Чи поміняє Японія підтримку України на Курильські острови?

Чи поміняє Японія підтримку України на Курильські острови?
Нещодавно МЗС Японії у щорічній доповіді “Синя книга з дипломатії” вкотре закликало Росію повернути країні суверенітет над Курильськими островами. Москва у відповідь зазначила, що ці заяви – це чергова японська провокація. Проте очільник РФ Володимир Путін все ж не відкидає можливості передачі кількох островів Японії.

Такі слова президента Росії відразу викликали протести у націоналістичних колах, які закликали не віддавати ні клаптика російської землі. Наприклад, керівник руху “Новоросія” Ігор Гіркін заявив, що якщо російська влада віддасть Курили, то потім доведеться повернути Придністров’я, Абхазію, Калінінград, а відтак і Крим.

Проте Путін зробив цю заяву недаремно. Справа в тому, що Японія не визнає анексію Криму, доволі активно підтримує незалежність та суверенітет України, а також вітає всі санкції проти Росії, зокрема не видає візи мешканцям Криму з російськими паспортами, що дуже засмутило очільника Кремля.

Між Росією і Японію досі не підписано мирний договір після закінчення Другої світової війни, оскільки питання Курильських островів залишається відкритим. Однак Путін хоче поліпшити відносини з цією країною, тому на засіданні Східного економічного форуму заявив, що Росія буде прагнути до укладення мирного договору, хоч зробити це й буде нелегко. Очільник російського МЗС Ігор Іванов також додав, що Росія готова говорити про повернення Японії островів Ітурупу і Кунаширу, але за умови підписання мирного договору і відсутності претензій на інші острови Курильської гряди чи на Південний Сахалін. Серед умов “миру” також добросусідське ставлення до Росії, а це означає, що Японія повинна буде визнавати міжнародні дії РФ, зокрема й анексію Криму.

Однак Японія хоче повернути собі не лише острови Ітурупу і Кунаширу, які входили до її складу до Другої світової, але й Шикотан та Зелений, які, на думку японців, також належать до префектури Хокайдо. До того ж, якщо Японія погодиться на пропозиції РФ та визнає її протиправні дії, зокрема анексію Криму, то це суттєво зіпсує її міжнародний авторитет, на що Японія, для якої дуже важливо “зберегти своє обличчя”, тобто завжди дотримуватися зобов’язань і мати позитивний імідж у світі, ніколи не піде.

Та й Росія доволі часто не виконує того, що обіцяє. Зокрема, РФ грубо порушила Будапештський меморандум, заявивши при цьому, що вона підписувала його не з нинішньою владою України, тому зобов’язань перед нею не має. От і зараз Москва хоче, щоб Японія змінила свою позицію щодо Криму уже сьогодні, а переговори про повернення спірних островів вони будуть вести колись потім.

Низка експертів узагалі не вірить у те, що Росія хоче повернути ці території, адже це невигідно для неї з військового погляду. Річ у тім, що біля Курильських островів розташовані глибоководні протоки, що робить їх зручним місцем для виходу російських підводних човнів у Тихий океан.

Нині ситуація на Далекому Сході залишається для Росії не дуже сприятливою, та оскільки Москва прагне налагодити вигідні економічні відносини з Японією, то може й піти на певні поступки, зокрема закріпити за Курильськими островами статус спільного протекторату, демілітаризованої зони чи спільного російсько-японського технопарку. Такі випадки вже були, наприклад Піднебесній Росія віддала частину спірної території, а значні терени передала в довгострокову оренду. Як наслідок, Китай час від часу підтримує Росію у міжнародних структурах чи займає нейтральну позицію. Однак щодо Японії така стратегія поки що не спрацьовує.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У Чорногорії посилюється конфлікт влади з Сербською православною церквою Чи несе розширення НАТО на Балканах загрозу Росії?