Чи інтернет вже став однією з базових потреб людини?

Чи інтернет вже став однією з базових потреб людини?
У 40-х роках минулого століття американський психолог Абрахам Маслоу створив так звану “піраміду потреб”. “Піраміда” впорядковує їх від основних, що виникають з життєвої необхідності, до потреб вищого рівня, які активізуються лише після того, як потреби нижчого рівня були задоволені. Потреби окреслюють наше життя. Відповідно до потреб ми формуємо його стиль і спосіб, систему цінностей, взаємини з іншими людьми. Загалом, людські потреби можна окреслити як щось, що виникає внаслідок відчуття відсутності. Бажання чогось необхідного, що надасть можливість людині розвиватись або просто функціонувати. Це бажання може стосуватись матеріальних речей, окремих емоційних станів, результатів якоїсь діяльності та певних міжлюдських взаємин. Можна визнати, що потреба означає усвідомлену відсутність чогось.

На думку психологів, піраміду Маслоу потрібно осучаснити, адже життя за понад пів століття суттєво змінилось. Якщо оригінальна піраміда базується на фізіологічних потребах, таких як дихання, вода, їжа, сон і секс, то в осучасненій версії до них мають бути додані, на думку деяких психологів, доступ до електромережі та мережі wi-fi. Нерідко можна помітити, як обираючи ресторан, головним чинником вибору стає доступ до інтернету. І мова не лише про бізнесменів, які мають бути на зв’язку з доступом до потужного трафіка, а й про пересічних користувачів всесвітньої мережі.

Прив’язаність до інтернету не відрізняється від інших залежностей. На початковій стадії інтернет викликає цікавість і дарує радість. На цьому етапі користувач вчиться ним послуговуватись та раціонально підходить до питання тривалості перебування у мережі. Згодом цей час поступово зростає, що може теж негативно відобразитись на інших зацікавленнях людини, до яких вона частково втрачає інтерес. Саме на цьому етапі з’являється гостре бажання увійти до мережі, навіть без конкретної потреби. Черговим етапом є нехтування обов’язками, зокрема родинними, і саме тоді вся активність конкретної людини починає концентруватись на інтернеті. В результаті, узалежнена особа починає обмежувати час на сон, їжу, навчання, роботу тощо задля того, щоб мати можливість довше перебувати в мережі. На жаль, загальносвітова ситуація, пов’язана з розповсюдженням COVID-19, спричинила стрімкий зріст користувачів інтернету, а й принагідно – від нього залежних.

З рапорту Digital 2020 Global Overview Report виникає, що кількість людей у всьому світі, які користуються інтернетом, зросла до 4,54 мільярда, що на 7% більше у порівнянні з січнем 2019 року. Тобто за цей період додалось 298 мільйонів нових користувачів.

Одним з найулюбленіших занять в інтернеті є присутність у соцмережах, серед яких лідерські позиції досі посідає Facebook. Натомість, з іншого спеціально підготованого рапорту Digital 2020 July Global Statshot виникає, що вперше за історію понад половина всього населення світу зараз користується соціальними мережами. Аналіз свідчить про те, що сьогодні соціальними мережами користуються 3,96 мільярда людей, що складає приблизно 51% населення земної кулі.

Пересічний користувач зараз проводить у інтернеті 6 годин 43 хвилини щодня. Це на 3 хвилини менше, ніж у минулому році, але все одно дорівнює більш ніж 100 дням активного часу одного користувача інтернету на рік. Якщо ми віднімемо рекомендовану лікарями часову норму у 8 годин на день для сну, то дізнаємось, що на сьогоднішній момент ми проводимо понад 40% свого активного часу у інтернеті.

Кількість часу, який люди проводять в інтернеті, дещо відрізняється залежно від країни: користувачі на Філіппінах проводять в інтернеті всередньому 9 годин 45 хвилин на день, а у Японії лише 4 години 22 хвилини на день. Україна у цьому графіку є десь посередині.

Якщо ситуація розвиватиметься в цьому ж напрямку, то доступ до мережі інтернет не лише потрібно буде додати до осучасненої піраміди Маслоу, а й створити систему спеціальних осередків, що лікуватимуть від інтернет-залежності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вірус нової етики Епоха переконання і 5G