Atlantic Council: Україна має проблему національної безпеки у енергетичній системі.

Atlantic Council: Україна має проблему національної безпеки у енергетичній системі.

Аналітик неурядової організації США Atlantic Council Андерс Ослунд опублікував статтю про тарифи на електроенергію в Україні:

«Моя стаття про нові тарифи на електроенергію в Україні викликала досить багато цікавих коментарів, які заслуговують на відповідь. Оскільки ці коментарі є приватними і багато хто з людей займає високі посад, я не буду згадувати їх імен. Аргументи стосувались ціноутворення, власності, приватизації, інвестицій та оподаткування.

Власність є природньою. Ніхто не підтримує державні підприємства. Вони показують гірші результати ніж приватні підприємства та мають більші корупційні ризиків. Держава володіє меншою частиною акцій у багатьох регіональних дистриб’юторських компаніях. Оскільки кожна з цих компаній фактично контролюється одним або двома великими бізнесменами, уряд просто повинен продавати свою меншу кількість акції за мінімальною ціною, встановленою державою, єдиному зацікавленому покупцеві. Частково це було зроблено минулого року і уряд виставив меншу частину акцій для продажу згідно нещодавнім законом про приватизацію.

Ці акції навряд чи зростуть в ціні і не будуть мати жодного позитивного впливу. Корпоративне управління в Україні є поганим і буде залишатися таким протягом деякого часу. Сконцентроване право власності на підприємства є найкращим способом уникнути безрезультатних конфліктів власників.

«Україна також має проблему національної безпеки у своїй енергетичній системі. Немислимо, що одинадцять з 24 обленерго в Україні належать російській групі під керівництвом російського націоналіста Олександра Бабакова, який перебуває під санкціями відповідних країн за його роль у російській окупації та анексії Криму як віце-спікер Російської Державної Думи. Бабаков також фігурує в Панамських паперах.

Відповідно до американських та європейських санкцій, майно Бабакова підлягає заморожуванню активів. Український уряд повинен накласти арешт на його активи в цілях національної безпеки. Ми стурбовані російськими кібератаками на українській енергомережі, коли їх значною частиною володіє, контролює та управляє ворог.

Деякі стверджують, що держава повинна почекати з продажем, поки не підвищаться тарифи але в цьому мало сенсу. Єдиний зацікавлений покупець буде той самий і він більше не заплатить, тільки отримає більший прибуток.

Податки на додатковий прибуток, як правило, небажані, як необґрунтовані разові податки, а Україні потрібно мінімум самочинства. Такі податки також непередбачувані і підривають ділове середовище, яке вже є поганим. Україна вже дає половині населення грошові субсидії на підвищені тарифи. Таким чином, краще зберігати тарифи низькими на користь населення допоки вони покривають витрати та пропонувати стимули для інвестування.

Тарифи на електроенергію та газ встановлені та регулюються, але з досвіду українці переконані, що всіма тарифами маніпулюють. Відповідь є простою – створити ринки газу та електроенергії. Україна вже прийняла закон про газові ринки але він не був впроваджений. Це має стати невідкладним питанням.

Законопроект про ринки електроенергії був прийнятий Верховною Радою у червні 2017 року і, хоча він набрав чинності відразу ж, більшість його положень не були виконані. Якщо Україна отримає дієздатні ринки газу та електроенергії, патентні проблеми цих двох секторів зменшаться. Зокрема, зникнуть розбіжності між різними цінами на той самий товар.

Найважча проблема полягає в тому, як створити ціни для послуг енергетичних систем. Поки що це природні монополії, які потрібно регулювати. Національний регулятор хотів запровадити новий тип тарифу, так званий RAB тариф, який базується на початковій вартості активів. Основним аргументом є складна система, яка широко використовується на Заході.

І все ж Україні потрібні прості та надійні системи, якими важко маніпулювати. Одна з ідей тарифу RAB полягає в тому, що половина прибутку власників регіональних дистриб’юторів повинна бути спрямована на модернізацію та інвестиції але чи будь-яке українське агентство має можливість нав’язати це таким людям як Бабаков?
Тоді було б більш доцільним зберегти старі, нижчі тарифи, хоча вони повинні покривати витрати, на старих енергомережах, тоді як ті власники, які модернізують свої частини енергомереж, отримають право виставляти вищий тариф».

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ