Бджоли – вправні архітектори

Бджоли – вправні архітектори

Чарльз Дарвін писав про бджіл, що їхня здатність будувати досконалі соти є «найпрекраснішим з відомих мистецтв, опанованих комахами». Кожна шестикутна клітина є так досконало сконструйованою і так точно аранжованою, що розглядання сота є справжньою естетичною насолодою. Нове дослідження того, як медові бджоли пристосовують розміри клітин, які утворюють соти, таким чином, щоб утворити ідеальну мережу, і як поєднують в цілість соти, що створюються одночасно з кількох сторін, вказує на неймовірну еластичність цих комах як архітекторів – пише Саугат Болахе у часописі Scientific American.

Суміжні клітини, призначені для зберігання меду, мають зазвичай уніфіковані розміри, але бджолам доводиться збудувати ще й якусь кількість більших клітин для молодих трутнів, а також трохи менші для молодих робітниць. Вони також мусять пристосувати і поєднати соти, збудовані паралельно іншими бджолами, котрі розпочинали будову конструкції в іншому стартовому місці.

Для початку науковці захотіли з’ясувати, яким чином бджолам вдається цього досягнути – зауважує Майкл Сміт, бехавіоральний еколог з Aubum University і співавтор досліджень. На потреби досліджень, опублікованих в “Proceedings of the National Academy of Sciences USA”, Сміт разом із співробітниками виміряли 19 тис. клітин сотів з 12 колоній медових бджіл в Італії. Використовуючи опрограмування, призначені для автоматичного аналізу фотографій, науковці дослідили величини клітин і їхню просторову змінність у залежності від форм та розмірів. «Поки ми ще не володіли таким автоматичним методом, то не могли здійснити настільки точних спостережень, які охоплювали тисячі клітин» – каже Сміт.

Вчені виявили, що бджоли здійснюють блискавичні коректування розмірів клітин, а потім дуже точно і і гармонійно поєднують соти між собою. У разі потреби вони конструюють клітини з нерегулярними формами ( в основному п’ятикутні і семикутні) і маніпулюють їхніми розмірами, а також просторовою орієнтацією, дуже розумно. Перебуваючи під враженням від здібностей бджіл, вчені написали, що ті мають «справжній дар архітекторів».

«Шестикутну структуру мережі, складеної з багатьох сотів меду, спільно будують сотні бджіл, якими не керує жоден лідер. З цього напрошується висновок, що що ми маємо справу із автоматичною вродженою поведінкою – каже ентомолог Ларс Чіттка із Queen Mary University, котрий не брав участі у дослідженнях. – Однак, жоден простий, не ускладнений автомат не володіє такою еластичністю та здатністю коригувати імовірні помилки».

Рогавендра Гадагкар з Indian Institute of Science, що у Бангалурі, котрий досліджує поведінку комах і котрий теж не брав участі в цих дослідженнях, звертає увагу на те, що такі спостереження за групою бджіл, які вміють скоординовано будувати та поєднувати соти меду, можуть виявитися придатними для конструювання сучасних роботів. «Уявімо собі, що ми здатні так організувати групу роботів, щоб вони поводилися як рій розумних бджіл, які співпрацюють між собою» – каже він.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Ядовита таємниця Приплив ртуті