Чи принесла Україні користь зустріч Байдена та Путіна?

Чи принесла Україні користь зустріч Байдена та Путіна?
У середині червня президент США Джо Байден і очільник Росії Володимир Путін зустрілися в Женеві. Лідери обговорили низку проблем, зокрема питання безпеки, порушення прав людини у РФ, нарощування російських військ в Арктиці, інформаційну війну з боку Росії, події в Білорусі, війну в Сирії та на Сході України тощо. Зустріч тривала менше, ніж було заплановано. Опісля кожен лідер провів власну пресконференцію. 

Обговорюючи питання України, Байден і Путін також висловили різні думки. Зокрема, США вважають захоплення Криму Росією порушенням міжнародного законодавства, проте Кремль наполягає, що це кримчани захотіли повернутися до складу РФ і проголосували за це на референдумі. Жодна із провідних країн, щоправда, це голосування не визнала, оскільки воно відбувалося під дулами автоматів. Путін, однак, і надалі обстоює позицію, що в Україні у 2013 році відбувся державний переворот, який, на його думку, підтримали західні країни, зокрема США, тому вторгнення в Крим і на частину територій Донбасу він вважає цілком виправданим.

Сторони також говорили про дотримання Мінських домовленостей. США тут підтримують позицію України і вважають, що спочатку потрібно вивести війська сепаратистів і росіян із тимчасово окупованих територій, а потім проводити вибори. Натомість Росія зазначає, що потрібно спочатку провести вибори, а потім уже вводити українські війська. Але хто виграє на цих виборах під наглядом російських найманців? І навіть якщо пізніше туди ввійде українська армія, місцева влада буде повністю сепаратистська, тож про контроль із боку України не йтиметься. Так Росія намагається легітимізувати свою присутність на частині територій Донбасу.

Сторони погодилися, що Мінських угод потрібно дотримуватися. Байден, зокрема, зазначив, що їх повинні виконувати обидві країни й що наразі це єдиний інструмент розв’язання конфлікту на Сході. Однак навіть ця заява є певною поразкою і для США, і для України. Річ у тім, що Росія не хоче виконувати Мінських угод, але вимагає, щоб їх дотримувалася Україна, зокрема щодо питання виборів. Тож тепер усі російські канали будуть розповідати про те, що Байден нібито визнав, що домовленостей не виконує саме Київ. Водночас Кремль навіть не хоче згадувати про те, що згідно з угодами Дебальцеве повинно бути під контролем України.

Обговорювалося також і питання приєднання України до НАТО. Очільник США зазначив, що Україна сама повинна вибирати свої зовнішньополітичні пріоритети, зокрема й те, чи входити їй до НАТО, тож двері Альянсу будуть відкритими для України. США також підтримують надання Україні Плану дій щодо членства. Натомість Путін заявив, що він усіма можливими засобами буде протидіяти приєднанню України до НАТО, оскільки це загрожує Росії. Зокрема, якщо військові бази США будуть розміщені в Україні, то американські ракети зможуть досягнути території РФ за декілька хвилин. Однак варто зазначити, що наразі ніхто не говорить про ймовірне розташування іноземних військових в Україні.

Хоча щодо більшості питань не було жодних зрушень, Путін і Байден все-таки досягли певних домовленостей, зокрема про взаємне повернення послів до Москви та Вашингтона. Росія також пообіцяла, що не буде збільшувати військову присутність в Арктиці.

Деякі експерти зазначають, що Байден проявив слабкість на цій зустрічі. Якщо раніше риторика очільника Білого дому характеризувала його як сильного лідера, зокрема коли він назвав Путіна “вбивцею”, то тепер президент США дещо витратив свої позиції: він змушений був відмовитися від своїх слів і навіть пообіцяв більше не обзивати Путіна.

Отже, хоча зустріч дещо зменшила напругу між США та Росією, суттєвих змін у їхніх відносинах вона не спричинила. Щодо України також не відбулося істотних зрушень, оскільки сторони залишилися на своїх позиціях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чому Україну та Грузію не запросили на саміт НАТО? США не посилили санкцій проти “Північного потоку-2”