Історія та сучасність

,

Новини

Чому Дніпропетровська має стати Січеславською: думка київських науковців (ВІДЕО)

Дарина ТВАРА

6 березня, в інформаційному агенстві “Укрінформ” відбулося наукове обговорення ініціативи перейменування Дніпропетровської області на Січеславську, передає Дніпроград. 

Згідно із законом про декомунізацію назва Дніпропетровська область має бути змінена, оскільки містить згадку про Григорія Петровського – одного з організаторів Голодомору та чільного діяча тоталітарного комуністичного режиму в Україні. За словами завідувача відділу теорії і історії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського Віктора Брехуненка, перейменування Дніпропетровської області, як і Кіровоградської, це логічний заключний етап, який завершує повномасштабний етап декомунізації українського топонімічного простору у рамках відповідного Закону. 

“Загалом декомунізація мала чималий резонанс у суспільстві. Скептики були присоромлені, адже українці цілком позитивно сприйняли очищення топонімічного простору від намулу радянського тоталітаризму та російсько-імперської ідеології. Відповідно перейменування двох областей має поставити жирну крапку в тому, щоб ключова топоніміка позбулася попередніх совєцьких нашарувань. Звичайно декомунізація області потребує складного процесу внесення змін до Конституції. Але цей процес треба якнайшвидше починати”, – вважає Віктор Брехуненко.

В свою чергу директор Національного науково-дослідного інституту українознавства МОН України Богдан Галайко вважає, що назва “Січеславська” відповідає як історичному корінню регіону, так і усім тим завданням, які випливають у сьогоденні та відобразяться у майбутньому цього краю.

“Назва Січеслав не вигадана, а має історичну тяглість – 100 років. Зараз ми відзначаємо століття української революції 17–21 років 20 століття. Якраз назва Січеслав з’явилася саме тоді, у часи УНР. І ми маємо чудову можливість провести тяглість між минулим, коли українці активно боролися за визнання української Держави, і вже сучасною Незалежною Україною”, – розповів Богдан Галайко.

Академік Української академії наук, завідувач відділу історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства Павло Гай-Нижник пояснив, чому важливо перейменувати регіон не у нейтральну назву, зокрема Дніпровський регіон, а саме у Січеславську область.

“Саме на території Дніпропетровської області від рук цього ката, Григорія Петровського, у часи голодомору померло найбільше українців. Та й у сьогодення саме Дніпропетровська область несе найбільші втрати у російсько-українській війні на Сході України. Тому перейменувати область у Січеславську – це наш моральний борг перед предками, які були замучені у часи голодомору паном Петровським. Це наша моральна гордість перед предками, які відстоювали Україну у найважчі часи для Держави, це наш обов’язок перед тими бійцями, які загинули у сучасній війні, перед тими, хто виборює цілісність території саме зараз. Це борг перед майбутнім поколінням. Про “Дніпровську область” мова також йти не може. Ми маємо відходити від ментальності рабів та поневолених народів. З точки зору логіки та досвіду сучасних держав, мало хто називає край, землю, область іменем метрополії. Усі незалежні нації та народи намагаються укорінитися та довести свою історичну тяглість та ідентичність. Ми мусимо висвітлювати та прославляти власну українську спадщину. Поки ще Дніпропетровщина – козацький край, і ті люди, які там живуть мають цим пишатися та пам’ятати про це”, – пояснив Павло Гай-Нижник.

Представник Українського інституту національної пам’яті Богдан Короленко закликав підтримати петицію на сайті Президента України щодо перейменування Дніпропетровської області у Січеславську. Він переконаний, що якщо депутати та Президент побачать підтримку та бажання українців додекомунізувати регіон, то обов’язково займуться втіленням цієї ініціативи у життя.

“Звичайно зміни до Конституції – це дуже складний процес. Закон має підтримати 2/3 народних депутатів, тобто 300 народних депутатів. Але саме ми, українці, маємо дати поштовх до цих дій. Окрім того, зазначу, що перейменування Дніпропетровської області у Січеславську є питанням національної безпеки. Українці мають оточити себе національними топонімами, аби у майбутньому не пустити ворога на кордони власної Держави. Адже саме у комуністичних назвах в Україні законсервувалася ностальнія за совковим минулим, що відіграло чималу роль у сучасній війні на Сході. Назва безлика – небезпечна, адже ми так близько до кордону з Росією. Проукраїнська ж назва якимось чином відгороджує нас від ворога. Розумієте, набагато важче створити так звану “Січеславську народну республіку”, ніж “Дніпропетровську НР”, – вважає Богдан Короленко.

Нагадаємо, електронна петиція щодо перейменування регіону у Січеславську розміщена у розділі веб-сайту Офіційного інтернет-представництва Президента України та доступна за посиланням. Для того, щоб підтримати електронну петицію щодо закріплення Січеславської області в Конституції України необхідно дотримуватись певного алгоритму.

Джерело

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ