Чи активізуються україно-катарські відносини після візиту Зеленського?

Чи активізуються україно-катарські відносини після візиту Зеленського?
Нещодавно президент України Володимир Зеленський побував з державним візитом у Катарі. Наскільки ж ефективною та успішною для України була ця поїздка?

Катар – одна із найбагатших країн Перської затоки, має великі розвідані запаси природного газу. Катар відігравав важливу роль під час Арабської весни 2010-2011 років і намагався посилити вплив в Єгипті, Сирії, Тунісі, Ємені. Країна має напружені відносини із Саудівською Аравією, ОАЕ і Бахрейном – конкурентами за вплив у регіоні. Союзником Катару натомість є Туреччина, військова база якої розташована поблизу катарської столиці. Катар також допоміг торік Туреччині, коли вона переживала фінансову кризу.

Під час візиту було підписало 13 меморандумів у сфері юстиції, енергетики, агропромислового комплексу, охорони здоров’я, молодіжної політики, спорту, продовольчої політики тощо. Представники держав також активізували комерційну співпрацю у сфері розвитку морської інфраструктури, зокрема домовилися про передачу катарській компанії Qterminals в концесію порту “Ольвія”. Окрім того, Україна підписала з катарською компанією UDP Renewables угоду про інвестиції в розвиток української “зеленої енергетики”. Україна запропонувала Катару взяти участь у фінансуванні розвитку банківської сфери та авіаперевезень, будівництва Київської окружної дороги. Значна увага надавалася питанням постачання газу з Катару, але для остаточного прийняття рішення потрібно врахувати всі деталі, зокрема якими шляхами цей газ буде надходити в Україну, якою буде його вартість для українців. Тож буде ця співпраця вигідною для нас чи ні? І чи зацікавлений Катар у посиленні партнерства з Україною?

Катар здебільшого орієнтується на азійські ринки, головними його торгово-економічними партнерами є Японія, Китай, Південна Корея й Індія. Торгівля Катару з Україною є доволі слабкою, насамперед його цікавить продукція агропромислового комплексу та металургія. У 2020 році товарообіг між нашими країнами становив приблизно 140 млн доларів: 40% – експорт чорних металів, 18% – зерна, 12% – яєць і молочної продукції. З Катару Україна закупила товарів загалом на 7,5 млн доларів, передусім – пластмасу і хімію. Тож значної активізації торгівлі між країнами після візиту Зеленського навряд чи варто очікувати. 

Україні вигідно посилювати свої контакти з державами Перської затоки. А оскільки Катар тісно співпрацює з Туреччиною, активізація партнерства з цією країною може сприяти поліпшенню й україно-турецьких відносин. В інтерв’ю місцевим ЗМІ Володимир Зеленський заявив, що Україна хоче бачити Катар одним із “ключових союзників не тільки в регіоні Затоки, але й в усьому Арабському світі”.Проте Катар – це не єдина потужна держава регіону, тож такі заяви є занадто сміливими й непродуманими з дипломатичного погляду. До того ж під час нещодавнього візиту в Саудівську Аравію Зеленський також говорив про активізацію партнерства між Києвом та Ріядом, однак Саудівська Аравія має дещо напружені стосунки із Катаром, а тому може неоднозначно сприйняти гучні заяви Зеленського. Тож українському очільнику потрібно чіткіше визначити свої пріоритети й не концентруватися на партнерстві лише з однією країною регіону.

 Отже, загалом візит української делегації в Катар був вдалим, однак суттєвого прориву у відносинах двох країн не відбулось.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Протистояння між США і Китаєм посилюється Чи повернеться Сирія до мирного життя?