Чи несе розширення НАТО на Балканах загрозу Росії?

Чи несе розширення НАТО на Балканах загрозу Росії?
Нещодавно Північна Македонія офіційно стала 30-тим членом НАТО. Раніше до Альянсу вступила ще одна балканська країна – Чорногорія. Росія, реагуючи на ці події, заявила, що розширення військового блоку на Балканах несе пряму загрозу її національним інтересам. Насправді ж вступ цих країн у НАТО був здійснений для гарантування їхньої безпеки, а насамперед – для захисту від Російської Федерації. Нагадаю, що у 2016 році російські спецслужби намагалися здійснити державний переворот у Чорногорії.

Наскільки ж вступ цих країн до блоку вигідний НАТО і Америці, його головному спонсору? Північна Македонія – невелика країна, видатки на оборону якої у 2019 році становили 1,19% ВВП, тому вона буде отримувати дотації від НАТО. Проте з геостратегічного погляду її вступ у військовий союз посилює присутність Альянсу в Балканському регіоні.

Розширення НАТО й раніше відбувалося здебільшого саме з урахуванням геополітичних інтересів блоку та США, зокрема присутність Альянсу в Прибалтиці та на Балканах посилило позиції Америки та водночас обмежило можливості Росії в цих регіонах. Окрім того, вступ до Альянсу надав прибалтійським країнам, які не змогли б самостійно себе захистити, впевненість у тому, що на пряме протистояння з військовим блоком, який у разі нападу стане на захист цих республік, Росія не піде.

Озираючись на подій у Югославії, НАТО повинен посилити свою присутність на Балканах також для того, щоб не допустити відновлення військових дій. Якщо Сербія, наприклад, спробує захопити регіональне лідерство та посилити роль Росії як свого союзника в цьому регіоні, то Хорватія як член НАТО буде активно цьому протистояти.

Хоча прийняття до Альянсу балканських країн й послаблює позиції Росії у цьому регіоні, вступ до НАТО Північної Македонії не несе Москві ніякої прямої загрози. Кремль не мав значного інтересу до цієї країни: російські інвестиції у Північну Македонію мізерні, а російська діаспора тут нечисленна.

Набагато неприємнішим для Росії може бути розширення НАТО у Східній Європі, зокрема приєднання до Альянсу Грузії, Молдови та України. Оскільки Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності втратив чинність, у разі агресії з боку Росії ці країни можуть стати стартовими майданчиками для розгортання ракет, націлених на міста РФ.

Проте в умовах поширення коронавірусу, виникнення певного напруження між США та країнами ЄС, послаблення економіки Євросоюзу, посилення міграційної проблеми, параду суверенітетів (Брекзит, прагнення Каталонії до незалежності), виникнення протиріч між центром і периферією (Польща і Угорщина намагаються диктувати свої умови Брюсселю), членство України в ЄС та НАТО відкладається на невизначений період. Україна, звісно, ще далека від європейських стандартів, проте головний чинник тут – геополітичні інтереси ЄС і НАТО та певний страх перед Росією. Серед умов вступу до Альянсу є також відсутність збройного протистояння на території країни, а в Україні, як відомо, досі триває війна, яку активно підтримує РФ.

До слова, балканські країни, які нещодавно приєдналися до блоку, також не цілком відповідали європейським стандартам, однак їхній вхід до Альянсу зумовлений передусім стратегічними інтересами НАТО та ЄС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


“Міні-Шенген” на Балканах Рада ЄС підтвердила євроінтеграційні прагнення України та інших країн “Східного партнерства”