Чи нападе Росія на республіки Балтії?

Чи нападе Росія на республіки Балтії?

Нещодавно Литва заборонила транзит деяких підсанкційних товарів, зокрема вугілля й металів, з основної території Росії до Калінінградської області. РФ відреагувала на це погрозами й заявила, що Литва спеціально блокує область, щоб завдати Росії шкоди, тому потрібно посилити тиск на Вільнюс. Деякі пропагандисти заговорили навіть про можливий військовий напад на Литву.

У відповідь Вільнюс зазначив, що заборона перевезення російських товарів відповідає нормам європейських санкцій. До того ж обмеження будуть тільки посилюватися: згодом заборонять транзит деревини, будівельних матеріалів, різноманітного обладнання, автомобілів, а наприкінці року – нафтопродуктів. Жодні погрози Росії цього не змінять, оскільки Литва виконує вимоги ЄС. Цього разу РФ заявила, що антиросійську політику проводить не тільки Литва, а й інші республіки Балтії, тож Кремль може застосувати проти них будь-який арсенал “захисних заходів”, зокрема й військовий напад. Країни Балтійського регіону у відповідь на погрози наголосили на тому, що вони спільно боротимуться проти Росії, а оскільки вони є членами НАТО, то оборонний союз буде змушений відреагувати на можливий напад.

Звичайно, Альянс втрутиться й переможе, оскільки його військовий потенціал набагато перевершує російський. Але тут є одне “але”, про яке заявила прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас: згідно з протоколами НАТО країни Альянсу мають відреагувати на напад на республіки Балтії впродовж 60 днів, але цілком ймовірно, що за цей час Росія зможе захопити країни регіону й повністю їх зруйнувати. Війська НАТО, звісно ж, виб’ють російського агресора, але те, що станеться з місцевим населенням і інфраструктурою цих країн за період окупації, можна передбачити, зважаючи на досвід Бучі, Ірпеня, Маріуполя й інших окупованих міст України. Тому Кая Каллас закликала країни НАТО негайно ввести в кожну республіку Балтії 25-тисячний військовий контингент. Тільки це може зупинити російського агресора.

У червні 2022-го Росія провела в Калінінградській області військові навчання, у яких узяли участь приблизно тисяча військових і декілька сотень одиниць техніки. На заході вдосконалювалася взаємодія різних родів військ і стрільба із різноманітних артилерійських установок. Так відпрацьовувалися можливі удари по містах республік Балтії. Звичайно, це робиться більше для залякування, а вірогідність нападу Росії на країни регіону невелика, проте вона все-таки є.

26 червня цьогоріч самопроголошений очільник Білорусі Олександр Лукашенко після зустрічі з Путіним сказав, що дії Вільнюса схожі на оголошення війни РФ, і закликав здійснити превентивний напад на Литву, адже вона загрожує інтересам Росії й Білорусі. Він попросив Кремль посилити озброєння й запевнив, що Мінськ підтримує Москву, оскільки вони союзники. Росія пообіцяла перекинути в Білорусь ракетні комплекси “Іскандер”, а також почала говорити про можливе розміщення в країні ядерної зброї, що суттєво збільшить напругу в Східноєвропейському регіоні. Це питання обговорює Єврокомісія. Деякі європейські країни закликають піти Кремлю на поступки, чого РФ і прагне, натомість республіки Балтії проти цього.

Отже, у цих умовах НАТО має терміново посилити свою присутність у країнах Балтійського регіону, оскільки Путін і його кліка можуть найближчим часом ухвалити непередбачувані рішення. Країни Альянсу вже постановили суттєво збільшити кількість військових у Європі – з 50 тис. до 300 тис.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати Міжнародної конференції з питань відновлення України в Лугано Україна – кандидат у члени ЄС: геополітичні наслідки