Чому норма про незаконне збагачення не стала ефективною?

Чому норма про незаконне збагачення не стала ефективною?
Відміна Конституційним Судом покарання за незаконне збагачення – це погано для іміджу України. Але в плані боротьби з корупцією це нічого не змінить. Прямо зараз по ходу написання цього допису, я вигадаю 10 способів, як обійти статтю про незаконне збагачення таким чином, щоб ніхто ніколи нічого не довів. Отже, припустимо, що ви чиновник і вам треба сховати значну суму готівки чи легалізувати якийсь набутий актив. Можливі варіанти виправдань:
 1. Ви виграли це в покер. Він легальний з жовтня 2018 року. Внесений в реєстр спортивних ігор і азартним не вважається.
  2. Ви виграли в “лотерею”. У нас цих пуктів “лотерей” достатньо на кожному кроці. Допоки ви готові заплатити з цих коштів ПДФО, думаю, таку послугу вам за комісію зроблять. Все ліцензовано і все легально.
  3. Робите між двома офшорками деривативи заднім числом. Наприклад, опціон на якийсь курс валют. І ось «диво»: нарершті він спрацював і вам винні великі гроші.
  4. Ви намайнили біткойни. Буквально недавно нарешті «знайшли» забуту флешку і продали. Знаходите в ентузіастів цієї справи якусь трансакцію подібну і кажете, що це ви продали.
  5. Реєструєте офшорку на Маршалових островах. Там можна випускати акції офшорок у формі токенів, тобто тих самих а-ля біткойнів. Реєструєте на цей офшор потрібну нерухомість. Кладете собі шифровану флешку в сейф і нікому не кажете. Зацікавлені контролюючі органи – в житті не розшифрують і не докажуть.
  6. Патентуєте чи купуєте патент на якийсь «винахід» (дизайн, хімікат, сорт рослин, ІТ програму) і продаєте – дорого.
  7. Робите позику від вас комусь заднім числом. Звертаєтесь в суд про стягнення. Суд приймає рішення на вашу користь без зайвих заперечень боржника. Кошти виплачуються вам за рішенням суду.
  8. Купуєте дешево долі в псевдо-ІТ-стартапу. Продаєте дорого. З них і так 99% «загинається», тож – не доведеш нічого.
  9. Ви виграли гроші на спортивній ставці в букмекера. За комісію можете потенційно знайти бажаючих помогти вам.
  10. Ви виграли в казино. Так, в нас вони нелегальні, але вони є. Заплатили штраф пару сот гривен і все.

Написання цього списку «з нуля» зайняло в мене 15 хв. І повірте, якщо те саме спробують зробити високооплачувані юристи з досвідом подібних операцій, то придумають, як це зробити ще красивіше.

Це я до чого. Ніколи не вірив у ці способи ганятись за незаконним збагаченням. Вірю тільки в дерегуляцію і приватизацію. Немає ліцензії – немає хабаря; немає дотацій – немає відкатів; немає державних підприємств – немає, що грабувати. Поки буде сама можливість красти сотнями мільйонів, доти будуть придумувати безліч ефективних способів, щоб ці кошти приховати та легалізувати.

І ось ще один приклад. Читаю, що НАБУ доведеться закрити 65 кримінальних справ про незаконне збагачення на 20 млн дол. Тобто із 1,200,000 чиновників, що подали декларації, порушень для відкриття кримінальних справ знайшли лише у 65 осіб! Це за 4 роки роботи двох відомств! А виявлені незаконні 20 млн дол – це вартість поганенького б/у приватного літака, якими завалений аеропорт Жуляни. Це навіть не покриває вартість фінансування НАБУ і НАЗК.

Щороку в країни крали і крадуть мільярди доларів. Стаття про покарання за незаконне збагачення ніколи не була і не могла бути ефективною. Причина – легко легалізувати чи сховати незаконно набуті кошти.

Єдиний, зате дуже великий мінус відміни статті – можливі проблеми з донорами. Я надіюсь, що цього разу, окрім повернення цієї статті, донори будуть також вимагати приватизації підприємств, дерегуляції, скасування монополії Укрспирту, легалізації “лотерей”, скасування земельного мораторію та ін. Ці вільноринкові реформи дійсно допомогли б серйозно зменшити корупцію, а не лише б створили видимість боротьби з нею.

 

Взято зі сторінки Facebook автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ