Біохакінг – технологія перетворення людини у кіборга

Біохакінг – технологія перетворення людини у кіборга
Сучасний світ захоплений новою технологією біохакінгу – покращення показників роботи людського організму. Адепти індустрії вірять, що досягти результатів можна оптимізуючи процес фізичних навантажень та вживання їжі, а також  підібравши індивідуальний набір БАДів – “розумних” ліків, що покращують роботу мозку, наприклад, так званих ноотропів. Такі препарати, як обіцяють їхні розробники, допомагають швидше думати і продуктивніше працювати. Прибічники індустрії “розумних” ліків впевнені, що біохакер матиме кращі показники соціальних і когнітивних функцій (стресостійкість, концентрацію, стабільність настрою), ніж звичайна людина.

Восени 2017 року письменник Ден Браун зізнався, що для покращення роботи мозку при написанні своїх бестселерів він п’є особливий напій – каву з жирами-тригліцеридами. Препарат, що вживає письменник, виготовляє стартап Bulletproof. Компанія стверджує, що їхня продукція допомагає думати швидше і досягати кращих результатів. А от таблетки стартапу Hvmn начебто поліпшують інтелектуальні, психічні і фізичні показники, зокрема концентрацію уваги, пам’ять, настрій, стресостійкість, загальний стан здоров’я та сон. Мета розробників – зробити людей досконалішими, здатними завжди бути у формі.

Таблетки стартапу Hvmn начебто поліпшують інтелектуальні, психічні і фізичні показники.

Від 2015 року американські венчурні фонди вже інвестували у ринок біохакінгу 11,5 млн доларів. Засновниками, організаторами стартапів і споживачами їхніх продуктів є інженери, фахівці з ІТ, підприємці та співробітники відомих технологічних брендів, які сподіваються підвищити свою працездатність в умовах зростаючої технологічної конкуренції, вдосконалити власні мізки, щоб стати більш креативними і обігнати конкурентів. Серед прихильників біохакінгу топ-менеджери Кремнієвої долини, інвестор і консультант Тім Ферріс, що працював з Uber і Evernote, підприємець і засновник Bulletproof Дейв Еспрей, співзасновник пошукової системи “Острівець” Сергій Фаге і багато інших.

У США були всі необхідні умови для виникнення та швидкого розвитку біохакінгу. Законодавство Америки не забороняє закупівлю інгредієнтів для харчових добавок за кордоном, а для торгівлі ними не потрібен дозвіл Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів. Відтак деякі американські компанії почали виготовляти власні диво-“ліки”.

Від 2015 року американські венчурні фонди вже інвестували у ринок біохакінгу 11,5 млн доларів. Засновниками, організаторами стартапів і споживачами їхніх продуктів є інженери, фахівці з ІТ, підприємці та співробітники відомих технологічних брендів, які сподіваються підвищити свою працездатність в умовах зростаючої технологічної конкуренції, вдосконалити власні мізки, щоб стати більш креативними і обігнати конкурентів.

За даними Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів США, мода на ноотропи вже почала виходити за межі Кремнієвої долини, “розумні” пігулки замовляють жителі великих міст США, а біохакінговий препарат Nootrobox навіть можна придбати у крамницях мережі 7-Eleven у Сан-Франциско. Місячний курс ноотропів коштує всього 135 доларів. Популярність БАДи здобули і в Інтернеті – сторінка соціального новинного сайту Reddit, присвячена біохакінгу, має більше 75 тис. читачів.

Наукових доказів ефективності біохакінгу немає. Ба більше, ця практика може бути небезпечною для здоров’я. Популярний серед біохакерів препарат модафініл від надлишкової сонливості (нарколепсії, обструктивного сну тощо) дозволяє покращувати когнітивні здібності, концентрацію і кмітливість. Однак ймовірність його впливу на розвиток різних захворювань досі не дослідили. Крім того, виробники БАДів нехтують і ризиком виникнення побічних ефектів від ноотропів. Тому в Україні та у низці європейських країн заборонений вільний продаж аддеролу, риталіну і інших компонентів “розумних” препаратів, оскільки вони викликають звикання.

Стартап Rosa Food також неодноразово звинувачували у тому, що їхні препарати є небезпечними, зокрема вони викликають запаморочення, нудоту і розлад шлунку, а некомерційна організація As You Sow стверджує, що компанія публікує недостовірну інформацію про вміст свинцю і кадмію у ноотропах.

Деякі пігулки для мозку справді можуть покращити пам’ять, увагу, кмітливість та працездатність, але тільки тому, що вони використовують резерви людської психіки, які організм відкладає для крайньої потреби. Варто пам’ятати, що надмірні стреси виснажують нервову систему, а штучна стимуляція мозкової активності збільшує темп її вікового старіння.

Технологія біохакінгу не є новітньою, найпопулярніші компоненти “розумних” пігулок відомі вже декілька десятиліть. До прикладу, пірацетам, що допомагає мозку утворювати нові нейронні зв’язки, синтезували у Бельгії ще в 1960-х роках як препарат для відновлення після інсульту, а психостимулятори аддерол та риталін американські лікарі використовують ще з 1990-х для лікування дітей з синдромом дефіциту уваги.

Індустрія ноотропів є маркетингом, а не наукою. Головною активною речовиною одного з найпопулярніших товарів стартапу Hvmn – жувальних кубиків Go Cubes є звичайний кофеїн, тонізуючі властивості якого не є відкриттям, а більшість продуктів компанії Bulletproof у своєму складі не містять жодних інших компонентів, окрім кокосового масла, какао-бобів та ванілі.

Промоція жувальних кубиків Go Сubes на офіційному сайті компанії-виробника

Ще однією методикою біохакінгу є лікувальне голодування. Коли організм не отримує їжі, він обмежує виробництво особливих гормонів і протеїнів, які, з одного боку, допомагають зростати тканинам, з іншого – сприяють розвитку раку і діабету. Голодування спонукає організм активно оновлювати клітини та імунну систему. Цей процес уповільнює старіння і подовжує життя. Однак ці практики не є новими, індуїсти та буддисти застосовували їх ще до нашої ери.

Сьогодні біохакінг став своєрідним мейнстрімом, однак немає жодного наукового підтвердження його користі, чи офіційних правил використання, його ринок не врегульований законодавчо і організаційно. Біохакери голодують, приймають ноотропи і навіть роблять ін’єкції ДНК та імплантують під шкіру чіпи.

На думку трансгуманістів, за допомогою сучасних технологій, імплантів і генної інженерії людство зможе створити “постлюдину”, здатну цілком контролювати свої емоції і психічний стан; вона матиме відмінне здоров’я і довге життя.

Популярність біохакінгу підтримують і деякі міжнародні некомерційні організації. Наприклад, Humanity+ пропагує ідею технологічної модернізації людства, збільшення тривалості життя, розвитку кріоніки і регенеративної медицини. Ця організація наголошує, що метою її діяльності є розширення можливостей людини для створення нового етапу еволюції. Humanity+ підтримує філософську школу трансгуманізму, що виступає за використання досягнень науки для подолання страждань, хвороб, старіння і смерті. На думку трансгуманістів, за допомогою сучасних технологій, імплантів і генної інженерії людство зможе створити “постлюдину”, здатну цілком контролювати свої емоції і психічний стан; вона матиме відмінне здоров’я і довге життя.

Отже, біохакінг поступово проникає в різні сфери суспільного життя, стає дедалі популярнішим у світі та в Україні. Однак наукових доказів ефективності цієї методики немає, а от ризики від вживання ноотропів цілком очевидні. Крім того, індустрія “розумних” ліків є лише маркетингом, а запропоновані препарати та практики відомі людству вже давно. То чому технологія покращення організму досі розповсюджується світом? І що чекає на неї у майбутньому: суспільне прийняття чи забуття?

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ