб, але після відходу американців талібам ніхто не чинив серйозного спротиву. До того ж чимало американської військової техніки, яка скеровувалася в Афганістан, захопили бойовики. Деякі закордонні ЗМІ повідомили, що на рахунках експрезидента Афганістану й інших високопосадовців попередньої влади є сотні мільйонів доларів. Це ті кошти, які мали б іти на підтримання афганської армії, розвиток інфраструктури країни, реалізацію багатьох проєктів. Тож США зроблять висновки з цієї ситуації, а отже, може постраждати й Україна – американці бояться, що та допомога, яка надається нашій країні, буде також розкрадена. Тому президент Володимир Зеленський мусить переконати Джо Байдена, що всі кошти будуть використані за призначенням.

Певні дивіденди від перемоги “Талібану” матиме Пакистан, який завжди підтримував талібів і буде налагоджувати з ними активну економічну співпрацю. Окрім того, деякі експерти вважають, що фінансово і військово талібам у протистоянні зі США допомагали російські спецслужби, тож бойовики доволі швидко налагодять співпрацю з ними. Мають свої зацікавлення в Афганістані й Туреччина та Іран, які намагаються посилювати вплив у цьому регіоні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Що чекає на Афганістан після перемоги талібів? В умовах поширення коронавірусу посилюється напруга між Китаєм та США