Чи будуть іноземні інвестори вкладати кошти в Україну?

Чи будуть іноземні інвестори вкладати кошти в Україну?
Нині Україна є однією із найбідніших країн Європи. Вітчизняна економіка розвивається дуже повільними темпами – приблизно 2-3% на рік. Ситуацію, звісно ж, ускладнює збройний конфлікт на сході, але це не головна причина, чому іноземні інвестиції не йдуть в Україну. Згадаймо Ізраїль, який перебуває у постійній боротьбі з ісламськими терористами, а його економіка за цих умов доволі успішно розвивається і залучає значний закордонний капітал.

Чому ж Україна неприваблює інвесторів? Найперше – через непрозорі правила гри і високий рівень корумпованості, особливо у правоохоронній і судовій системах. Якщо приватна власність незахищена й інвестор не впевнений, чи його капітал не заберуть через різноманітні рейдерські схеми, він не буде вкладати в Україну. Водночас обіцянки наших політиків “усе вирішити” навпаки відлякують закордонних бізнесменів, адже після зміни влади “вирішувати” будуть зовсім інші можновладці, відтак капітали інвесторів опиняться під загрозою.

Серйозною причиною є також низький рівень ліквідності українського ринку. Якщо іноземний підприємець, який вклав кошти в певну українську фірму, захоче її продати, зробити це буде доволі важко в умовах непередбачуваної соціально-політичної ситуації в Україні. Відтак якщо бізнесмени й вкладають кошти в Україну, то здебільшого в проекти, які приносять швидкий прибуток, зокрема в продаж сировинних ресурсів.

Іноземних інвесторів стримує й неефективна банківська система. І хоча останнім часом певні позитивні зміни відбулися, зокрема низку неліквідних банків було закрито, продовжують діяти й старі норми, наприклад щодо заборони виведення доларових коштів за кордон. Тож навіщо іноземним підприємцям працювати в Україні, якщо вони навіть не зможуть вільно користуватися своїми прибутками, зокрема перевести їх в іншу країну.

Податкова система України залишається недореформованою. У більшості країн світу діє податок на виведений капітал, а в нас – на прибуток. За словами керівника Податкової служби України С. Верланова, в Україні зареєстровано приблизно 500 тис. підприємств, водночас 98,5% податку на прибуток платять 50 тис. фірм, тобто тільки 10% від усіх. Саме тому потрібно провести оптимізацію податкової системи, амністію капіталів, створити прозорі правила гри – усе це стане сигналом для іноземних інвесторів, що ситуація в країні змінюється.

Значною перепоною є також відсутність кваліфікованої робочої сили. Нинішні випускники здебільшого не відповідають вимогам сучасного ринку, натомість великі підприємства стикаються із проблемою нестачі кадрів, оскільки частина кваліфікованих працівників виїхала на заробітки. Українські можновладці доволі довго не цікавилися цією проблемою.

На заваді стає й різна ментальність українських на іноземних бізнесменів. Наші підприємці звикли вирішувати ділові питання через “кумів і сватів”, натомість для закордонних інвесторів, які цінують свою репутацію, це неприйнятно.

Українські еліти ще не готові до серйозних змін. Старі політики здебільшого лише декларували швидке впровадження реформ і створення всіх необхідних умов для іноземних інвесторів, однак далі обіцянок справа не йшла – можновладці передусім займались власним збагаченням, а не розбудовою держави. Нині ми повинні переймати досвід наших сусідів: Латвії, Литви, Естонії, Польщі, де свідома політична еліта відразу після здобуття незалежності змогла підняти державу. Згадаймо, наприклад, міністра економіки Польщі Л. Бальцеровича, який в надзвичайно складних умовах зумів провести реформи і дати старт економічному зростанню країни. Відтак були створені умови для залучення іноземних інвестицій. Основні держави-інвестори навіть пробачили Польщі борги, оскільки співпрацювати з економічно розвинутою країною набагато ефективніше, ніж із державою на межі банкрутства.

Нині питання усесторонніх трансформацій дуже актуальне для України, оскільки команда нового президента отримала шанс провести реформи і зробити країну більш привабливою для закордонного капіталу. Щоб наздогнати сусідів у найближчі десятиліття, потрібно підтримувати щорічне зростання економіки на рівні 10% ВВП. Отже, Україна або впровадить справжні реформи, що піднімуть добробут населення, або скотиться до рівня країн третього світу.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ