Чи підтримає НАТО Туреччину в протистоянні із Сирією?

Чи підтримає НАТО Туреччину в протистоянні із Сирією?

Останнім часом у сирійській провінції Ідліб розгортаються повномасштабні бойові дії між Туреччиною та Сирією. Так, у відповідь на наступ армії Асада і загибель понад 30 турецьких військовослужбовців представники турецької армії завдали низку ударів по бойових об’єктах сирійців, зокрема знищили вісім танків, декілька БТРів, гаубиць та ракетних установок. Чи підтримає за цих умов армію Туреччини НАТО, членом якого країна є ще з 1952 року?

У 5 статті Північноатлантичного договору зазначено, що напад на одну з країн-учасниць НАТО вважатиметься нападом на усі держави блоку. А оскільки у військових діях у Сирії активно бере участь і російська авіація, то пряма підтримка Туреччини з боку Альянсу може спричинити повномасштабне зіткнення між РФ та країнами НАТО.

Майже всі союзники з Альянсу підтримали Туреччину, зокрема представники США заявили, що вони схвалюють дії Стамбулу із захисту своїх військовослужбовців та закликали Сирію і Росію припинити наступ у провінції Ідліб. Генсек НАТО Єнс Столтенберг також засудив авіаудари сирійської армії по низці військових та цивільних об’єктів за підтримки російської авіації, що спричинили загибель мирних жителів, і закликав до припинення протистояння і вирішення конфлікту мирним шляхом. Та водночас Столтенберг заявив, що бойові дії між Туреччиною та Сирією не можна вважати нападом на члена НАТО, оскільки турецька армія діє на території сусідньої країни. Проте Ердоган може звернутися до Північноатлантичної ради з проханням обговорити ситуацію, що склалася в Сирії.  

За словами Є. Столтенберга, НАТО загалом підтримує дії турецької армії, оскільки вона захищає сирійських біженців, які масово тікають з провінції Ідліб від війни. У Туреччині нині перебуває майже 3,5 млн мігрантів із Сирії, тому нещодавно країна відкрила для них свої кордони із Євросоюзом, що спричинило низку протистоянь між європейськими прикордонниками та мігрантами, які хочуть потрапити у країни ЄС. Стамбул зробив це для того, щоби привернути увагу Євросоюзу до міграційної проблеми.

Туреччина вже не може утримувати таку величезну кількість біженців, а тому вимагає від країн ЄС, щоби ті розмістили частину з них у себе. І хоча наразі стосунки між Туреччиною та РФ доволі напружені, конфлікти на кордонах Євросоюзу вигідні саме Росії, адже вона всіма можливими силами прагне послабати Захід. За цих умов Туреччина і ЄС повинні максимально швидко домовитися про розв’язання міграційної проблеми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Наслідки Мюнхенської безпекової конференції для України Протистояння між Туреччиною та Росією посилюється