Чи поліпшаться україно-молдовські відносини з перемогою Маї Санду?

Чи поліпшаться україно-молдовські відносини з перемогою Маї Санду?
На нещодавніх президентських виборах у Молдовіперемогу здобула Мая Санду, яка має прозахідні орієнтації. Політикиня здобула 58% голосів, натомість поки що чинний проросійський президент Ігор Додон отримав 42%. Такий результат президентських виборів засвідчив прагнення народу Молдови до європейського рівня життя та західних цінностей. 

І. Додон, звичайно ж, ще може оскаржити голосування на деяких дільницях, але розрив між кандидатами настільки значний, що це вже не допоможе йому перемогти. За останніми даними, він подав позови у три суди щодо порушень на виборах. Щоправда, зробив він це радше для своїх прихильників, щоби показати, що він продовжує боротися за перемогу. Насправді ж шансів оскаржити результатів виборів у нього немає. 

Лідери демократичних країн уже привітали Маю Санду з перемогою. Керівник місії США в ОБСЄДжеймс Гілмор, зокрема, у своєму привітанні запевнив очільницю Молдови у тому, що США й надалі буде підтримувати молдовський народ у його прагненні до побудови демократії та благополучного майбутнього, хоча цьому й може завадити присутність російських військ у Придністров’ї. Водночас новообрана президентка заявила, що вона буде посилювати курс на європейську інтеграцію Молдови і активізує боротьбу з корупцією. Саме акцент на антикорупційній стратегії забезпечив Санду підтримку громадян країни. 

Санду також зазначила, що вона завжди виступала за добросусідські відносини з Україною, підтримувала принципи її суверенітету і територіальної цілісності. Коли політикиню обрали прем’єр-міністеркою Молдови, одним із перших її ділових візитів була поїздка у Київ, натомість Ігор Додон в Україні так і не побував, бо має проросійські позиції та підтримав анексію Криму. В інтерв’ю “Європейській правді”Санду зазначила, що використання Молдовою “м’яких методів”у врегулюванні придністровського конфлікту не дало результату, і Україні варто звернути на це увагу. За її словами, Молдова вела переговори з Росією та з керівництвом невизнаної Придністровської республіки, однак конфлікт все ще не врегульований, а російські війська досі перебувають на території Придністров’я. 

Попри проєвропейський курс Маї Санду, російський вплив у Молдові залишається доволі значним. Сильні позиції у країні ще має Ігор Додон, у парламенті й уряді також є потужне проросійське лобі. Тому, спираючись на них, Росія і надалі всіма можливими засобами буде просувати концепт “пострадянського простору”у цьому регіоні, про що йдеться у Стратегії національної безпеки РФ. Росія також буде посилювати інформаційний і економічний тиск на Молдову, щоб утримати її в зоні свого впливу. Той факт, що російський очільник Володимир Путін привітав Санду з перемогою на виборах, засвідчує його прагнення налагодити з нею діалог, щоб обстоювати інтереси Росії в цьому регіоні.До того ж не потрібно недооцінювати і чинник Придністров’я, де розташовані російські війська. Якщо Санду стане занадто принциповою і не буде поступатися Росії, Путін може розіграти придністровську карту і зумовити провокації у регіоні чи навіть протистояння між Молдовоюі невизнаною республікою. 

Тож перед Маєю Санду стоїть доволі складне завдання – активізувати європейську інтеграцію Молдови та водночас утримати з Росією нормальні, порівняно нейтральні відносини, щоби не спровокувати Путіна на жорсткі дії. Окрім того, Санду також мусить реалізувати свою антикорупційну стратегію. Однак поки вона не має більшості в парламенті, це зробити буде важко. Тому, на думку експертів, Мая Санду розпустить парламент як недостатньо дієвий і спробує провести на його місце свою політичну силу. Тільки так вона зможе впровадити реформи, які обіцяла реалізувати перед виборами. Якщо ж їй це не вдасться, вона втратить підтримку електорату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи визнає Трамп результати президентських виборів? Росія втрачає свій вплив на пострадянському просторі