Бачення чисел

Бачення чисел

Чи достатньо короткого погляду для того, аби відрізнити групу з 20 крапок від групи з 30? А як це буде у випадку 20 і 21 крапки? Здавалось би, що повинна існувати якась межа, нижче від якої ми просто відгадуємо, але найновіші дослідження вказують на щось інше – пише Нора Брендфорд у часописі Scientific American.

З публікації у Journal of Numerical Cognition випливає, що правильних відповідей на питання про межі існує більше, якщо тільки не визнавати їх випадковими, навіть тоді, коли різниця у чисельності груп є дуже малою.

«Цікаві відповіді на дуже прості питання. Я люблю та елегантні, прозорі результати» – каже семі Йоусіф, психолог з Університету Пенсильванії, котрий не був задіяним у дослідженнях.

Науковці показали більш ніж 400 особам пари груп крапок упродовж всього однієї секунди. Коли у парі було 30 крапок проти 20, піддослідні майже кожного разу правильно вказували на більшу групу. У випадку з 20 і 21 крапкою вони були правими у майже 60% випадків. Навіть при найважчому порівнянні – 50 і 51 крапки – правильні відповіді становили 51,3%. Це незначна, але статистично важлива різниця, як вважають науковці.

«Якщо тебе попросять вказати, котра з двох груп містить більше елементів, а інтуїція підказує тобі, що котрась із них чисельніша, то треба довіритись відчуттю» – вважає головна авторка досліджень, когнітивістка Емілі М. Санфорд з Університету Каліфорнії у Берклі. 

Вчені протестували дві арифметичні схеми для оцінки цієї ситуації: одну з обмеженням малої різниці в кількості до такої, що її люди можуть зауважити, і другу без таких обмежень. Виявили, що їхні висновки краще пасують до необмеженої моделі, що свідчить про те, що навіть при таких великих парах чисел, як 100 і 101, правильна відповідь є можливою, хоч і важкою. 

На думку Санфорд імплікації виходять далеко поза відчуття кількості, оскільки експеримент базується на теорії, яка описує перцепцію різних типів стимулів, дослідження вказують на те, що, наприклад, ухвалюючи рішення, котре з двох кіл є більшим, то запитуваний насправді не вгадував би, якщо б тільки кола не були однакової величини.

Згідно зі згаданою теорією при достатній кількості спроб ми дамо собі раду невипадково навіть із найскладнішими перцепційними завданнями. Попри це виникають сумніви, навіть серед вчених, які стосуються перцепційних обмежень.

«Сумніваючись у можливості вказати більшу з пари в 50 і 51 крапок, ми ніби забуваємо про те, що це здійснює перцепційна система. Я вважаю цю працю переломною в тому сенсі, що вона викриває деякі сумнівні основи, які існують у цій сфері» – підсумовує Йоусіф.            

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вогнестійка грибниця Згубний канібалізм