Чи хоче Росія захопити Молдову?

Чи хоче Росія захопити Молдову?

Нещодавно російські високопосадовці заявили, що одним із завдань “спецоперації в Україні” є встановлення сухопутного коридору між Кримом і Придністров’ям. Так, представник керівництва Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв сказав, що ніби-то в Придністров’ї відбувається дискримінація російськомовного населення. Щоб його захистити, потрібно посилити тут свою військову присутність.

Молдова висловила глибоке занепокоєння цією заявою, але Росія на такі тривоги переважно не зважає або відповідає формально. Експерти здебільшого спростували цю чергову відкриту брехню росіян. У Придністров’ї розташований російський військовий контингент, до того ж влада невизнаної республіки також повністю проросійська. Тож виходить, що це саме вони обмежують права російськомовного населення.

Останніми днями напруга в Придністров’ї зростає, зокрема нещодавно в деяких тамтешніх адміністративних будівлях пролунали вибухи, в організації яких російська пропаганда відразу звинуватила Україну. Однак, найімовірніше, за ними стоять російські спецслужби, які намагаються дестабілізувати ситуацію в регіоні, щоб надалі виправдати можливу агресію проти Молдови чи України.

Вторгнення в Україну з боку Придністров’я є можливим, але малоймовірним, оскільки в регіоні нема суттєвого військового контингенту, щоб його здійснити. Тут розміщено приблизно 1700 “російських миротворців”, 8 тисяч військових невизнаної республіки, декілька військових баз, де є 22 тонни боєприпасів, більша частина з яких уже застаріла, оскільки лежить там ще з часів Радянського Союзу. У регіоні є 18 танків Т-64, у боєздатному стані з-поміж них тільки 8. Тож якщо Придністров’я й захоче здійснити вторгнення в Україну, участь у ньому будуть брати тільки росіяни із застарілою технікою, адже військові регіону не прагнуть вступати у жодні конфлікти. Не зацікавлена в них і влада Придністров’я, яка має бізнес-інтереси в Україні й Молдові. Якщо ж таке вторгнення і відбудеться, українські військові швидко його відіб’ють. Найімовірніше, Росія здійснює ці провокації, щоб відтягнути частину наших військ зі Сходу, але й на Півдні їх є достатньо, щоб подолати можливу агресію.

Є також певна ймовірність нападу з боку сепаратистської території на Молдову, але вона дуже низька, оскільки цей конфлікт не потрібний жодній зі сторін. Крім того, суттєва частина мешканців Придністров’я, зокрема і представники силових структур, мають молдавські та румунські паспорти, тому вони більше прагнуть долучитися до Європи, ніж воювати за “русский мир”.

Також можливо, що росіяни хочуть захопити Південь України, насамперед Одесу й Одеську область, а потім під гаслом “захисту російськомовного населення” здійснити вторгнення в Молдову з Придністров’я. Невизнана республіка не створює для Молдови суттєвих загроз, але коли регулярні російські війська ввійдуть на її територію, протистояти їм буде набагато важче. Захопивши Молдову, росіяни утворять ще один плацдарм проти України.

Імовірно, що росіяни такими заявами просто намагаються вплинути на проєвропейську владу Молдови, яка посилює євроінтеграційні прагнення й разом з Україною та Грузією дістала опитувальник для вступу у ЄС. Тому росіяни будуть шантажувати Кишинів, щоб загальмувати його проєвропейський курс і щоб він у жодному разі не допомагав Україні. Москва буде підтримувати молдавську проросійську опозицію, особливо напередодні Дня перемоги, щоб розхитати внутрішньополітичну ситуацію в Молдові і привести до влади маріонетковий проросійський уряд. Тож саме під час травневих свят провокації та диверсії з боку Придністров’я є найімовірнішими. Російські диверсанти можуть проникнути на територію Молдови і здійснювати там сутички з поліцією, захоплювати держструктури чи навіть підривати установи, щоб дестабілізувати ситуацію.

Влада Молдови має бути готова до будь-яких сценаріїв, а Мая Санду повинна мобілізувати всіх своїх прихильників і чіткіше замислитися над позицією щодо України. Намагання дотримуватися нейтралітету й маневрувати між Києвом і Москвою тільки послаблять позиції президентки, оскільки проєвропейський електорат, який обрав її, може розчаруватися в її діях. А проросійські виборці завжди були проти неї й ніколи її не підтримають. Тому Маї Санду потрібно активніше допомагати Україні, зокрема зброєю, і тоді перспективи повного захоплення Півдня нашої країни, а також вторгнення в Молдову будуть нульовими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи Молдова й далі є союзником України?