Чебурнет. Кривава підготовка

Чебурнет. Кривава підготовка
У Росії активно готуються до запуску власного ізольованого інтернету. У програмі підготовки – масові вбивства. Російський інтернет скоро запрацює! Цю новину радо повідомляють тамтешні ЗМІ. 21 лютого голова Радбезу Росії Дмитро Медвєдєв заявив, що РФ готова від’єднатися від “глобальної павутини”. “Радісна” новина не дуже потішила росіян, які не вірили в створення вітчизняної мережі. 

Саме поняття “російський інтернет” є безглуздим, оскільки інтернет – глобальна мережа, і ланка, яка від’єднається від неї, автоматично перестане бути частиною інтернету, а стане куцою мережею. Росіяни вже дали їй неофіційну назву – Чебурнет. 

Такой интернет нам не нужен

Офіційно причиною створення Рунету називають стратегію кібербезпеки, прийняту США у 2018 році, яку в Держдумі РФ назвали агресивною. Росію нібито можуть відключити від інтернету, що спричинить колапс у роботі багатьох служб і відомств. Щоб запобігти цьому, російська влада вирішила створити власну мережу й так зробити країну незалежною від підлих американців.

Це відверта брехня, адже підготовка до створення Чебурнету розгорнулася задовго до 2018 року. З початком російсько-українського протистояння і війни в Сирії, у якій Росія бере активну участь, інтернет став джерелом проблем для російської влади, адже через всесвітню мережу росіяни могли отримати інформацію, яка геть не збігалась із тією, що подавали їхні ЗМІ. 

Правду сховати було важко – про війну, про рівень життя людей за кордоном. Оця інформація – про рівень життя і громадських свобод – є для російської влади навіть більш небезпечною, ніж “проколи” на брехні. З цим щось треба було робити, й у 2017 році затверджують план змін до Федерального закону “Про зв’язок”, яким нібито збираються закріпити правовий статус російського сегмента інтернету. З цього моменту й починається законодавча та технічна підготовка до від’єднання. Розуміючи, що рано чи пізно Росія програє в інформаційній боротьбі із правдою, Путін вирішив просто закрити джерело її надходження. 

Вигадування велосипеда

Усім відомо, як працює інтернет і як його створити – те саме можна сказати і про атомну бомбу. У самій мережі можна прочитати, як вона створена, але якби хтось вирішив зробити її в себе на кухні, то неминуче зазнав би поразки. Приблизно те саме відбувається в Росії, яка створює свій “інтернет”. Головна проблема в тому, що геть усі процеси в Рунеті має контролювати Роскомнагляд. Ірина Львова, директорка зі стратегічних проєктів російського Інституту дослідження інтернету, пояснювала журналістам, які питали її про проблеми в створенні Чебурнету: “Протокол ІР створений так, що трафік передається оптимальним маршрутом, а не тим, який вибере Роскомнагляд”.

Спеціальні служби та правоохоронці хочуть контролювати все на світі. Для цього мала бути створена Система оперативно-розшукових заходів, за допомогою якої можна було б швидко перехоплювати трафік абонентів. Головною умовою Чебурнету є глобальний контроль із боку держави, що суттєво ускладнює життя спеціалістів, які дістали завдання створити мережу. До того ж Росії бракує й технічних потужностей, й розумових. 

У 2019 році на Уралі проводили експеримент із запуску частини Чебурнету. Необхідне обладнання було встановлено в Єкатеринбурзі, Челябінську, Тюмені та Магнітогорську. Про результати навчань не повідомлялося, тож можна зробити висновок, що вони не були успішними. 10 лютого 2020 стало відомо про тестування обладнання Чебурнету. ЗМІ написали, що загалом усе було добре, за винятком “незначних збоїв”. Наприклад: “…Під час дослідів значно впала швидкість передавання трафіку в «Транстелекомі», а в МТС і «Ростелекомі» мережа припинила роботу повністю”. 

А втім, на впровадження Чебурнету надаються астрономічні суми. Скільки виділено – докладно невідомо, але можна уявити, дізнавшись, що лише на створення в межах Рунету ІТ-системи “Центр моніторингу та управління мережею зв’язку загального користування” в період із 2019-2021 рр. витрачено 1, 842 млрд рублів. 

Судячи із заяв Медвєдєва й низки інших російських чиновників, Чебурнет якось скрутили й можуть запустити. Скоріш за все, зручність й ефективність мережі будуть сумнівними, як і всіх інших технічних проєктів, що їх росіяни намагалися реалізувати на своїх виробничих потужностях без залучення закордонних спеціалістів. Але то вже будуть негаразди росіян. Головною ж проблемою російської влади й надалі є її громадяни. Їм якось треба пояснити, чому вони мають відмовитися від хорошого і зручного на користь того, що їм підсунуть – без жодної альтернативи. 

Дитячі смерті як аргумент

На підтримку Рунету російські політики та ЗМІ розгорнули потужні агітаційні кампанії, під час яких трапилися дві надзвичайно трагічні події. Керівництво Росії відразу використало їх для формування суспільної думки на користь Чебурнету. Використало так професійно, що з’явилися підозри, чи не організували ці трагічні події російські спецслужби саме для того, щоб потім ними скористатися. Йдеться про два випадки, коли підлітки приходили до навчальних закладів зі зброєю та розстрілювали учнів і вчителів. Якщо розглянути їх докладно, стане зрозуміло: вони не могли трапитися випадково – через те, що якомусь молодику просто дах зірвало. 

У 2018 році завершується розроблення закону “Про суверенний інтернет”. Росіяни починають розуміти, до чого їх готують. До цього моменту ніхто у країні ще насправді не вірив, що влада планує це зробити. Особливо негативно такі новини сприймає молодь. І тут 17 жовтня в Керченський коледж в окупованому Росією Криму заходить 18-річний Владислав Росляков і починає розстрілювати учнів. Окрім того, він закладає бомбу із таймером, яка вибухає. У той день загинула 21 людина, ще 67 дістали поранення. Після цього хлопець нібито застрелився. 

Російські ЗМІ відразу починають порівнювати його із підлітками Еріком Харісом і Діланом Кілбордом, які у 1999 році розстріляли 13 учнів у одній зі шкіл у штаті Колорадо. Володимир Путін заявляє, що це сталося через негативний вплив інтернету. Його слова підхоплюють на всіх ток-шоу, підносячи руки догори і вимагаючи захистити дітей від бруду, який ллється із всесвітньої мережі.

Як вдало все збіглося. Треба якийсь негативний приклад – і от він: така кількість загиблих і постраждалих дітей! Докази, що це було організовано спецслужбами, лежать на поверхні. Події розгортаються в окупованому Криму, де російські агенти стежать за кожним пчихом кримчан, де сім-карту без паспорта й перевірки не продадуть. Вони ретельно контролюють усіх, хто має будь-яку зброю, а також не видають кримчанам нових дозволів. А тут 18-річний підліток офіційно оформлює дозвіл на рушницю. Він із бідної неповної сім’ї, але звідкись бере гроші на купівлю – і не простої двостволки, а помповика! Ба більше, на півострові, де росіяни за кожним кущем шукають українських диверсантів, підліток добуває вибухівку, не маючи спеціальних знань, конструює бомбу із годинниковим механізмом. Та якби російські спецслужби проґавили таку підготовку, однозначно багато посадовців у різних відомствах повилітали б із крісел. Натомість жодного звільнення! 

І останнє: Росія звинувачує Україну буквально у всьому негативному, що відбувається в Криму. Однак того разу жодного звинувачення у наш бік. Чому? Бо якби були винні українці, то тоді інтернет ні до чого. 

У 2019 році Держдума прийняла закон “Про суверенний інтернет”. Починаються протести. 10 березня у Москві відбувається великий мітинг – 15 людей затримують. Що ближче запуск Чебурнету, то більше обурення.

І от, 21 лютого 2021 року Медвєдєв заявляє, що все готово. 11 березня до 175 школи міста Казань заходить 19-річний Ільназ Галявієв і починає розстрілювати всіх, кого зустрічає. 9 людей гине, 23 отримують травми й поранення. Як і у випадку у Керчі, у нападника немає мотиву. Він навіть ніколи не вчився у цій школі, нікого там не знав. Він теж напередодні бійні отримує офіційний дозвіл на зброю. Він теж із малозабезпеченої сім’ї, але купує недешеву помпову рушницю.

Виявляється, що в хлопця енцефалопатія, хвороба мозку, під час якої може розвинутися депресія, трапляються провали у пам’яті. Діагноз поставлений до трагедії. То як йому могли дати дозвіл на зброю? Щоправда, за такого діагнозу людина неагресивна – у неї апатія. Це аж ніяк не збігається із тим, що кажуть російські слідчі, які стверджують, що хлопець відчув себе богом і збирався прибрати зі світу “біосміття”. У день трагедії в інтернет потрапили дані, що стрілець був не сам – хтось його скеровував, допомагав йому. Можливо, і стріляв не він, а той, другий… Російські правоохоронці це спростовують. 

Після трагедії знову підіймається медіахвиля обурення через те, що молодь у “неправильному” інтернеті шукає неправильних кумирів. Звучать заклики заборонити мережу.

Вважаєте, що організація розстрілу дітей – це надто жахливо й цинічно? То згадайте, як підготовкою громадськості до війни з Чечнею стали підриви гексогеном житлових будинків у Росії. Тоді загинули сотні, приблизно дві тисячі дістали поранення. Майже всі експерти, які досліджували ці теракти, впевнені, що будинки підривали російські спецслужби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Указ “царів” для “дурнів” Facebook-група як діагноз