Чи послабить Китай країни Євросоюзу?

Чи послабить Китай країни Євросоюзу?
Нещодавно Китай провів економічний саміт 17+1 із лідерами Східної Європи. На зустрічі обговорили відновлення економіки після пандемії, торговельні відносини і просування китайської вакцини. Китай запропонував європейським країнам преференції щодо доступу на свій ринок. Деякі експерти вважають, що так Пекін хоче розділити і послабити Євросоюз, адже питаннями співпраці з Китаєм мають займатися не окремі країни, а Європейська комісія, яка мусить виробити спільну позицію держав ЄС. Чи це насправді так? 

Китай планував провести саміт ще у 2020 році, але переніс через коронавірус. Окрім того, Пекін також чекав на підписання угоди про інвестиції із ЄС, що сприяє посиленню економічної співпраці між сторонами. Піднебесна довго готувалася до форуму та покладала на нього великі сподівання, які справдилися лише частково, адже тільки деякі запрошені країни були зацікавлені у широкій співпраці з Пекіном. Словаччина, наприклад, ще напередодні саміту підписала угоду про збільшення квот на постачання м’яса в Китай, а Угорщина посилила наукову співпрацю з Пекіном та домовилася про купівлю китайської вакцини Sinopharm. Зацікавилися цією вакциною також Сербія, Чехія, Чорногорія і Північна Македонія. 

Водночас Болгарія, Словенія, Румунія та країни Прибалтики відправили на саміт своїх міністрів, хоча зустріч відбувалася на рівні очільників держав, оскільки на ній був присутній лідер Китаю Сі Цзіньпін.Тут спрацював здебільшого геополітичний та безпековий чинник, оскільки країни Прибалтики значно залежать від НАТО та США, тому вони більше орієнтуються на них, а не на Китай, який не зможе їх захистити в разі загострення відносин з Росією. Спрацював також економічний чинник, оскільки США вже вкладають у деякі європейські проєкти значні кошти, зокрема Румунії було обіцяно приблизно 7 млрд доларів на реалізацію проєкту Тримор’я. 

Тож хоча деякі країни ЄС і зацікавилися співпрацею із Китаєм, здебільшого вони все-таки орієнтуються на думку США. До того ж американський очільник Джо Байден нещодавно заявив, що планує посилити співпрацю з європейськими союзниками. Держави ЄС здебільшого також підтримують прохання США щодо обмеження доступу китайських компаній Huawei та ZTEх на європейський ринок. На думку американських експертів, ці компанії можуть займатися промисловим та інформаційним шпигунством. Значна частина європейських держав підтримує американську ініціативу “Чиста мережа”, в межах якої країни зобов’язуються використовувати в своїх інтернет-мережах обладнання некитайських постачальників. 

Отже, хоча Китай і намагається просувати свої інтереси у країнах ЄС, його досягнення на цій ниві не надто значні, адже держави Євросоюзу здебільшого орієнтовані на економічну і політичну співпрацю зі США. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Відносини Росії та ЄС загострюються Присутність США у світі буде посилюватися