Чарівна паличка для дослідження води

Чарівна паличка для дослідження води
Вода, яка потрапляє до водопроводів, може бути забрудненою важкими металами, що походять, зокрема, із відходів електроніки. Для невеликих спільнот у віддалених закутках світу контроль за чистотою води є справжньою проблемою, оскільки за відсутності відповідної лабораторії поблизу люди змушені власноруч відбирати взірці, оберігати їх від забруднення та відправляти на аналіз – пише Рейчел Кроувел у журналі Scientific American.

Щоби спростити цю процедуру, Емілі Гангаусер, інженер-механік із Массачусетського технологічного інституту (МТІ), разом із колегами розробила простий пристрій для відбирання взірців. Він має вигляд пластикової ручки з полімерною сіткою на кінці, яка нагадує пропелер та містить зерна живиці – селективного абсорбенту важких металів. Користувачеві потрібно покрутити пристроєм у воді й потім його висушити. Занурення робочої кінцівки  у розчин кислоти спричиняє вивільнення абсорбованих іонів, які можна проаналізувати.

На відміну від потенційно забруднених взірців води, які вважаються небезпечним матеріалом, прилад можна відправляти в лабораторію поштою. Творці підкреслюють також, що аналіз взірців можна проводити навіть через два роки після отримання. У статті, опублікованій у березні цього року в Environmental Science and Technology, науковці поінформували, що під час тестування приладу в різних взірцях води було правильно визначено вміст міді, нікелю, олова й кадмію.

Гангаусер визнає, що найкраще проводити детальний аналіз якості води на місці її відбору, тобто без транспортування взірців. Однак пояснює, що доступні прилади не завжди є достатньо чутливими, щоби виміряти невеликі кількості забруднень, а діапазон результатів є надто великим. Прилад, розроблений її групою, має надати людям, які живуть далеко від великих міських центрів, а також власникам криниць, котрі, згідно з американськими законами, відповідають за моніторинг якості води, яку з них черпають, простіше рішення, ніж транспортування взірців значного об’єму до лабораторій. Дослідники вважають, що більш досконала версія пристрою зможе виявляти ще й великі гранули металів-забруднювачів.

“Вважаю, що завдяки низькій ціні, ефективному виявленню металів і перевазі над тестами “нуль-один” (є – немає) прилад може стати придатним діагностичним знаряддям”, – підкреслює Сіддхартха Рой, середовищний інженер із Політехнічного інституту Вірджинії, який вивчає кризу, пов’язану з забезпеченням питною водою міста Флінт у Мічигані, і не брав участі в дослідженнях MTІ. “Я вважаю, що вдосконалені версії цього пристрою з’являться після подій, унаслідок яких відбудеться забруднення води певними металами”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Народження планети Терапія для клітин