Чому загострюються україно-угорські відносини?

Чому загострюються україно-угорські відносини?
Останнім часом відносини між Україною та Угорщиною погіршилися через низку чинників. Угорщина, зокрема, постійно підтримує свою нацменшину на Закарпатті, яка в деяких районах переважає українців, як-от у Берегівському. Час від часу навіть ведуться розмови про створення окремої угорської культурно-адміністративної автономії в межах України.

Посилення протистояння між країнами відбулося, коли Україна прийняла мовний закон, згідно з яким представники всіх нацменшин мають вивчати й знати українську мову як державну. Угорщина у відповідь на це заявила, що Україна порушує мовні права етнічних угорців. Насправді ж учні угорської національності здебільшого погано знають українську мову, що засвідчило ЗНО. Угорщина поставила доволі жорсткі вимоги перед українцями та зазначила, що буде блокувати будь-яке просування нашої країни в НАТО. Україна зі свого боку пішла назустріч, врахувала деякі побажання угорців та рекомендації Венеційської комісії й внесла правки у мовний закон, що трохи зняло напруження між країнами.

Однак під час нещодавніх місцевих виборів в Україні угорські посадовці, наприклад – керівник МЗС, відкрито агітували за проугорські партії та українських етнічних угорців, які балотувалися в органи місцевої влади. Це викликало обурення в української сторони, тож Угорщина отримала ноту протесту.

Після місцевих виборів СБУ провела обшуки у деяких проугорських громадських організаціях, зокрема в офісі Товариства угорської культури Закарпаття та благодійного фонду “Еган Еде”. Спецслужбовці шукали свідчення сепаратистської діяльності організацій чи розпалювання ними міжнаціональної ворожнечі, однак серйозних доказів не знайшли.

Водночас інфопростір підірвали два відеоролики: на одному з них депутати Сюртівської громади співали гімн Угорщини, а на іншому представники правих українських націоналістичних сил погрожували розібратися з угорськими сепаратистами. І хоча такі дії депутатів є порушенням закону, українські правоохоронці не проводили щодо них жодних заходів.

Експерти здебільшого вважають, що ці обшуки спрямовані на здійснення тиску на місцевих депутатів, що належать до етнічних угорців, щоб вони пішли на співпрацю з партією влади під час формування більшості й обрання голови в облраді. Угорщина вже зазначила, що в Україні посилюється переслідування закарпатських угорців та тиск на них. Саме тому працівники СБУ мають надати вагомі докази провини представників тих чи інших громадських організацій, в іншому випадку їх звинуватять в заангажованості й упередженості.

Як вже згадувалося, Угорщина деякий час гальмувала співпрацю України з НАТО і лише влітку 2020 року під тиском ЄС та США погодилася з пропозицією надати Україні статус партнера НАТО з розширеними можливостями. Але після останніх подій наша західна сусідка знову буде виступати проти зміцнення співпраці Альянсу з Україною. Угорщина вже заявила, що хоче направити на Закарпаття спостерігачів від ОБСЄ, щоб вони стежили за порушенням прав етнічних угорців. Це може спричинити ситуацію, коли деякі “зацікавлені особи” чи певні політсили вважатимуть Закарпаття територією, де здійснюється тиск на нацменшини. Офіційні представники ОБСЄ, однак, відмовилися від такої пропозиції й заборонили своїм спостерігачам контактувати з закарпатськими угорцями. Усе це дуже невигідно для Києва, особливо напередодні зустрічі НАТО, де буде обговорюватися стратегія Альянсу на наступні десять років щодо держав-партнерів, зокрема й щодо України.

Від погіршення україно-угорських відносин найперше виграє третя сторона – Росія. На думку деяких експертів, відео з представниками українських правих сил, які погрожують угорським сепаратистам, найпевніше інспіроване спецслужбами Росії, оскільки воно надійшло з неперевірених джерел і швидко поширилося мережею. До того ж представники правих українських політичних сил, зокрема й “Правого сектору”, учасник якого нібито й був знятий у ролику, не підтвердили свою причетність до цього інциденту. Та й члени “Правого сектору” ніколи не використовували нацистське привітання, яке ми бачимо на відео, отже, зрозуміло, що відеоролик був постановочний, спрямований на посилення протистояння в регіоні. Москва також буде активно використовувати напруження в україно-угорських відносинах, щоб поширювати інформацію про те, що Україна порушує права національних меншин, відволікаючи увагу від подібних злочинів у самій Росії. Отже, Україна й Угорщина мусять зрозуміти, що посилення напруження у їхніх відносинах невигідно жодній зі сторін. Тому замість того, щоби звинувачувати одна одну, вони повинні сісти за стіл переговорів і намагатися налагодити діалог і погодити суперечності, хоча, можливо, сторонам доведеться піти на певні поступки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи поліпшаться україно-молдовські відносини з перемогою Маї Санду? Чи розірве Україна дипломатичні відносини з Білоруссю?