Чи розіграє Кремль “балканську карту”?

Чи розіграє Кремль “балканську карту”?

Гостра й консолідована позиція всього цивілізованого світу щодо російської воєнної агресії проти України, а також “утримання” таких імовірних партнерів Росії, як, наприклад, Китай чи Казахстан, стали, здається, повною несподіванкою для президента Путіна. Від того, що Москву в цій кривавій авантюрі підтримали такі держави, як Сирія чи Північна Корея, Путіну, може, і приємно, але цього явно мало. Тож Кремль намагається залучити й інших своїх традиційних союзників. Зокрема – сербів.

Десять днів тому в Сербії було анонсовано візит до Белграда Ніколая Патрушева, секретаря російської Ради національної безпеки і, як пишуть, головного радника російського президента з питань розвідки. Однак у неділю президент Сербії Александер Вучич заявив, що цей візит скасовується. Причин не назвав.

Згідно з попередніми повідомленнями Патрушев і Вучич мали б обмінятися інформацією про добровольців з Албанії, Боснії і Герцеговини та з Косова, які начебто перебувають на території Донбасу і воюють на боці України. Нещодавно міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявляв, що Росія перевіряє інформацію про найманців із Балкан на Донбасі.

Сербські ЗМІ, які здебільшого є контрольовані режимом, давно твердять, що найманці з Косова та БіГ воюють на Донбасі на боці України. “Але виникає питання, – пише хорватська щоденна газета Jutarnji list, – з якого б це приводу головний російський розвідник мав відвідувати Белград, щоб розмовляти із сербським президентом про чужоземних осіб, які гіпотетично з БіГ, Косова та з Албанії відправляються на чужі війни. Тобто про іноземних громадян, щодо яких Сербія не має жодного права інгеренції?”

Пояснення цього можна знайти в коментарі сербського публіциста Бориса Варги для чорногорського телебачення: “Москва використовує все, що має у своєму розпорядженні, у загальній війні проти Заходу, навіть русофільські настрої на Балканах. Росія особливо погоджується з тим, що за першою лінією НАТО в Південно-Східній Європі має союзників, а це – Сербія”.

Так, Сербія в цьому питанні особлива й послідовна. Хорватський публіцист Роберт Байруші підкреслює, що майже в усьому посткомуністичному “таборі” росіян недолюблюють і не довіряють їм, але “єдино, де їх люблять, – у Сербії, на основі однакового православ’я й позиції анти-НАТО”. Тут варто все-таки уточнити, що не тільки в Сербії, але загалом серби, які живуть і в інших країнах регіону, зокрема в БіГ чи й Чорногорії. Видно, прийшов час і їм продемонструвати свою любов і вірність щодо російських братів.

Президент Вучич довго впирався від висловлення чіткої позиції щодо російської воєнної загрози Україні. За це його не раз критикували політики та медіа, зокрема й у сусідніх балканських країнах. У якийсь момент він, очевидно, згадав древнє прислів’я, що “найкращий захист – це напад”, і заявив, що сусідні країни почали проти Сербії гібридну війну, використовуючи українську кризу. Кілька тижнів тому сербське Міністерство оборони почало розсилати повістки громадянам Сербії на збори резервістів для тренувань на випадок воєнного стану, а сам президент Вучич наказав армії бути в стані готовності.

Усе це свідчить про намагання створити образ надзвичайної ситуації в регіоні Західних Балкан, хоч для цього взагалі не було жодних підстав – пише Jutarnji list. “З цього можна зробити висновок, що таке пояснення приводу відвідин [Патрушева в Белград – М.] було лише маскою для громадськості, а справжньою темою розмови мали б бути способи дестабілізації в БіГ, Чорногорії та в Косові, щоб відвернути увагу від України”, – пише автор статті Крешімір Жабец.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Путін, Додік і неспокійні Балкани «Запальний» анклав на Балканах – з проекцією на Донбас