Чи нападе Білорусь на Україну?

Чи нападе Білорусь на Україну?

Нещодавно президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що планує посилити військову присутність на україно-білоруському кордоні, оскільки, на його думку, Україна є недружньою й може напасти на Білорусь Ці слова білоруського очільника прозвучали напередодні російсько-білоруських військових навчань “Союзна рішучість”, які розпочнуться 10 лютого. Отже, до українських кордонів будуть стягнуті й російські війська.

Вітчизняні й закордонні експерти наголошують на тому, що ймовірність нападу на Україну з боку Білорусі зростає. Оскільки О. Лукашенко сьогодні прагне зберегти свою владу, поки країни Заходу не визнають його легітимності, єдиним варіантом для нього залишається РФ. Саме тому останнім часом президент Білорусі щораз частіше йде на поступки Володимиру Путіну, економічно й політично все більше інтегруючись у Росію в межах російсько-білоруського союзу, де провідну роль, звичайно, відіграє РФ.

Головне завдання військових навчань – відпрацювати ймовірне протистояння на західному (Польща, країни Балтії) та південному (Україна) напрямках. “Союзна рішучість” стане завершальним етапом перевірки боєготовності сил реагування Росії й Білорусі, які після завершення навчань будуть повністю готові до будь-якого сценарію, зокрема й до розгортання військових дій у напрямку України.

За словами О. Лукашенка, у разі російсько-українського протистояння він підтримає РФ, оскільки є її союзником. Російські війська й техніка вже перекидаються в Білорусь і розміщуються у двох новостворених тренувальних центрах. Проте питання, чи реально нападе Білорусь на Україну, чи обмежиться тільки погрозами, залишається відкритим.

Лукашенко намагається використати цю ситуацію з користю для себе. Нещодавно він заявив, що не заперечує проти дострокових президентських виборів, проте залишатиметься при владі, допоки Білорусі будуть загрожувати ззовні. На його думку, небезпеку передусім створюють Україна, Польща, країни Балтії і, звичайно, США. Тому він нарощує сили біля кордонів України і держав ЄС.

Проте повномасштабна агресія проти Києва Лукашенкові невигідна. Україна – другий за масштабами економічний партнер Білорусі, тож у разі нападу відносини між країнами будуть розірвані, а Мінськ зазнає суттєвих економічних збитків. Окрім того, якщо білоруські війська матимуть втрати, а українська армія буде жорстко захищати свою територію, це посилить негативні настрої серед білорусів, які знову зможуть вийти на протести.

Тож О. Лукашенко змушений маневрувати між погрозами та реальними діями. Оскільки він повністю залежить від В. Путіна, то повинен виконувати свої зобов’язання перед ним. Якщо ж кремлівський очільник натисне на нього, Лукашенко посилить конфронтацію, проте це матиме для нього непередбачувані наслідки.

Найімовірніше, Білорусь не розпочне повномасштабних військових дій, проте Україна буде змушена тримати тут частину своїх сил. Окрім того, російські війська й техніка після навчань також частково залишаться в Білорусі. За останньою інформацією, білоруси перевіряють військові склади, щоб з’ясувати їхній стан і підготувати для зберігання російської техніки, боєприпасів, іншого військово-технічного обладнання. Тож ситуація на україно-білоруському кордоні залишається напруженою.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Україно-азербайджанська співпраця посилюється США та інші країни посилюють зусилля для врегулювання ситуації навколо України