Чи хоче Китай захопити Тайвань?

Чи хоче Китай захопити Тайвань?
Останнім часом у китайсько-тайванських відносинах посилюється напруга. Зокрема, нещодавно Китай скерував до тайванської зони ідентифікації 148 літаків – серед них були винищувачі, бомбардувальники й розвідники. Оскільки ця зона не є повітряним простором Тайваню, у такий спосіб Китай прагнув перевірити готовність системи протиповітряної оборони країни.

Хоча Пекін і не порушив територіальної цілісності Тайваню, вторгнення в цю зону є певною загрозою для країни, влада якої вже засудила провокаційні дії КНР. Занепокоєння ситуацією висловив і Держдепартамент США, який закликав Китай відкликати літаки з тайванської зони ідентифікації та зменшити напругу в регіоні. Для допомоги збройним силам Тайваню вже скеровані американські інструктори, які будуть готувати тайванських військових до можливого нападу з боку КНР.

Отже, про що свідчать такі дії Китаю й чи справді він готується до силового захоплення Тайваню? Тут потрібно враховувати декілька аспектів. По-перше, у ключових політичних документах КНР, зокрема в Конституції, “Білій книзі” оборони тощо, зазначено, що Тайвань – це частина Китаю, а його повернення є стратегічним завданням КНР. Окрім того, треба зважати на риторику вищого китайського політичного і військового керівництва. Якщо раніше вони говорили переважно про мирне повернення Тайваню чи про можливості спокійного співіснування двох країн (на прикладі Гонконгу чи Макао), то зараз висловлюються щораз жорсткіше, закликаючи до силового повернення території.

Не менш важливим є й те, що останнім часом Китай посилює свою авіацію і військово-морський флот, зокрема збільшує кількість десантних кораблів. Окрім того, КНР розширює й наступальні збройні підрозділи: наприклад, планує збільшити кількість морських піхотинців зі 20 тисяч до 100 тисяч – одним із їхніх головних завдань є захоплення островів.

 Проте до повномасштабного вторгнення Китай поки що не готовий. У разі його нападу на Тайвань у конфлікт втрутяться США та їхні союзники – вони мають потужні військові технології, що переважають китайські. В Австралії, наприклад, скоро почнуть будувати атомні підводні човни за американськими технологіями, які зможуть протистояти китайським суднам. Тому військове захоплення наразі є малоймовірним.

Отже, скеровуючи свої літаки до тайванської зони ідентифікації, КНР намагається “намацати” протиповітряну оборону Тайваню, знайти її слабкі сторони й відпрацювати можливі сценарії захоплення країни в далекій перспективі. Наразі Китай керується стратегією “сірої зони”, тобто посилює свою присутність у певних регіонах і спостерігає за реакцією Заходу на свої дії. А оскільки Тайвань перебуває на перехресті інтересів Заходу й Китаю, напруга в регіоні час від часу буде посилюватися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи зможе Росія остаточно поглинути Білорусь? КНДР відсвяткувала річницю незалежності військовим парадом