Чи готує Росія військове вторгнення в Україну?

Чи готує Росія військове вторгнення в Україну?
Останніми тижнями біля кордонів України посилюється російська військова присутність. За інформацією Міністерства оборони України, уздовж кордонів на сході й півдні розташовано приблизно 28 батальйонних тактичних груп противника. Українська розвідка також повідомляє, що у Воронезькій області було виявлено два російські польові табори зі значним скупченням військової техніки. Подібні табори розгорталися, зокрема, у 2008 році напередодні агресії РФ проти Грузії.

Російська пропаганда вже почала поширювати чутки про активізацію українських військ, які нібито готують напад на тимчасово окуповані території, а також про перекидання військ НАТО в регіон Східної Європи. Водночас, за даними розвідки, росіяни готують провокації проти ЗСУ. Зокрема, СБУ перехопила розмову, у якій російський офіцер наказував командирові одного із формувань на Донбасі готуватися до обстрілу угрупування проросійських найманців. Згодом цю ситуацію мали списати на “укрів”. Це типова практика тоталітарних держав, наприклад – Радянського Союзу. Для розв’язання війни з Фінляндією керівництво СРСР наказало обстріляти прикордонну російську заставу, а потім звинуватило в цьому сусідню країну. Подібну практику застосувала й нацистська Німеччина, щоб розпочати війну з Польщею.

Усі ці російські приготування викликали значне занепокоєння демократичних держав. Країни ЄС здебільшого висловили глибоку стурбованість накопиченням російських військ біля українських кордонів, найбільшим із 2015 року. Зокрема, канцлерка Німеччини Ангела Меркель зателефонувала Володимиру Путіну й попросила його зменшити напругу в регіоні. У відповідь президент РФ зазначив, що це звичайна практика й що росіяни можуть розміщувати війська на своїй території там, де вважають за потрібне. За його словами, концентрація російських військ на кордоні – це підготовка до військових навчань “Захід-2021”. Представники російського МЗС узагалі заявили про можливість значної ескалації на Сході, якщо Україна й далі буде дотримуватися євроатлантичної стратегії.

Держави-учасниці ОБСЄ на засіданні 10 квітня також засудили дії Росії. Представники РФ, що мали пояснити загострення ситуації, проігнорували зустріч. Країни Євросоюзу, а також Великобританія та Канада закликали Росію здійснити заходи для деескалації ситуації на Сході України та сісти за стіл переговорів.

Глибоко занепокоєний цією ситуацією і Вашингтон. Держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що США консультуються з цього приводу зі своїми європейськими союзниками. Президент Штатів Джо Байден навіть зателефонував очільнику України Володимиру Зеленському й запевнив його, що Америка є союзником України. Якщо Росія все-таки зважиться на військову агресію проти України, то заплатить за це велику ціну. В Україну зі США також буде доставлено 15 ударних безпілотників “Байрактар”.

Росія, не зважаючи на заклики європейських країн, й далі накопичує свої війська біля українських кордонів. В експертному середовищі розгорнулася дискусія: Росія готує повномасштабне вторгнення на територію України чи це чергове брязкання зброєю, спрямоване проти американців і їхніх союзників? Прихильники першої версії вважають, що Росія наближається до парламентських виборів, рейтинги керівної партії “Єдина Росія” є низькими, тож щоб посилити авторитет влади, потрібно розв’язати невеличку переможну війну – тоді російський народ консолідується і підтримає керівну політичну еліту.

Але чи буде ця війна невеличкою і переможною для Росії? Аж ніяк. ЗСУ уже значно зміцнилися під час збройного протистояння на Сході України, тому не збираються поступатися своєю територією і будуть воювати за кожен її клаптик. Навіть якщо частину землі Росія захопить, потрібні будуть значні сили для її утримання, а це виснажуватиме російську економіку. Деякі експерти стверджують, що росіяни намагатимуться захопити узбережжя Азовського моря, щоб зробити сухопутний кордон до Криму. За інформацією аналітичної компанії Stratfor, щоб це здійснити, Росія мусить сконцентрувати там до 40 тисяч військовослужбовців. Але зробити це також буде нелегко, адже у регіоні розташоване значне угрупування українських військ. Окрім цього, у Маріуполі та інших прикордонних регіонах уже активізувалися територіальні загони самооборони. Тому якщо Росія все-таки зважиться на повномасштабну агресію, то це буде дуже дорого їй коштувати.

Чи допомагатимуть Україні її союзники у разі збройного вторгнення Росії? Україна не є членом НАТО, тож Альянс не буде вводити свої війська, однак, можливо, допоможе технікою. Америка свої війська також до нас не скерує, оскільки не хоче повномасштабного зіткнення з РФ. Отже, найімовірніше, США та їхні союзники нададуть нам озброєння та матеріальну допомогу.

Щоб посилити співпрацю зі Штатами у військовій та інших галузях, Україна має стати головним союзником США поза НАТО. Також важливо, щоб Америка та її союзники посилили економічні санкції проти Росії, адже у разі послаблення економіки РФ не зможе довго вести військові дії. Зокрема, треба досягнути зниження цін на нафту, що є одним з основних джерел фінансування російської економіки. Якщо США домовиться з Саудівською Аравією та іншими союзниками щодо демпінгування цін на нафту, то Росія зазнає колосальних збитків. Окрім того, можна відключити РФ від Міжнародної системи передачі фінансової інформації SWIFT – це, ймовірно, спричинить економічний колапс у Росії.

Отже, західні країни мають ефективні інструменти для протидії агресивним крокам Кремля. Проте будемо сподіватися, що Володимир Путін все-таки має здоровий глузд і не наважиться на повномасштабне вторгнення в Україну, оскільки це може значно прискорити крах його авторитарного режиму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Нова Стратегія оборони: “Вставай страна огромная!” У США затвердили тимчасову стратегію національної безпеки