Чи поверне Японія Курильські острови?

Чи поверне Японія Курильські острови?

Після нападу Росії на Україну демократичні країни світу здебільшого активно допомагають Києву. Не стоїть осторонь і Японія, яка завжди підтримувала суверенітет і територіальну цілісність України. Услід за США та ЄС вона ввела санкції проти російських банків і низки високопосадовців, а також заблокувала постачання високотехнологічної продукції на ринок Росії. Японський уряд надсилає Україні військову допомогу, зокрема захисні шоломи, бронежилети, медикаменти, генератори, намети, зимовий одяг, інше обладнання для допомоги в надзвичайних обставинах. Це регулює міжурядова угода про системне й безоплатне постачання в Україну під час воєнного стану оборонного та захисного обладнання. Надалі Японія буде надсилати нам інші товари першої необхідності, зокрема засоби гігієни, харчі, побутову техніку, електрогенератори тощо.

7 березня прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда висунув претензії до Росії щодо Курильських островів. Він зазначив, що південна частина островів належить його країні й історично Японія завжди мала над ними суверенітет. Однак Росія окупувала цю територію і контролює її, порушуючи так міжнародне законодавство. Японія вже намагалася розв’язати це питання, але російською реакцією стало брязкання зброї. Так, у січні 2022 року РФ організувала військові навчання на острові Кунашир на схід від Хоккайдо, здійснюючи ракетні стрільби. У відповідь Токіо засудило подальшу мілітаризацію островів.

Для протидії Росії в грудні 2021 року Японія провела військові навчання разом зі США. У заході під назвою “Рішучий дракон”, що відбувся біля Хоккайдо, узяли участь приблизно 2000 американських морських піхотинців і 1400 японських солдатів. Штати також послідовно підтримують Японію у її вимогах щодо Курильських островів, оскільки ця країна є важливим союзником Америки в Тихоокеанському регіоні і допомагає стримувати поширення впливу Китаю, який намагається тут домінувати.

Курили – це приблизно 50 островів, які простягаються від Камчатки до японського острова Хоккайдо. Вони мають важливе стратегічне значення, оскільки відокремлюють Охотське море від Тихого океану й забезпечують російському флоту й підводним човнам вихід до нього. Окрім того, на шельфі Охотського моря лежать суттєві поклади вуглеводнів, які були б дуже доречними для Японії, що має потужний сировинний голод. Є тут також поклади срібла, золота, титаномагнетитових руд, а на острові Ітуруп розташовані запаси рідкісного металу ренію, який використовується в авіа- і ракетобудуванні. В акваторії Курильських островів розвинутий рибний промисел, щорічно тут добувається приблизно три мільйони тонн риби та інших морепродуктів.

До Другої світової війни ці острови належали Японії і входили до префектури Хоккайдо. Сьогодні вони є частиною російської Сахалінської області. І хоча за підсумками Сан-Франциського мирного договору 1951 року Японія змушена була відмовитися від Південного Сахаліну та Курилів, вона ніколи не визнавала радянського захоплення цих островів. Тому мирний договір між Японією та Радянським Союзом, а отже, і Росією, яка є спадкоємницею СРСР, так і не був підписаний. Після розпаду Радянського Союзу Японія звернулася до тодішнього очільника Росії Бориса Єльцина з проханням врегулювати цю ситуацію. Єльцин пообіцяв розв’язати це питання, але нічого так і не зробив, оскільки переймався насамперед Першою і Другою чеченськими війнами. Володимир Путін після приходу до влади також проводив перемовини з Японією й пообіцяв повернути їй декілька островів, зокрема Хабомай і Шикотан, але не зробив цього. Після подій 2013–2014 рр. він заявив, що поверне ці острови, якщо Токіо визнає Крим російським. Але Японія вже зрозуміла, що довіряти обіцянкам російських очільників не варто, тож як тоді, так і зараз підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.

Щороку 7 лютого в Японії святкують День Північних територій. Мешканці країни виходять на демонстрації із закликами повернути Курильські острови, члени японського уряду організовують пресконференції, надсилають звернення до російського посольства з відповідними проханнями. Японія ніколи не забувала про свої території, окуповані Росією. Будемо сподіватися, що Україна своєю стійкою боротьбою проти російських загарбників допоможе Японії повернути втрачені землі. Але це буде можливим тільки тоді, коли впаде путінський авторитарний імперський режим, головним завданням якого є розширення країни будь-якими способами.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи виграє Китай від війни в Україні?