Бабло, мистецтво і “ковід”

Бабло, мистецтво і “ковід”
14 травня 2020 року у світі “дорогого” мистецтва сталася чергова важлива подія, яка в Україні залишилася непоміченою. Аукціонний дім “Сотбіс” побив рекорд торгів, але цього разу не “живих”, а віртуальних. Чому українські медіа про це нічого не кажуть? Напевно, їм байдуже. Нічого дивного, адже зараз у нас мистецькі баталії розгортаються навколо Facebook-групи одного київського галериста, який намагається заробити “бабло”, продаючи недорого картини українських художників. Дійсно, одна з основних вимог до митців – твори мають бути дешевими і невеликими за розміром. “Красіво і нєдорого” – це наша українська реальність!

Закриття ринків через епідемію коронавірусу спонукало багато компаній працювати онлайн, зокрема й аукціони, як-от “Крістіс” чи “Сотбіс”. Перевівши свої торги в онлайн-режим, “Сотбіс” зумів згенерувати великий продаж ще в березні, а за квітень його оборот (йдеться про загальний продаж) сягнув 37 млн доларів. Це стало майже половиною з того обороту, який зробив “Сотбіс” за весь 2019 рік, торгуючи мистецтвом онлайн. Не усім так добре ведеться. За даними експертів, французький аукціонний ринок під час карантину впав на 80%. За цей час французи здійснили 175 аукціонних торгів, з яких майже 60% були “живими”: вони транслювалися через відео і учасники змагалися за лоти в живому часі; а решта відбувалася онлайн упродовж кількох днів. Такі віртуальні аукціони нагадують американську платформу eBay, де можна придбати розмаїті товари без участі живого модератора.

Саме таким “неживим” онлайн-аукціоном були торги на “Сотбіс” у травні. Вони тривали десять днів, з 4 до 14 травня, і згенерували 13,7 млн доларів. Це майже вдвічі більша сума, ніж виторг з попереднього онлайн-аукціону під назвою Contemporary Curated, що відбувався у квітні. Тоді “Сотбіс” виручив 6,4 млн доларів, що на той час стало рекордом “цифрових торгів”. Героєм квітневого сейлу був Джордж Кондо, сучасний американських живописець, картину якого (намальована 2005 року) продали за 1,3 млн доларів. Критики кажуть, що Кондо творить своєрідний “штучний реалізм”, а в проданій картині він нібито з елементів людини конструює “макабричну архітектуру”. Загалом тоді було продано майже 90% лотів і понад половина з них перевищила прогнозовану вартість. У квітневих торгах взяли участь покупці із 36 країн. Загалом онлайн-продаж мистецтва у світі весною зріс на понад 60%.

“Сотбіс” є лідером онлайн-торгівлі так званого високого мистецтва, хоча у березні через кризу компанія звільнила 200 людей, що становить понад 10% усього її персоналу. Від початку березня 2020 компанія провела 44 аукціони, ставши лідером “цифрового продажу” у світі “дорогого” мистецтва. На сторінці аукціонного дому навіть з’явилася кнопка “купити вже”, яку дизайнери та менеджери “позичили” у великої онлайн-платформи з продажу усілякого непотребу – eBay. Цієї весни “Сотбіс” продає усе, що можна купити за “добрі” гроші – годинники, вино, і, звичайно, “дороге” мистецтво. Виторгувавши на творах мистецтва 13,7 млн доларів у травні цього року, “Сотбіс” спростував тезу про те, що покупці неохоче беруть молодих художників, які ще не надто “прокатані” музеями та галереями, особливо у період економічного занепаду. Виявляється, беруть різних, і криза теж не для усіх.

Понад мільйон доларів торги здобули за твори американців Крістофера Вула та Бріса Мардена, попитом користувалися роботи канадця Метью Вонга та японця Йошіторо Нара. Картина одного із засновників гіперреалізму Річарда Естеса продалася за понад 800 тис. доларів при очікуванні отримати бодай 400 тисяч. У онлайн-торгах брали участь покупці з 35 країн, половина з них купувала картини із своїх мобільних телефонів. Третину становили також нові покупці, які до цього не приходили на майданчики “Сотбіс”. Ніколь Шльос, співдиректор травневих онлайн-торгів, сказав, що він приємно вражений рівнем “цифрового продажу”. Він вважає, що це була справжня репетиція того, що стане реальністю у майбутньому. Ринок і якість творів суголосні, а результат перевищив усі сподівання. Дві картини подолали бар’єр в 1 млн доларів, і це були топові показники для онлайн-торгів, зазначив Шльос.

Незважаючи на такі позитивні результати для деяких компаній, у березні 2020 року світовий продаж високого (або, як я його часом називаю, – “дорогого”) мистецтва скоротився на 76% у порівнянні з минулим роком. Майбутнє теж туманне – гравці на цьому ринку прогнозують падіння на 73% у другому кварталі поточного року. Іншими словами, хоча колекціонери й купують дещо в інтернеті – цифри бліді, якщо порівняти з типовим весняним сезоном на артринку.

Особливість мистецтва полягає саме в особистісному контакті, через комп’ютерні екрани і онлайн-платформи добре купуються речі щоденного вжитку, а от картину хочеться побачити зблизька. “За час карантину я зрозумів кілька речей, – сказав колекціонер з Брюсселя Ален Сервей, – мистецтво не робиться для того, щоб його бачили в інтернеті, за винятком мистецтва, яке призначене для того, щоб його можна було побачити в інтернеті”. Інший колекціонер теж підтвердив аргумент про важливість контакту і зауважив, що у мережі купують тих, кого знають, або недорогих і молодих. “Роботи, які я нещодавно придбав, – це художники, чиї твори я вже маю в колекції, – сказав колекціонер з Сінгапуру Чуа-Тей. – Чомусь ця пандемія змусила мене більше думати про молодих та нових художників, і я намагаюся підтримувати їх та галереї, які їх представляють. Але принципи, які обумовлюють те, що і чому я збираю, не змінилися внаслідок цієї пандемії”.

Навіщо я розповідаю усю цю історію? Мабуть, тому, що я таки переконаний, що якщо певні речі після епідемії “ворожого” вірусу й зміняться, то не кардинально. Навіть успішна купівля мистецтва онлайн не може замінити щастя персонального спілкування із іншими живими чи неживими субстанціями. Людина потребує контакту, і цифровий світ цього не може змінити. Я, звісно, розумію, що є сотні тисяч людей, які віддають перевагу сексу із ляльками чи гумовими іграшками, але старий-добрий секс залишиться з нами ще дуже довго. А любов до мистецтва – це певна форма такого старого і доброго сексу. Кохайтеся чорнобриві!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Дурна робота… Чи є в сперматозоїда минуле, або Думки закритого на карантині