Чому турецька ліра й далі буде падати?

Чому турецька ліра й далі буде падати?
У Туреччині посилюється фінансова нестабільність, а турецька ліра й далі падає. Президент країни Реджеп Ердоган звинуватив у цьому насамперед зовнішніх опонентів, зазначаючи, що проти Туреччини нібито ведеться економічна війна. Звичайно, потрібно зважати на деякі об’єктивні чинники, зокрема поширення коронавірусу й падіння світової економіки, проте основна причина фінансової кризи – це непродумані дії самого очільника Туреччини. Так, Ердоган звільнив керівника Центробанку, і на це негативно відреагували власники цінних паперів, що вплинуло на курс ліри. Торік у фінансовій сфері Туреччини вже спостерігалися кризові явища, ходили розмови навіть про можливий дефолт, проте Катар виділив Туреччині 15 млрд доларів кредиту й зупинив падіння турецької валюти.

Економіка Туреччини в умовах коронакризи є доволі потужною, а ВВП торік навіть зріс на 1,8%. Більше зростання мав тільки Китай – 2,3%. ВВП європейських країн натомість упав: у Німеччини – на 5%, в Італії та Франції – на 9%, а у Великобританії – взагалі на 11% (на це вплинув також Брекзит). Тож на тлі країн ЄС фінансове становище Туреччини має ще доволі непоганий вигляд.

Турецька економіка здебільшого експортоорієнтована. Так, країна є значним експортером телевізорів на європейський ринок, а також забезпечує 2% світового виробництва кондиціонерів, попит на які в умовах посилення кліматичних змін залишається доволі високим. Але останнім часом економічне зростання країни послабилося, оскільки деякі галузі, зокрема туризм, авіабудування, авіаперевезення, які приносили раніше чималі прибутки, сьогодні майже не розвиваються.

Негативно впливають на економіку також надмірні геополітичні амбіції Ердогана. Президент Туреччини підтримує концепцію панісламізму, відродження величі Османської імперії, і тому намагається відігравати роль потужного регіонального лідера й сильного світового геополітичного гравця. Туреччина втручається у всі конфлікти, які відбуваються в регіоні. Зокрема, турецькі війська були введені в Сирію, де контролюють частину територій, послаблюючи вплив курдів, які хочуть створити свою незалежну державу. Туреччина надала Азербайджану техніку для війни з Вірменією. Вона також ввела свої військові підрозділи в Лівію, де ситуація є наразі невизначеною. Усі ці дії вимагають чималих фінансових витрат, а отже – послаблюють економіку країни.

Туреччина також увійшла в конфлікт із Грецією й Кіпром за нафтогазові родовища в акваторії Середземного моря. Між суднами цих країн відбувалися сутички. І хоча Туреччина військово переважає Кіпр і Грецію, Євросоюз, зокрема Франція, підтримує ці країни, тому Туреччина не зважиться на пряме військове зіткнення.

Економічна ситуація в Туреччині ускладнилася також через санкції, які США наклали на країну після того, як Туреччина придбала в Росії зенітно-ракетні комплексі. Ця купівля спричинила занепокоєння не тільки Штатів, а й інших членів НАТО.

Отже, фінансове становище Туреччини залишається складним, а ліра, найімовірніше, і далі буде падати. Євросоюз, однак, також зацікавлений у стабільності ліри, оскільки провідні європейські банки мають у своїх портфелях турецькі боргові зобов’язання. Можливо, ЄС надасть кредит Туреччині в обмін на нормалізацію ситуації з Грецією та Кіпром. Або ж країні вкотре допоможе Катар, хоча в умовах світової пандемії кожна держава турбується насамперед про свої національні інтереси. Проте як би не розвивалася ситуація, Реджеп Ердоган мусить обмежити свій вплив на фінансову систему країни і зменшити геополітичні амбіції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи повернеться Сирія до мирного життя? Китай посилює тиск на Гонконг